تایپوگرافی هیچ

انتشار : 1400/06/04
بازدید : 4,630 لایک : 8 کامنت : 13 ذخیره : 2
زمان مطالعه: 5 دقیقه - انتشار: پنجشنبه 4 شهریور 1400

حضرت مولانا به خاطر شعرهای پند آموز و مفهومی اش در میان مردم ایران محبوبیت بسیار بالایی دارد. با یک تایپوگرافی سه بعدی فارسی بسیار زیبا از شعر فوق العاده مفهومی "ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ" از حضرت مولانا همراه باشید.

تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن

زیباترین تایپوگرافی‌ها از اشعار ساخته می‌شوند. زیبایی و غنی بودن شعر های مولانا تایپوگرافی‌هایم را هم تحت تاثیر خود قرارداده است، گویی نصف زیبایی این طرح‌ها به شعر زیبای درون آنهاست. شعرهای مولانا فوق‌العاده زیبا و مفهومی هستند که بنده اردات خاصی به ایشون دارم و همیشه به خودم افتخار کردم که توانایی‌هایم و انرژی‌ام را صرف پروداکت طرح‌هایی از شعرهای ایشان کرده‌ام ، شعر "ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ" برای همه ایرانیان کاملا نام آشناست. اما به حسب معمول بهتر است شعر را نیز اینجا بگذارم، باهم بخوانیم و لذت ببریم.


دنــیا همه هیچ و اهل دنــیا همه هیـچ

ای هـیچ برای هیـچ بر هیــچ مپیـچ

دانــی که پس از مـرگ چه باقی مانـد

عشــق است و محبت است و باقی همـه هیـچ

- حضرت مولانا


معنی این شعر بسیار زیبا از حضرت مولانا

مهمترین مفهومی که حضرت مولانا با این شعر منتقل کرده است، فروتنی و دوری از غرور و تکبر است. انسان ذاتا موجودی متبکر است و دائما خود را از همه کائنات بالاتر می‌بیند و احساس می‌کند در همه زمینه ها نیز برتر است. اما به واقع چنین چیزی نیست. در جهانی هستی که مخلوق خداوند متعال است و تعداد بیشمار ستاره و جرم آسمانی دارد، انسان هیچ است و ارزشی در برابر این همه مخلوق خدا ندارد. مولانا به زیباترین حالت ممکن خواسته با تکبر و غرور کاذب انسان با این شعر مقابله کند و او را آگاه کند که انسان در برابر عظمت خدا و مخلوقاتش هیچ ارزشی ندارد.


پاکسازی روح و روان

توصیه من به دوستان عزیزم این است که هواره به صورت روزانه یا هفتگی زمانی را برای شعر و شعرخوانی درنظر بگیرید، این عمل بسیار لذت بخش و پندآموز است و ذهن انسان را فعال‌تر می‌کند. در عصر حاضر که بازار موسیقی‌های رپ و هیپ هاپ بسیار داغ است، خواندن شعرهای وزین و مفهومی از مشاهیر شعر و ادب فارسی می‌تواند اثرات مخرب این آهنگ را از ذهن پاکسازی کرده و همچنین درسهای بزرگ زندگی را به ما بیاموزد. کافیست برای آزمایش در هفته 3 روز را برای خواندن شعر وقت بگذارید، مطمعنا به این عمل اعتیاد پیدا می‌کنید و دیگر نمیتواند هفته‌ای را بدون شعر و شعرخوانی سپری کنید.


متریال تایپوگرافی

بسیاری از طراحان بر این باورند که متریال تایپوگرافی باید چوب و فلز ساده باشد و متریال اصلا نباید پیچیده باشد، به گونه‌ای که معنا و مفهوم تایپوگرافی در متریالش گم نشود. من این تفکر که برام قابل احترام هست را قبول ندارم! اصولا هنر طراح است که یک متریال جذاب را برای تایپوگرافی‌اش انتخاب کند، گاهی یک متریال پیچیده بسیار عالی مفهوم را القا می‌کند‌ تا یک متریال ساده. من همه نوع تایپوگرافی را با متریال‌های شیشه ، فلز ، چوب و پلاستیک انجام داده‌ام که نتیجه هر یک از آن‌ها جذاب تر از دیگری شد. پس خود را در گیر جنس متریال نکنید، سعی کنید هر طور جذاب‌تر است طراحی کنید نه آنچه که تنها روی کاغذ بهتر است.


درباره این طرح گرافیکی

این طرح مثل همه تایپوگرافی‌های بنده ابتدا در ذهن ایده‌پردازی شده و فکر می‌کنم من این طرح رو روی کاغذ هم بردم ولی این، اون ایده روی کاغذم نیست و ایدم رو عوض کردم، میخواستم این رو عرض کنم که از کشیدن روی کاغذ هم می‌توان به ایده‌های خوبی رسید، بگذریم... سپس در نرم افزار محبوب ادوبی فتوشاپ به صورت تخت (فلت) و با استفاده از نرم افزار پن (Pen) طراحی و تایپوگرافی شده سپس به دنیای 3بعدی فتوشاپ رفته و در تنظیمات 3بعدی دیفرم شده است. بعد از این خروجی 3بعدی به نرم‌افزار ادوبی دیمنشن رفته و در اونجا متریال‌دهی، نورپردازی و در نهایت رندر شده و در مرحله آخر برای اصلاح نور و رنگ به نرم افزار فتوشاپ برگشته است. امیدوارم لذت برده باشین و این رو در نظر داشته باشین که فرایند ساخت تایپوگرافی 3بعدی صبر و حوصله زیادی می‌طلبه از شما میخوام قبل از هرچیز ذهن خودتون رو فعال و خلاق کنین و با صبر و حوصله زیاد می‌تونین طرح‌های خیلی زیباتر از بنده رو خلـق کنین انشالله.

ویرایش: شنبه 27 اسفند 1401بازدید هفته اخیر : 48