پالت رنگ خردلی(زرد) و آبی روشن

1402/03/08
بازدید : 2,238 لایک : 3 کامنت : 0 استفاده : 0
زمان مطالعه: 2 دقیقه - انتشار: شنبه 26 شهریور 1401

این پالت رنگی با رنگ های خردلی(زرد) و آبی روشن در رده پالت های میانه قرار دارد. از آنجا که در این پالت رنگ، رنگ جیغ استفاده نشده است، این پالت برای کارهای هنری مینیمال بسیار مناسب است.

پالت رنگ خردلی(زرد) و آبی روشن
پالت رنگ خردلی(زرد) و آبی روشن روانشناسی رنگ + کدهای رنگی

بررسی اجمالی پالت

رنگ های اصلی تشکیل دهنده این پالت رنگی، آبی روشن و رنگ زرد خردلی هستند. رنگ آبی نماد پایداری و استواری و رنگ زرد نماد انرژی، شادی است. رنگ زرد همچنین رنگ مرموزی نیز هست و احساس پیچیدگی را به بیننده منتقل می‌‌‌کند. رنگهای این پالت رنگی در رنج میانه قرار دارند و خبری از رنگهای جیغ و سیر نیست. درصورتی که علاقمند به پالت های آبی و زرد هستید می‌توانید پالت رنگ آبی و زرد را نیز مشاهده بفرمایید.


روانشناسی رنگ آبی روشن

آبی رنگ آسمان و دریاهای زمین است. هنگامی که ما دریا یا آسمان آرام را می‌بینیم حس عظمت، استواری و پایداری به ما منتقل می‌شود. آبی تمام این ویژگی‌ها را همراه خود نیز دارد و می‌تواند حس استواری و قابل اعتماد بودن را به بیننده دهد. رنگ آبی هرچه تیره تر باشد حس اعتماد و اطمینان بالاتری از خود ساطع می‌نماید.


روانشناسی رنگ خردلی(زرد)

رنگهای لیمویی، طلایی، زرد کرم و... همه جز خانواده رنگهای زرد به شمار می‌روند. رنگ زرد هرچه تیره تر باشد، حس حرارت و انرژی بیشتری را از خود ساطع می‌کند و هرچه روشن تر باشد حس شادی بخش بیشتری از خود دارد. رنگ زرد توانایی خاصی در جذب نگاه دارد و می‌تواند سریع تر از رنگ های دیگر نگاه را به خود جذب کند. لازم به ذکر است که نگته طولانی مدت به رنگ زرد برای چشمان ایجاد آزردگی می‌کند، پس بهتر است در استفاده بسیار زیاد از این رنگ احتیاط شود.


روانشناسی رنگ خاکی

رنگ روشن استفاده شده در این پالت رنگی از طیف رنگ زرد است و اصطلاحا خاکی نامیده می‌شود.خاکی را می‌توان همان رنگ سفید با مقداری حرارت و انرژی نامید. همانطور که در پاراگراف قبلی نیز اشاره کردم، زرد می‌تواند در دیدن بلندمدت چشمان را آزار دهد، پس در استفاده از آن دقت کنید.


روانشناسی رنگ خاکستری تیره

رنگ خاکستری به طور کلی به معنای میانه بودن، بی طرف بودن و... است. خاکستری هر چه تیره تر باشد و به سمت رنگ مشکی متمایل شود، می‌تواند اثر بخشی رنگهای دیگر کنار خودش را چندین برابر کند و احساس آن‌ها را ساطع کند.


موارد استفاده این پالت

این پالت رنگی کاملا در طیف میانه قرار گرفته است و بسیار مینیمال است.رنگ زرد(خاکی) رنگ اصلی این پالت است و رنگ آبی در این پالت نماد رنگ تاکیدی است. در واقع آبی آمده است تا یکنواختی این پالت رنگی را از بین ببرد. این پالت رنگی بسیار مناسب برای استفاده در انواع طرح های هنری مینیمال و سایت‌های هنری مینیمال می‌باشد.

در صورتی که از این مطلب لذت بردید، از کپل آرت حمایت کنید.
ویرایش: دوشنبه 8 خرداد 1402بازدید هفته اخیر : 99