نوروز سال 1401 مبارک

1400/12/29
نمایش: 2,860 پسند: 7 دیدگاه: 4 دریافت: 38
زمان خواندن: 6 دقیقه - یکشنبه 29 اسفند 1400

آشناترین معانی فصل بهار برای ما ایرانیان که با سال نو و عید نوروز همراه است، تازگی، نو شدن و رشد است. فصل بهار علاوه بر این موارد معانی و مفاهیم بسیار دیگری نیز دارد که آموختن آن ها و استفاده از آن ها در زندگی خالی از لطف نیست.

طرح مفهومی از تبریک نوروز سال 1401
طرح مفهومی از تبریک نوروز سال 1401

همه ما از کودکی پذیرفته‌ایم که بهار به معنای، نو شدن، تازه شدن و زنده شدن است، حال سوال اینجاست؛ آیا سال نو تنها به این معنی است؟ یا معانی عمیق دیگری نیز دارد؟ متاسفانه بسیاری از ما تاکنون یک بار هم، به طور عمیق به مفهوم سال نو و بهار فکر نکرده‌ایم! این فصل جذاب که مصادف با سال نو برای ما ایرانیان است علاوه بر مفهوم زنده شدن و نو شدن معانی و مفاهیم سرشار بسیار زیادی دارد که می‌توانند برای زندگی ما انسان‌ها حاوی درس‌های مهمی باشد. در این مطلب که حال و هوای نوروزی دارد به معنا و مفهوم بهار در جهات مختلف می‌پردازیم.

سال نو رو خدمت همه دوستان و همراهان عزیزم تبریک می‌گویم و آرزو می‌کنم در این سال جدید اتفاقات خوبی رو رقم بزنید!


مرگ زمستان و تولد بهار!

همانطور که اشاره کردم، ما تنها بهار را به معنای نو شدن و زنده شدن می‌بینیم و هیچ یک از ما توجه نمی‌کند که در پشت‌پرده زنده شدن طبیعت، مردن زمستان وجود دارد! در واقع سردی و سکون زمستان مرده است و به جای آن بهار متولد شده است! همین امر می‌تواند درس بزرگی برای زندگی ما باشد که هیچ گاه هیچ چیز پایدار نیست و بالاخره از بین می‌رود و چیز جدیدی جایگزین آن می‌شود. نکته‌ای دیگر که باید عرض کنم این است که، این مورد تنها مربوط به چیزهای خوب یا بد نیست، بلکه همه چیزهای خوب و بد پایدار نیستند و بالاخره روزی به انتها می‌رسند و با موارد جدید جایگزین می‌شوند.


بهار نتیجه زمستان طولانی است

درس مهم دیگری که می‌توانیم از نوروز و بهار بگیریم این است که، رسیدن به چیزهای خوب زمان می‌برد و نیازمند صبر و تحمل ویژه است. همانطور که زندگی در فصل سرما (از اواخر مهر تا اواسط اسفند) سخت و طاقت فرساست، به همان مقدار نتیجه آن (نوبهار) لذت بخش و مفرح جان است! پس باید در زندگی خود علاوه بر یادگیری علوم مختلف زمانی را صرف تقویت قوه صبر و تحمل کنیم و همواره به یاد داشته باشیم که چیزهای خوب در یک آن حاصل نمی‌شوند و برای اینکه به عمل آیند زمان زیاد و صبر و تحمل زیادی نیازی است.


نزدیک شدن به مرگ!

سال نو همان‌گونه که معنی نو شدن و تازه شدن و تجربه یک سال هیجان انگیز دیگر را دارد، به معنی نزدیک شدن به مرگ نیز هست! این واقع بینی در مورد سال نو سبب می‌شود که ما متوجه شویم که چقدر زندگی کوتاه است و باید از آن به نحو احسنت استفاده کرده و همواره قدردان خداوند به خاطر این زندگی و خانواده خود باشیم. با توجه به جمله قبلی، درسی دیگری که از نو بهار می‌گیریم این است که باید واقع بین باشیم! یعنی هر چیزی را از همه جهات بررسی کنیم نه صرفا از یک جهت خاص! از نظر من اصلا درست نیست که هموراه نیمه پر یا خالی لیوان را ببینیم، بلکه باید هموراه واقع بینانه؛ هم نیمه پر لیوان را ببینیم و هم نیمه خالی لیوان آن را!


دقت و ریزبینی!

شاید بسیار خنده دار باشد که کسی در ماه آبان از شخصی دیگر تاریخ را بپرسد و وقتی پاسخ را شنید، سال را نیز بپرسد! در اواسط سال دیگر کسی دقت به عدد سال در کنار تاریخ نمی‌کند اما در ابتدای سال همه به عدد سال (1401) در کنار تاریخ دقت می‌کنند زیرا که یک سال 1400 را دیده‌اند و اکنون 1401 برایشان تازگی دارد! این درست نیست که ما تنها در یک زمان مشخص دقت زیادی داشته باشیم! باید سعی کنیم در تمام مراحل زندگی همواره با دقت و تیزبین باشیم! این دقت و تیزبینی اگر در تمام زندگی ما وارد شود، بسیار در برنامه ریزی، استرس و اظطراب ما تاثیرگذار است . با عث می‌شود هیچگاه در زندگی سردرگم، دچار فراموشی و استرس نشویم!


توضیحات این آرتورک :

خلاقیت یکی از مهمترین اصول طراحی گرافیک است که من حاضرم روی اون قسم بخورم! خلاقیت یعنی؛ وقتی همه طراحان گرافیک یک طرح روتین و معمول (هرچند زیبا و خفن) را طراحی می‌کنند، تو یک طرح نو و تازه (هر چند ساده و غیر خفن!) را بزنی! همین اصل تفاوت و خلاقیت موجب ماندگاری یک طرح در خاطر بیننده و تکراری نشدن آن می‌شود. یک مثال بزنم؛ چشم و گوش عموم مردم از طرح‌های سفره هفت سین، ماهی و ... پر است! در واقع آنقدر اینجور طرح‌ها را دیده اند که برایشان تکراری شده است و برایشان جذابیتی ندارد! اما همین مردم؛ عاشق طرح‌های خلاقانه و نو هستند و وقتی یک طرح متفاوت (هرچند ساده) در مورد سال نو را می‌بینند، آن را فورا لایک، سیو و شیر می‌کنند! من سعی کردم به مانند سال‌های گذشته به جای حرکت در جهت آب (طراحی یک طرح کلیشه‌ای از تبریک سال نو)، یک طرح ساده اما خلاقانه را طراحی و تقدیم دوستانم کنم! در این طرح با توجه به عدد سال (01) از علامت پاور (صفر و یک (خاموش و روشن)) استفاده کردم که با اسکینی از پلنگ همراه شده است! در گالری این پست طرح‌های سال های گذشته رو هم آوردم که دوستان عزیزم ببینید که خلاقیت داشتن کار اصلا شاقی نیست و بسیار نیز ساده است! ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو خوندید، نوروز بتون خوش بگذره حسابی(:

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: دوشنبه 7 فروردین 1402نمایش هفته : 24