پالت رنگ بنفش(بادمجانی) و زرد

1402/03/08
بازدید : 2,861 لایک : 4 کامنت : 0 استفاده : 0
زمان مطالعه: 3 دقیقه - انتشار: چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401

پالت مینیمال و کاملا مکمل رنگ بنفش(بادمجانی) و رنگ نارنجی، رنگ بنفش از ترکیب رنگ های قرمز و آبی تشکیل می شود، از این رو این رنگ هم ویژگی های رنگ قرمز(حرارت و پویایی) را دارد و هم ویژگی های رنگ آبی (اعتماد و پایداری) را دارد. بسیاری از رنگ بنفش استفاده می کنند تا با یک تیر چند نشان بزنند و احساس متفاوتی را به کاربر منتقل کنند.

پالت رنگ بنفش(بادمجانی) و زرد
پالت رنگ بنفش(بادمجانی) و زرد روانشناسی رنگ + کدهای رنگی

بررسی اجمالی پالت

رنگ بنفش از ترکیب رنگهای قرمز و آبی ساخته شده و در بر دارنده احساس پویایی و استواری است. در یک کلام می توان گفت که رنگ بنفش نماد قدرت و ثروت است. رنگ زرد این پالت بهترین رنگ مکمل برای بنفش است. زرد نماد شادی ونشاط است و در کنار حس قدرت رنگ بنفش ترکیب جذابی ایجاد می‌کند. پالت رنگ بنفش(بادمجانی) و زرد بهترین انتخاب برای مکان هاییست که باید به بیننده حس قدرت و در عین حال حس نشاط منتقل شود.


روانشناسی رنگ بنفش

همانطور که در ابتدا عرض کردم، رنگ بنفش با کد رنگی حدودی Rgb(148,0,255) کاملا از رنگ‌های آبی و قرمز تشکیل شده است و پیکسل سبزی در خود ندارد. رنگی آبی استفاده شده در بنفش تقریبا دو برابر رنگ قرمز موجود در آن است. این مسئله باعث می‌شود تا رنگ بنفش قالبا حس پایدرای، استحکام و اطمینان و مقدار اندکی حس پویایی و انرژی را منعکس کند. همین اندک رنگ قرمز موجود در رنگ بنفش، سردی مطلق رنگ آبی را خنثی کرده و بر پویایی و انرژی آن می‌افزاید. ترکیب موارد عرض شده این مورد را در ما تداعی می‌کند که رنگ بنفش نماد ثروت و اصطلاحا لاکچری بودن است. اگر از عاشقان رنگ بنفش هستید، پیشنهاد می‌کنم، پالت رنگ بنفش یاسی و آبی تیره را در کپل آرت مشاهده بفرمایید.


روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد که با کد رنگیrgb(255,193,7,1) از ترکیب رنگهای قرمز و سبز ایجاد می‌شود حس پویایی و حرارات(رنگ قرمز) و طروت و آرامش (رنگ سبز) زیادی در خود دارد. وجود رنگ زرد تیره در کنار هر رنگی می‌تواند حس پویایی و نشاط را به آن رنگ اضاف کند. رنگ زرد مکمل بسیار عالی برای رنگ آبی است و می‌تواند سردی آن را تا حدی زیادی جبران کرده و ترکیب جذابی تولید نماید. اگر از علاقمندان به ترکیب رنگی آبی و زرد هستید پیشنهاد می‌کنم پالت رنگ زرد و آبی را در کپل آرت مشاهده کنید.


روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید این پالت برای القای پایداری و اطمینان بیشتر به ببینده، مقدار زیادی پیکسل آبی رنگ دارد. این رنگ حس اطمینان و پایداری و استحکام را به صورت عالی منتقل می‌کند اما تهی از نشاط و انرژی است. بهتر است به جای استفاده از سفید مطلق، رنگی تیره تر انتخاب شود تا چشمان بیننده آزرده نشوند. درست مانند همین پالت رنگی که رنگ سفید آن با کد رنگی rgb(225,232,235) اندکی از سفید مطلق‌تر است و همانطور که اشاره شد، اندکی تن رنگ آبی در خود دارد.


موارد استفاده این پالت رنگ

پالت رنگ بنفش(بادمجانی) و زرد بسیار شیک و مکمل حس پایداری، قدرت، ثروتمندی و پویایی را در کنار هم به کاربر منتقل می‌کند. رنگ زرد در این پالت نقش خنثی کننده سردی بیش از حد پالت را بازی می‌کند. این پالت مناسب برای سایت‌های فروشگاهی لباس و سایت‌های دکوراسیون است زیرا که هم باید حس ثروتمندی و قدرت به بیننده منتقل شود و هم مقداری شور و نشاط و انرژی.

در صورتی که از این مطلب لذت بردید، از کپل آرت حمایت کنید.
ویرایش: دوشنبه 8 خرداد 1402بازدید هفته اخیر : 83