شارپینگ بیشتر، زندگی بهتر

1400/08/13
نمایش: 2,291 پسند: 6 دیدگاه: 2 نشانک: 2
زمان خواندن: 3 دقیقه - پنجشنبه 13 آبان 1400

وضوح و کیفیت یک تصویر با میزان جزئیات آن تصویر رابطه مستقیم دارد. یکی از بهترین تکنیک های فتوشاپی برای افزایش کیفیت تصویر، افزایش جزئیات تصویر (Sharping) با استفاده از فیلتر High Pass است. در این مقاله می خواهم به بررسی این فیلتر دنیای فتوشاپ و شارپ تر کردن تصویر بپردازم.

فیلتر های پس روشی عالی برای افزایش جزئیات تصاویر
فیلتر های پس روشی عالی برای افزایش جزئیات تصاویر

قبل از هر چیز این مطلب رو عنوان کنم که عنوان این مطلب بیشتر جنبه طنز و اغراق داره...! فرایند افزایش جزئیات در تصاویر و به اصطلاح شارپینگ (Sharping) یکی از مهمترین مباحث ادیت و اصلاح تصاویر است که برای اعمال آن، در فتوشاپ ده‌ها که نه‌، صدها راه مختلف وجود دارد که همه‌ی آنها به یک نتیجه ختم می‌شوند؛ تنها مهم این است که از کدام روش استفاده کنیم که در کمترین زمان ممکن، مطلوب‌ترین نتیجه را به ما بدهد.


فیلتر HighPass

فیلتر High Pass یکی از آخرین فیلترهای دنیای فتوشاپ است که در منو Effects و زیر منو Others قرار گرفته است. ما کم و بیش با آن آشناییم اما بیشتر، از آن برای تولید تصاویر سورئال و هنری خاکستری استفاده کرده‌ایم و نمی‌دانیم که این افکت می‌تواند یکی از مؤثر‌ترین و کوتاه‌ترین راه‌ها برای افزایش جزئیات تصاویرمان باشد. استفاده از این فیلتر برای افزایش شارپینگ تصاویر بسیار ساده است و همه طراحان در هر سطحی که هستند می‌توانند از این تکنیک استفاده کنند.


بلند مود اوورلی (Overlay)

دربلند مود اوورلی رنگ‌های تصویر بالایی که با بلند مود اوورلی همراه است با تصویر زیرین خود ترکیب می‌شوند به گونه ای که هرچه رنگهای تصویر بالایی روشن‌تر باشد باعث روشن‌تر شدن تصویر زیرین و هرچه رنگهای تصویر بالایی تیره‌تر باشند موجب تیرگی بیشتر تصویر زیر می‌شوند، در این بلند مود (Blend Mode) وقتی تصویر بالایی از رنگ یکدست خاکستری میانه (127,127,127) ساخته شده باشد، این لایه هیچ تاثیری بر تصویر زیر خود نخواهد گذاشت؛ گویی این تصویر خاکستری اصلا وجود ندارد! لازم به ذکر است که اگر دوست دارید شارپینگ اعمال شده کمتر باشد، می‌توانید از بلند مود SoftLight استفاده کنید.


نحوه عملکرد

برای شارپتر کردن تصاوری با افکت HighPass باید یک کپی (Ctrl+J) از تصویرمان گرفته و به آن فیلتر HighPass را اعمال کنیم؛ با توجه به میزان اعمال افکت HighPass تصویر، خاکستری می‌شود؛ منتها در  لبه‌های تصویر (Edges) رنگ خاکستری کمی روشن‌تر است یعنی بین 127 تا 255 است، حال اگر این تصویر را به مود اوورلی (Overlay) ببریم، فقط در قسمت لبه‌ها یا همان اج‌های تصویر تاثیر می‌گذارد و آن قسمتها را روشن‌تر و جزئیات آنها را بیشتر می‌کند، درست مانند تصویر کاور این مطلب. این تکنیک بدون کوچکترین آسیبی به دیگر قسمتهای تصویر عمل می‌کند. میزان استفاده از این افکت بشدت به تصویری که روی آن کار می‌کنید و نتیجه‌ای که دنبال آن هستید بستگی دارد، اما به صورت کلی مقدار ۵ کفایت می‌کند. این افکت به خصوص در رندرهای خام ادوبی دایمنشن غوغا می‌کند زیرا که رندرهای خام این نرم افزار دوست داشتنی عمدتا تهی از جزئیات هستند. امیدوارم تونسته باشم خیلی خوب این تکنیک جذاب را با دوستان عزیزم به اشتراک گذاشته باشم.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: پنجشنبه 7 مهر 1401نمایش هفته : 4