سبک هنری ماندالا

1400/09/25
نمایش: 3,636 پسند: 7 دیدگاه: 2 دریافت: 83
زمان خواندن: 4 دقیقه - پنجشنبه 25 آذر 1400

ساخت تصاویر ماندالا در ادوبی ایلاستریتور نیازمند صبر و حوصله فراوانی است، که اگر با خلاقیت نیز همراه شود نتیجه بسیار جذاب است. علاوه بر زیبایی و تقارن سبک ماندالا، رنگ آمیزی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نقش و نگار زیبای طراحی شده در ایلوستریتور
نقش و نگار زیبای طراحی شده در ایلوستریتور

صبر و حوصله‌ی زیاد یکی از زیباترین ویژگی‌های انسان است که مقدار آن در انسانهای مختلف متفاوت است. بسیاری از افراد بسیار سریع از کوره در می‌روند و برای خود و اطرافیان خود دردسر درست می‌کنند؛ بسیاری نیز همواره برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود در هر کاری، عجول هستند و به دنبال کارهایی هستند که هرچه سریع‌تر به نتیجه مطلوب برسند که عموما این کارها به نتایج خوبی ختم نمی‌شوند.


افزایش صبر و حوصله

برای افزایش خصلت صبر و حوصله؛ یکی از راه‌های مؤثر، برنامه‌ریزی برای لحظه لحظه زندگی است. اگر ما برای تمام زمانهای زندگی خود برنامه داشته‌باشیم، به ندرت دچار سردرگمی و بی‌حوصلگی و به دنبال آن اعصبانیت می‌شویم. یکی دیگر از مؤثرترین روش‌های افزایش قدرت صبر و حوصله، طراحی گرافیک است. همه‌ی ما به این مورد برخورده‌ایم که کارهای گرافیکی که بیشتر روی آنها وقت گذاشته‌ایم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب، صبوری کرده‌ایم،  زیباتر از طرح‌های به اصطلاح سرسری یا عجولانه ما شده‌اند. از این مورد می‌توان نتیجه گرفت که طراحی گرافیک یا بعضا برنامه‌نویسی از شغل‌هایی هستند که صبر و حوصله‌زیادی می‌طلبند و می‌توانند این خصلت‌ها را در وجود ما تقویت کنند، پس باید هر چه بیشتر قوه‌ی صبر و حوصله خود را تقویت کنیم تا به نتایج زیباتری چه در برنامه‌نویسی و گرافیک و چه در زندگی روزمره خود دست یابیم.


وسواس تقارن

با عرض ادب و احترام خدمت همه‌ی روانشناسان عزیز؛ می‌خواستم چند کلمه‌ای در مورد وسواس تقارن صحبت کنم. وسواس تقارن نوعی بیماری ذهنی در افراد است، که فرد در قرینه بودن اِلمان‌های چه دیجیتالی و چه واقعی اطراف خود دائما دچار تردید است. برای افرادی که در زمینه گرافیک فعالیت نمی‌کنند؛ این بیماری زیاد هم برایشان مشکل ایجاد نمی‌کند اما برای طراحان گرافیک این امر فوق‌العاده زجر آور است. اگر روش‌های مختلف درمان این بیماری ذهنی را تست کرده و به نتیجه نرسیده‌اید، بهتر است به جای حرص خوردن و خرد کردن اعصابتان، از این شرایط به نحو مطلوب استفاده کنید. در پستهای قبل اشاره کرده‌ام که؛ کسانی موفق‌تر هستند که از شرایطی که دیگران از آن ها به عنوان محدودیت یاد می‌کنند، به نحو احسنت استفاده کنند. باید تمرین کنیم که طرح‌هایمان به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خود نمی‌رسد و برای اینکه به حد اعلای جذابیت خود (قرینه‌ترین حالت ممکن) برسند، صبر و حوصله زیادی می‌طلبند. دوستان عزیزم اگر علاقه‌مند به طرح‌های متقارن هستید پیشنهاد می‌کنم پست چرخش در ذهن رو هم مشاهده بفرمایین.


طرح های ماندالا (Mandala)

همانگونه که پیش‌تر گفتم، طرح‌های ماندالا در مرحله طراحی نیاز به صبر فراونی دارند، باید دفعات زیادی سعی و خطا کرد تا به نتیجه مطلوب رسید. رنگ آمیزی طرح‌های ماندالا درست به مانند نقشه آن‌ها مهم است. اگر رنگ آمیزی درستی صورت نگیرد، نیمی از زیبایی طرح از بین می‌رود. توصیه می‌شود برای رنگ آمیزی طرحهای ماندالا حتما از پالت رنگ مناسبی استفاده شود و همه رنگ ها کاملا هماهنگ انتخاب شوند، از طرفی در انتخاب رنگهای زیاد در این طرح‌ها نیز اجتناب شود.


درباره این طرح گرافیکی

چرخاندن (Rotate) حول یک محور و تکرار آن (Duplicate) یکی از سرگرم کننده‌ترین تکنیکهای نرم‌افزار محبوب ادوبی ایلوستریتور است. اگر شما این تکنیک را تاکنون تجربه نکرده‌اید توصیه می‌کنم حتما این کار را یکبار هم که شده تجربه کنید، مطمعاً تا ساعتها سرگرم آن شده و دوست دارید طرح‌های متفاوت‌تری ایجاد کنید. این طرح من نیز حاصل چند روز صبر و حوصله با چاشنی خلاقیت و استفاده از یک تکنیک بسیار ساده و پیش پا افتاده در ایلوستریتور است، ترکیب رنگهای این طرح نیز کاملاً سلیقه‌ای و از رنگهای گرم استفاده شده است. پیشنهاد من به شما این است که هر شکل عجیب و غریبی که می‌توانید را رسم کنید و شروع به چرخاندن آن حول یک محور نمایید، بدون شک به نتایج بسیار زیبایی می‌رسید. با تشکر از همه دوستان خوبم که وقت گذاشتید و مطالب این پست را مطالعه کردید، شاد و پیروز باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: چهارشنبه 10 اسفند 1401نمایش هفته : 31