تایپوگرافی سه بعدی فارسی شعر صائب

1402/04/14
نمایش: 1,175 پسند: 4 دیدگاه: 0 دریافت: 17
زمان خواندن: 4 دقیقه - چهارشنبه 14 تیر 1402

تایپوگرافی سه بعدی اشعار فارسی قواعد خاص خود را دارد. برای جذاب‌تر شدن این مدل تایپوگرافی‌ها  یکی از برترین تکنیک‌ها استفاده از تکنیک تضاد است. در این نوشته قصد دارم مفصل به تکنیک تضاد در تایپوگرافی‌های سه بعدی اشاره کنم.

تایپوگرافی حرفه ای سه بعدی فارسی شعر غافل کند از کوتهی عمر شکایت از حکیم صائب تبریزی | رندر ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی حرفه ای سه بعدی فارسی شعر غافل کند از کوتهی عمر شکایت از حکیم صائب تبریزی | رندر ادوبی دیمنشن

یکی از حرفه‌ترین تکنیک‌های دنیای گرافیک برای ایجاد جذابیت در طراحی گرافیک ، استفاده از تکنیک تضاد است. پیش‌تر به طور مفصل به این موضوع در مطلب طرح گرافیکی خلاقانه | تضاد پرداخته‌ام. در این مطلب می‌خواهم به طور تخصصی به اصل تضاد در متریال‌ها در طراحی گرافیکی سه بعدی و خصوصا تایپوگرافی‌های سه بعدی بپردازم. پیش از شروع بررسی شما را به خواندن بیتی بسیار زیبا از حکیم صائب تبریزی که تایپوگرافی این مطلب نیز از آن سرچشمه گرفته‌است دعوت می‌نمایم.

غافل کند از کوتهی عمر شکایت

شب در نظر مردم بیدار بلند است

- صائب تبریزی


انواع تضاد متریال در رندر سه بعدی

تضاد در متریال‌های یک نگاره گرافیکی سه بعدی، به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول عبارت است از تضاد در نوع متریال . یعنی چند متریال در تضاد با یکدیگر در کنار هم قرار گیرند. دسته دوم عبارت است از تضاد در رنگهای متریال . یعنی متریال یکسان است اما رنگ متفاوتی وجود دارد. دسته سوم تضاد در فیزیکِ متریال . یعنی دو متریال یکسان از خود ویژگی‌های فیزیک متفاوتی داشته باشند. در ادامه به همه این سه مورد خواهم پرداخت، همراه من باشید.


تضاد در نوع متریال

همه ما متریال‌ های شیشه و سنگ ، شیشه و فلز را متریال‌های در تضاد با یکدیگر می‌شناسیم. استفاده از این مدل متریال‌های در تضاد با یکدیگر می‌تواند حس دل انگیزی ایجاد نماید تا طرح گرافیکی در گذر زمان برای بیننده تکراری نشود. از دیگر متریال‌های در تضاد با یکدیگر می‌توان به متریال یخ و فلز گداخته و یا فلز گداخته با فلز سرد و خنک شده اشاره کرد. نمونه‌ای از تضاد گرافیکی را در عکس زیر مشاهده می‌فرمایید که در نگاره دل من شیشه‌ایه ترک داره پیش‌تر در کپل آرت منشتر شده است.

متریال شیشه شکسته و فلز | دو متریال متضاد
متریال شیشه شکسته و فلز | دو متریال متضاد

تضاد در رنگهای متریال

گاهی برای ایجاد تضاد در یک تایپوگرافی سه بعدی، احتیاجی نیست تا چند مدل متریال مختلف داشته باشیم. می‌توانیم یک نوع متریال با چند رنگ متضاد با هم داشته باشیم. برای مثال رنگهای سبزآبی و نارنجی، بنفش بادمجانی و زرد، قرمز و زرد و ... از جذاب‌ترین ترکیبهای  رنگی  متضاد با یکدیگر هستند. انتخاب رنگهای متضاد بسته به سلیقه فرد طراح گرافیک و نگاره گرافیکی طراحی شده متفاوت است. درصورتی که در انتخاب رنگ دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما به بخش پالت رنگ سر بزنید. 


تضاد در فیزیکِ متریال

گاهی شخص طراح گرافیک می‌تواند برای ایجاد تضاد در طرح گرافیکی‌اش، در یک متریال بخصوص تضاد فیزیک ایجاد نماید. برای مثال؛ همه ما فلز را به عنوان متریالی می‌شناسیم که بازتاب تصویر پیرامونش را به ما نشان می‌دهد، یا مثلا متریال شیشه را شفاف می‌دانیم. شخص طراح گرافیک می‌تواند فلزی را طراحی کند که بازتابی ندارد و آن را در کنار متریال فلزی که بازتاب دارد قرار دهد. یا اینکه می‌تواند شیشه‌ای کدر را در کنار شیشه‌ای شفاف وروشن قرار دهد. این مدل تکینک تضاد حرفه‌ای است و بیننده را مجذوب خود می‌نماید.


نتیجه گیری

در این مطلب به سه مورد از حرفه‌ای‌ترین تکنیک‌های ناب ایجاد تضاد در متریال یک طرح گرافیکی پرداختم که عبارت‌اند از؛ تضاد در نوع متریال، تضاد در رنگهای متریال و تضاد در فیزیک متریال. راه‌های بسیار بیشتری نیز برای ایجاد تضاد در متریال یک طرح سه بعدی وجود دارد که در مطالب بعدی حتما به آنها خواهم پرداخت. به نظر شما کدام یک از این سه تکینک ایجاد تضاد متریال می‌تواند برای بیننده جذاب‌تر باشد؟ در بخش دیدگاه‌ها اعلام بفرمایید.


درباره این تایپوگرافی سه بعدی

به سنت همیشگی تایپوگرافی‌های سه بعدی بنده، این نگاره گرافیکی نیز ابتدا تمامی حروف و کلماتش در نرم افزار ادوبی فتوشاپ تایپ و سه بعدی  شده‌اند. سپس این آبجکت‌های سه بعدی به نرم افزار ادوبی دیمنشن وارد شده‌اند و با سعی و خطای فراوان و تست ویوهای مختلف به شکلی که در این مطلب مشاهده می‌کنید چیده شده‌اند. سپس متریالشان در ادوبی فتوشاپ ساخته و در همان ادوبی دیمنشن نور پردازی و رندر شده‌اند. امیدوارم از این تایپوگرافی سه بعدی لذت برده و از این مطلب استفاده کرده باشید. روز خوش.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: چهارشنبه 28 تیر 1402نمایش هفته : 34