خلاقیت، نمک زندگی

1400/11/09
نمایش: 3,127 پسند: 5 دیدگاه: 2 دریافت: 397
زمان خواندن: 4 دقیقه - شنبه 9 بهمن 1400

همه ی ما انسان ها دوست دار تفاوت ها و بیزار از روتین ها هستیم. خلاقیت یکی از چیزهاییست که می تواند زندگی ما را از بن بست خارج کند و با ایجاد تفاوت زندگی را از یکنواختی خارج سازد.

طرح خلاقانه چراغ راهنمایی رندر شده در ادوبی دیمنشن
طرح خلاقانه چراغ راهنمایی رندر شده در ادوبی دیمنشن

در زندگی عادی و روزمره خود بارها و بارها تجربه کرده‌ایم که بسیاری از چیزهایی که آنها را بسیار دوست داریم و برایمان جذاب هستند، فقط در ابتدا جذاب هستند و پس از مدتی به شدت روتین و معمولی می‌شوند. از جمله این چیزها می‌توان به گوشی موبایل، بکگراند دسکتاپ، کالای خواب و ... اشاره کرد! در واقع همه این چیزها فقط در ابتدا جذاب هستند و پس از مدت کوتاهی دیگر جذابیت ندارند و نمی‌توانند انرژی را که در روزهای اول به ما منتقل می‌کردند منتقل کنند. برای اینکه بخواهیم در زندگی عادی تفاوت ایجاد کنیم و خلاقیت داشته باشیم و از آن لذت بیشتری ببریم راه‌های بسیاری وجود دارد که مربوط به علوم روانشانسان عزیز است و من نمی‌توانم در این مورد اظهار نظر کنم! اما در مقوله‌ی دنیای دیجیتال تا حدی که در توانم است سعی می‌کنم علمم را با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم! قبل از شروع بحث شما را به دیدن خلاقیت در اوج دعوت می‌کنم.


تفاوت در دنیای دیجیتال

اگر مثالهای دنیای واقعی در پاراگراف قبلی را کنار گذاشته و وارد دنیای دیجیتال شویم در زمینه ایجاد تفاوت به مقوله بسیار بسیار مهم "خلاقیت" بر می‌خوریم! مقوله‌ای که نه تنها مربوط به دنیای گرافیک است بلکه در دنیای برنامه نویسی هم از اهمیت خاصی برخوردار است! خلاقیت دریچه‌ایست به روی تفاوتها! بدون خلاقیت ما با دنیای به شدت عادی و روتین و بدون هیچ جذابیتی روبرو هستیم! خب اکنون که به اهمیت خلاقیت پی بردیم، برای افزایش خلاقیت در خود باید چه کارهایی انجام دهیم؟


ترس از شکست

بزرگترین دشمن خلاقیت، ترس از شکست است! اگر همواره از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشید و همواره از ایجاد تفاوت‌ها و خلاقیت بترسید، به هیچ عنوان نمی‌توانید در زمینه طراحی گرافیک طرح‌های خلاقانه‌ای پروداکت کنید! برای رسیدن به طرح خلاقانه باید از سعی و خطا کردن به هیچ عنوان نترسید و دائما به این موضوع فکر کنید که این صبر و حوصه و سعی خطا حتما به نتیجه مطلوبی منجر خواهد شد.


خواب مناسب

مغز سرچشمه همه خلاقیت هاست که برای فعالیت بهتر به مواد مغذی و از آن مهمتر به استراحت و خواب کافی نیاز دارد. یک مغز خسته به هیچ عنوان نمی‌تواند ایده‌های جذاب را برای ما بسازد و گاها ایده‌های جذاب قبلی ما را نیز می‌پراند! استراحت مغز به هیچ عنوان به معنی خوابیدن طولانی مدت نیست! بلکه کیفیت خواب نیز بسیار مهم است! بارها تجربه کرده‌ایم که بعضا یک خواب 2 ساعته بسیار بیشتر از یک خواب شبانه 7 ساعته بر بدن ما موثر بوده است! پس برای اینکه به ایده‌های جذاب و خلاقانه برسید اول به فکر استراحت مغزتان باشید!


گیم بزنید !

متاسفانه در صدا و سیما و کتب درسی و ایضا جامعه ما همواره بر کم ارزش بودن و مضر بودن بازی‌های ویدیویی تاکید شده است! این مورد بشدت غلط است! تنها در شرایط بخصوصی مانند؛ زیاد بازی کردن، بازی کردن با بازی‌های نامناسب و... است که بازی کردن برای ما مضر است! در غیر این صورت بازی بسیار برای ما مفید است موجب فعالتر شدن سلول‌های خاکستری مغز ما می‌شود. ای کاش در میان خروار خروار ایرادی که به بازی‌های ویدیویی گرفته می‌شود، این فایده نیز ذکر شود! پس بازی هم می‌تواند بشدت ذهن ما را به تکاپو و ایده‌ پردازی بیاندازد منجر به افزایش خلاقیت شود. فقط این مورد را فراموش نکنید که نباید در بازی کردن زیاده روی کنید!


درباره این طرح گرافیکی

مهمترین عنصری که یک طرح را جذاب می‌کند، عنصر خلاقیت است! تا وقتی این عنصر مهم در کار نباشد ما با یک طرح کاملا روتین و یکسانی روبرو هستیم که جذابیت در آن جایی ندارد. در دنیای سه بعدی نیز خلاقیت اصل بسیار مهمی است، حتی در شبیه سازی دنیای واقعی در دنیای دیجیتال نیز سعی کنید حتما خلاقیت داشته باشید! نمونه آن را در این طرح مشاهده می‌کنید! یک چراغ راهنمایی خلاقانه! که همانقدری که به چراغ راهنمایی شبیه است، همانقدر هم متفاوت است! نمونه موشن گرافیک این طرحم رو که در نرم افزار ادوبی افترافکتس انجام شده است رو می‌توانید از لینک زیر مشاده کنید. امیدوارم از این طرحم لذت کافی رو برده باشید و از نوشته هام حتی 1 جمله هم که شده آموخته باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: شنبه 26 فروردین 1402نمایش هفته : 21