علی ای همای رحمت

1400/11/25
نمایش: 2,936 پسند: 6 دیدگاه: 6 دریافت: 27
زمان خواندن: 4 دقیقه - دوشنبه 25 بهمن 1400

سیزدهمین روز از هفتمین ماه قمری به نام تولد مولای متقیان علی (ع) مزین شده است. این روز فرخنده برای ما ایرانیان مصادف با روز پدر(مرد) است. ایرانیان همه ساله این روز را جشن گرفته و سعی می کنند قدم جای پای علی(ع) بگذارند.

تایپوگرافی شعر علی ای همای رحمت از شهریار
تایپوگرافی شعر علی ای همای رحمت از شهریار

برای اینکه به روز پدر بپردازیم ابتدا باید خیلی خوب مفهوم مردانگی و پدر بودن را متوجه شویم. متاسفانه بسیاری از ما مردانگی بودن را فقط به ریش و کلفتی صدا و بلندی قد می‌دانیم! همه‌ی ما این را تجربه کرده‌ایم که پسر بچه‌های فامیل هنگامی که ریش یا سیبل در می‌آورند همه آنها را مرد صدا می‌کنند... اما آیا مرد بودن خلاصه در ریش و سبیل و کلفتی صداست!؟ "پدر" یکی از مردترین مردهاست، مرد بودن فاکتورهای بسیار زیادی دارد که تصمیم دارم تعدادی از آن‌ها را در این مطلب مورد بررسی قرارا دهم، قبل از بررسی بهتر است یک بیت بسیار زیبا از شعر علی ای همای رحمت از شهریار را بخوانیم و لذت ببریم :

برو ای گدای مسکین در خانهٔ علی زن
که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را

-شهریار


صبر در سختی‌ها

اولین ویژگی مرد بودن، صبر در سختی‌ها و مشکلات زندگی است. بسیاری از جوانان تا به کوچکترین مشکل در زندگی خود بر می‌خورند، بسیار نا امید می‌شوند و روحیه خود را می‌بازند و به زمین و زمان ایراد می‌گیرند، اما یک مرد واقعی در مشکلات و سختی‌ها صبر می‌کند و زود امید خود را از دست نمی‌دهد. یک مرد واقعی در خانواده خود سعی می‌کند همه سختی‌ها و مشکلات را که عضوی جدا ناشدنی از زندگی هستند را تنها متوجه خود کند و نگذارد به اصطلاح آب در دل اعضای خانواده‌اش تکان بخورد.


قابل اتکا بودن

دومین ویژگی مردانگی قابل اتکا بودن است. قابل اتکا بودن و قابل اعتماد بودن چه از لحاظ معنایی و چه از لحاظ مفهومی با هم بسیار تفاوت دارند. برای اینکه فرق این دو عبارت را بهتر متوجه شویم مثالی می‌زنم؛ همه‌ی ما به افراد زیادی در زندگی خود اعتماد داریم، ولی فقط به تعداد اندکی از آن‌ها می‌توانیم اتکا کنیم! پدر خانواده نقطه اتکا و سقل خانواده است، به‌گونه‌ای که هر یک از اعضای خانواده در سختی‌ها و مشکلات یک کوه استوار و محکم به نام "پدر یا شوهر" پشت خود دارند که نمی‌گذارد این مشکلات آن‌ها را اذیت کند.


بی ریا بودن

بی ریا بودن یکی دیگر از ویژگی‌های مردان و مخصوصا پدران است. پدر خانواده از صبح بسیار زود تا اواخر شب زمان بسیار زیادی را در شرایط سخت مشغول کار و کسب در آمد است، این کار بسیار ارزشمند و سخت است، که متاسفانه بسیاری این فداکاری را وظیفه می‌نامند! علارقم تلاش‌های بسیار زیاد پدر در کسب درآمد، او هیچگاه در خانواده‌اش کلمه‌ای در مورد سختی‌های شغلش سخن نمی‌گوید و در هنگام خرج سرمایه‌اش برای خانواده‌اش هیچگاه کم نمی‌گذارد. کار و تلاش فراوان و کسب درامد برای خانواده در همه افراد مذکر یکسان است ولی بی ریا بودن فقط اختصاص به مردان و پدران دلسوز دارد.

روز پدر رو اول از همه خدمت پدر عزیز و دلسوزم که همیشه همراهم بوده و هیچوقت نزاشته تو این زندگی سختی و مشکلی برای من بوجود بیاد تبریک عرض می‌کنم، در ادامه این روز عزیز رو خدمت همه پدران زحمتش این مرزبوم نیز تبریک و شادباش عرض می‌کنم.


دباره این آرتورک

سیزده رجب قبل از اینکه روز پدر باشد، روز ولادت حضرت علی (ع) است، من برای این طرح مناسبتی شعر بسیار زیبای "علی ای همای رحمت" از شهریار را انتخاب کردم و با خلاقیتی که به خرج دادم آن را به شکل شمشیر حضرت علی (ذوالفقار) در آوردم، این نکته را هم اشاره کنم که این کارم برای روز پدر سال 1399 است، دیگر توضیحی در این کار نمی‌بینم که با شما دوستانم به اشتراک بگذارم. توصیه می‌کنم مطلبی که در مورد روز مادر که قبلا در سایت منتشر کردم رو هم ببینید تا بیشتر قدردان این فرشگان زمینی در زندگی خود باشیم. امیدوارم از دیدن این کارم لذت برده باشید و صحبت‌هایم در این مطلب براتون تاثیر گذار بوده باشه.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 20 فروردین 1402نمایش هفته : 11