گرامی داشت هفته دفاع مقدس

1401/06/30
نمایش: 1,751 پسند: 4 دیدگاه: 0 دریافت: 26
زمان خواندن: 6 دقیقه - چهارشنبه 30 شهریور 1401

31 شهریور ماه، آغازین روز گرامی داشت هفته دفاع مقدس است. دفاعی جانانه که به مدت 8 سال در مقابل استکبار جهانی صورت پذیرفت و اجازه نداد یک ذره‌ای عزت مردم ایران خدشه دار شده و وجبی از خاک ایران جدا شود.

طرح گرافیکی مفهومی از دفاع مقدس(جنگ ایران و عراق)
طرح گرافیکی مفهومی از دفاع مقدس(جنگ ایران و عراق)

سال‌های زیادی از جنگ تحمیلی ایران می‌گذرد اما هر سال زیباتر از سال‌های قبل یاد دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس گرامی داشته می‌شود. چیزی که باعث شده است دفاع مقدس در خاطرها باقی بماند، خون شهداست. با هر دین و آئین و اعتقاد، احترام شهدا واجب است زیرا که عزیزترین دارایی خود در زندگی یعنی جان خود را در راه سربلندی میهن خویش فدا کرده‌اند. در این مطلب که به مناسبت هفته دفاع مقدس آماده شده است، قصد دارم به زیبایی ها و رشادت های رزمندگان این مرز و بوم در مقابل ارتش تا دندان مسلح عراق بپردازم تا انتها با من همراه باشید. لازم به ذکر است تمامی مطالب این مقاله قابل استناد است و نتیجه مطالعه بنده حقیر طی مدت حدودا 2 هفته است. قبل از شروع بحث می‌خواهم خدمت همه شهیدان سرافراز این مرزبوم و جانبازان عزیز عرض ارادت کنم.

درود خدا بر تک تک افرادی که جان خود را به دست گرفتند و در راه دفاع از این ملتشهید شدند. درود خدا بر آن‌هایی که سالهاست درگیر جانبازی هستند و درود خدا بر آن نسل از ملت ایران که عزت ایران را حفظ کردند و زیر بار ذلت نرفتند.

صداملر!

اگر اندکی درمورد جنگ جهانی دوم و جنایات ادولف هیتلر و ارتش اس اس آن مطلع باشید متوجه می‌شوید که صدام حسین با هیتلر و رژیم بعث با آلمان نازی تفاوت چندانی نداشت. همانگونه که هیتلر از یهودیان متنفر بود و تعدادی زیادی از آنها را نیز نابود کرد، صدام نیز بسیار از ایرانیان تنفر داشت و قصد داشت تا نژاد ایرانی را نابود و حقیر کند که به لطف خدا این امر با رشادت‌های رزمندگان خنثی شد و صدام درس حسابی گرفت.

تاکتیک نظامی در جنگ

ایران در تمام طول 8 سال دفاع مقدس از تاکتیک‌های متفاوتی استفاده کرد. نکته‌ای جالب در مورد تاکتیک‌های نظامی ایران وجود دارد، که آن این است که؛ به غیر از 3 عملیات اول دفاع مقدس که در آن‌ها از لشکر زرهی(تانک و نفربر و...) استفاده شد و منجر به شکست رزمندگان شد، در تمامی عملیات های دیگر تنها از لشکرهای پیاده نظام استفاده شد. به این معنی که رزمندگان باید در مقابل لشکر زرهی و تانک مبارزه کنند. حتما تاکنون بارها و بارها رویارویی رزمندگان با تانک ها را فیلم‌های حوزه دفاع مقدس دیده‌اید. این تاکتیک باعث شد تا رشادت‌های رزمندگان اسلام در خاطرها بیش از پیش ثبت شوند و مردم را به یاد مظلومیت امام حسین(ع) و یارانشان بیاندازند. نمونه اینگونه رشادت‌ها در تاریخ بسیار کمیاب هستند.

قناعت در اوج کمبودها

یکی دیگر ارزشمندترین رشادت‌ها و زیبایی‌های دوران دفاع مقدس، قناعت رزمندگان بود. هیچ عکس یا سندی را نمی‌توان یافت که رزمندگان ایران را درحال خوردن گوشت یا برنج یا غذاهای اعیانی به نمایش بگذارد. رزمندگان با اینکه نان خشک و غذایی ناچیز مصرف می‌کردند اما با اراده‌ای پولادین پای به میدان نبرد می‌گذاشتند و دشمن را تار و مار می‌کردند. علاوه بر کمبود غذا رزمندگان با کمبودهای شدیدی در ادوات نظامی نیز دست و پنجه نرم می‌کردند اما با حداقل ها توانستند دست دشمن را از این مرز بوم قطع کنند.

اتحاد و یگانگی

در دوران دفاع مقدس تفاوتی نمی‌کرد که فرد سپاهی باشد یا ارتشی ، همه هدفی واحد داشتند و آن دفاع از این مرزبوم بود. درست که تفاوت‌های بسیاری در فرماندهی نیروهای مختلف سپاه و ارتش جود داشت اما همه هدفی واحد داشتند و نمی‌گذاشتند تفاوت های کوچک منجر به نادیده گرفتن هدف والایشان شود.


اعتقاد به پیروزی حق علیه باطل

اگر هر کشوری دیگری به جای ایران اسلامی بود، شاید همان ابتدای جنگ با دیدن قدرت دشمن و حمایت استکبار جهانی از آن، تن به ذلت و قبول درخواست های آن کشور می‌داد. رزمندگان و مردم ایران اسلامی هیچگاه با دیدن دشمن تا دندان مسلح احساس ترس و نا امیدی نکردند و تا آخرین قطره خون برای پیروزی در این نبرد تلاش کردند و به لطف خدا پیروز نیز شدند.

کمک انسان دوستانه به دشمن!

یکی دیگر از زیبایی های دوران دفاع مقدس، همیاری ایرانیان از مردم کرد حلبچه بود. حلبچه یکی از شهرهای شرقی عراق بود که در اواخر جنگ مورد حمله شیمیای صدام قرار گرفت. بسیاری از مردمان آسیب دیده این شهر توسط رزمندگان به ایران منتقل شده و در بیمارستان های ایران مداوا شدند. این صحنه به دنیا چهره واقعی ملت ایران را نشان داد و خوی پلید صدام را نیز آشکار کرد.

زشتی های جنگ

تاکنون به رشادت‌های رزمندگان اسلام و زیبایی‌های دوران هشت ساله دفاع مقدس پرداختم. نوبتی هم باشد نوبت زشتی های این دوران است. از زشتی‌های این جنگ تحمیلی می‌توان به حملات شیمیایی، کشتار، تخریب بیمارستان‌ها و مدارس و ... اشاره کرد. این موراد از موارد جدا نشدنی همه جنگها هستند، اما زیبایی‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد فقط مختص دفاع مقدس هستند و در تاریخ بسیار بسیار کم نظیر هستند.

درباره این طرح گرافیکی

درست است که این جنگ تحمیلی به عنوان جنگ ایران و عراق مشهور است اما در واقع چنین نبود و رزمندگان با تعداد بسیار زیادی کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نبرد بودند. در این آرتورک سعی کردم تا دفاع جانانه ملت ایران در برابر استکبار جهانی را به بهترین شکل با خلاقیت نشان دهم. امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه. یاعلی.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 2 خرداد 1402نمایش هفته : 6