روز در خواب خیالاتم و شب بیدارم

1400/05/29
نمایش: 2,757 پسند: 5 دیدگاه: 1 دریافت: 121
زمان خواندن: 2 دقیقه - جمعه 29 مرداد 1400

پترن ها یا الگوها همواره یکی از جذاب ترین بخش های دنیای گرافیک بوده و هستند. ایجاد پترن در دنیای فتوشاپ علاوه بر توانایی های شخص طراح نیاز به خلاقیت و صبر حوصله فراوان دارد. طراحی پترن در فتوشاپ بسیار ساده است اما چیزی که مهم است خلاقیت در طراحیست.

طرح گرافیکی خلاقانه چراغی روشن در میان ظلمت و تاریکی | پترن فتوشاپ
طرح گرافیکی خلاقانه چراغی روشن در میان ظلمت و تاریکی | پترن فتوشاپ

حتما شما پترن‌ها (الگوها) را در اطرافتان بارها و بارها دیده‌اید. از پرده‌های جلو پنجره تا موکت زیر پا گرفته تا سفره‌های قدیمی، کاغذ دیواری‌ها، طرح پتوها و... همه و همه از پترین‌ها ساخته شده‌اند. پترن‌ها اشکال کاملا ثابت و یکسانی هستند که در طول یک طرح بارها و بارها تکرار شده‌اند. ساخت این پترن‌ها فقط و فقط احتیاج به خلاقیت و ذهن سه بعدی قوی دارد. ذهن سه بعدی قوی تعداد دفعات آزمون و خطا را در ساخت پترن به شدت کاهش می‌دهد، برای قوی کردن ذهن برای ساخت اینجور پترن‌ها تنها به تمرین مداوم و ذهن خلاق احتیاج است.


پترن‌های جذاب

پترن‌ها به خودی خود بسیار ساده هستند و جذابیت آنچنانی ندارند، اما اگر با تکنیک‌های فتوشاپی از جمله افزودن بافت و سایه ترکیب شوند نتیجه کار بسیار بسیار جذاب خواهد بود. ایده این کار بنده از شعر زیر است :

قـصه روز و شــب من سخنی مختصر است

روز در خواب و خیالاتم و شــب بیدارم

- مهدی اخوان ثالث


به پترن ور برید!

پترن‌های عالی زمانی ساخته می‌شوند که طراحان بارها و بارها برای طراحی بهتر و جذاب‌تر آنها سعی و خطا کنند. از سعی خطا کردن نترسید، بارها و بارها قالب پترن خود را ساخته و از آن خروجی بگیرید، در اصطلاح عامیانه آنقدر به آن ور برید تا به نتیجه مطلوب برسید. اصلا نگران پترن‌های اضافی تولید شده نباشید، آن‌ها را به راحتی با چند کلیک می‌توانید پاک کنید یا اینکه حتی آن‌ها را یادگاری نگه دارید! که هر گاه آن‌ها را دیدید بیاد بیاورید که برای رسیدن به پترن مطلوب خود چقدر زمان و انرژی صرف کرده‌اید...


درباره این طرح گرافیکی

این طرح من از یک معکب تشکیل شده به شکل پترن در طرح بارها و بارها تکرار شده، سپس بافت زیبایی بافت به خود گرفته و برای درک بهتر مفهوم شعر یکی از مکعب‌ها به رنگ و حالتی دیگر در آمده است، به گونه ای که با یک نگاه کوچک هم مفهوم را به بیننده منتقل می کند. در صورتی که علاقه‌مند به این چنین پترن‌هایی هستید، می‌توانید، انگشت نما رو در سایت ببینین و لذت ببرین.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: جمعه 23 تیر 1402نمایش هفته : 13