باد بکاری، توفان درو می‌کنی!

1402/01/06
نمایش: 3,003 پسند: 4 دیدگاه: 2 دریافت: 20
زمان خواندن: 4 دقیقه - یکشنبه 6 فروردین 1402

از همان ابتدای اغتشاشات و اعتراضات ایران در شهریور 1401، نتانیاهو جز اولین افرادی بود که از این اتفاقات به شدت حمایت کرده، فاز دلسوزی برداشته و آتش بیار معرکه شد. با گذشت 6 ماه از این اتفاقات اما همه چیز اکنون بر عکس شده است. ایران با عربستان توافق نموده و اسرائیل  در یک بحران جنگ داخلی قرار دارد.

عکس پرتره گرافیکی از چهره بنیامین نتانیاهو
عکس پرتره گرافیکی از چهره بنیامین نتانیاهو

ضرب المثل زیبای "آنان که باد می‌کارند، توفان درو می‌کنند" مصداق بارز اسرائیل و بنیامین نتانیاهو است. 6 ماه پیش در زمان اعتراضات و اغتشاشات ایران، بنیامین نتانیاهو و دیگر مقامات رژیم صهیونیستی جز اولین افرادی بودند که از این اتفاقات درون ایران حمایت کردند. امروز اما در جهان سیاسی اتفاقاتی بسیار متفاوت از شهریور 1401 درحال رخ دادن است. در این مطلب با یک پرتره گرافیکی از فلاکت نتانیاهو مزین شده است، میخواهم به اتفاقاتی که باعث شد تا طی 6 ماه شرایط سیاسی منطقه بشدت دچار تغییر شود بپردازم. قبل از شروع مطلب شما را به دیدن پرتره گرافیکی ولادیمر پوتین دعوت می‌کنم.

آنـان که بـاد مـی‌کارند، تـوفان درو مـی‌کنند.


توافق ایران با عربستان

یکی از مهلک‌ترین ضرباتی که ایران به اسرائیل و دشمنانش در سال 1401 وارد کرد، ازسرگیری روابطش با عربستان بعد از حدودا 7 سال بود. از پس از فاجعه منا در سال 1394، روابط ایران با عربستان قطع شده بود. در دولت روحانی اما هیچ تلاشی برای احیای روابط صورت نپزیرفت. این مورد اثبات کرد که زوج روحانی و ظریف علی‌رغم تمام ادعاهایی که داشتند، زبان همسایگان خود را نیز بلد نبودند چه برسد به زبان دنیا. بگذریم، توافق ایران با عربستان و شکست اعتلاف صعودی- اسرائیلی علیه ایران از مهلک‌ترین ضربات ایران بر پیکره اسرائیل بود.

ادیت حرفه ای عکس پرتره بنیامین نتانیاهو در فتوشاپ
ادیت حرفه ای عکس پرتره بنیامین نتانیاهو در فتوشاپ

خروج روسیه از انزوای بین المللی

روسیه اندکی پس از آغاز جنگ اوکراین تحت شدیدترین تحریم‌ها و شرایط قرار گرفت. اکنون از پس گذشت بیش از یک سال از جنگ اوکراین، روسیه دیگر از آن شرایط فاصله بسیاری گرفته است و توانسته با کمک راهبردی ایران، چین و کشورهای بزرگ آسیایی چون هند، بر تحریم‌ها چیره شده و آنها را بی‌اثر کند. از طرفی دیگر بسیاری از مردمان دیگر کشورهای اروپایی چون فرانسه و انگلستان نیز مخالف حمایت از اوکراین شده‌اند و بر پایان دادن به تحریم‌ها علیه روسیه اصرار می‌ورزند.


فقدان حمایت همه جانبه آمریکا از اسرائیل

آمریکای جو بایدن با آمریکای دوران دونالد ترامپ بسیار متفاوت شده است. دوران دونالد ترامپ دوران حمایت همه جانبه و بی چون چرا از اسرائیل بود و ترامپ نیز شخصا بشدت به حمایت از اسرائیل تاکید می‌کرد. اما دولت جو بایدن ، دولتی محافظ کار است و دیگر از هیچکس حمایت بی چون و چرا و همه جانبه نمی‌کند. همین امر باعث شده است تا اسرائیل که اکنون با بحران جنگ داخلی روبرو است در تنگنا قرار گیرد.


افزایش قدرت موشکی و پهبادی ایران

هنگامی که ایران با اعتراضات و اغتشاشات روبرو بود، بسیاری معتقد بودند که ایران در حال انزوا و نابودی است و کم کم در حال ضعیف شدن است، اما هرگز چنین چیزی رخ نداد و در بحبوحه اغتشاشات ایران سامانه‌های موشکی مختلفی چون هایپرسونیک را رونمایی کرد. این امر نشان داد که ایران نتنها ضعیف نشده است بلکه قدرتش نیز بالاتر رفته است. اگر دوست دارید درمورد حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین بدانید مطلب شاهد(پهباد) از غیب رسید را درکپل آرت بخوانید.


نتیجه گیری

بسیاری تصور نمی‌کردند که تنها با گذشت 6 ماه از اعتراضات و اغتشاشات ایران، ایران به چنین جایگاه بین المللی رسیده و اسرائیل و آمریکا منزوی شوند. در این مطلب به طور مختضر به عواملی که باعث شدند تا بنیامین نتانیاهو و اسرائیل دچار بحران شوند از جمله؛ توافق ایران با عربستان، خروج روسیه از انزوای بین المللی، فقدان حمایت همه جانبه آمریکا از اسرائیل و افزایش قدرت موشکی و پهبادی ایران اشاره شد.


درباره این طرح گرافیکی

این طرح گرافیکی تماما در نرم‌افزار بسیار قدرتمند ادوبی فتوشاپ کار شده است. یک عکس پرتره از بنیامین نتانیاهو با خیل عظیمی از افکتهای فتوشاپی همراه شده است تا مستاصل بودن و فلاکت او را دوچندان نمایش دهد. مهمترین ابزاری که  در این ادیت حرفه ای عکس در فتوشاپ استفاده کرده‌ام، Camera Raw Filter است که ابزاری بسیار قدرتمند برای ویرایش، اصلاح نور و رنگ عکسهای Raw یا غیر Raw است. امیدوارم از این طرح گرافیکی و این مطلب لذت برده باشید، روز خوش.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: چهارشنبه 3 خرداد 1402نمایش هفته : 129