بعضی وقتا هم همه چی خاکستریه

1401/04/28
نمایش: 2,156 پسند: 3 دیدگاه: 0 دریافت: 16
زمان خواندن: 5 دقیقه - سه‌شنبه 28 تیر 1401

بعضی وقتا همه چی هم خاکستریه یعنی اینکه، ما انسان ها در زندگی فراز نشیب های بسیاری را تجربه کرده و می کنیم، اما گاهی اتفاقاتی برای ما رخ می دهد که نه در دسته فرازها قرار دارد و نه در دسته نشیب ها! اتفاقاتی که موجب سردرگمی و بلاتکلیفی ما می شوند و اثرشان بسیار بدتر از نشیب های زندگی ماست.

طرح گرافیکی سه بعدی Barzakh در ادوبی فتوشاپ
طرح گرافیکی سه بعدی Barzakh در ادوبی فتوشاپ

احتمالا بسیاری از ما آهنگ و شعر، بعضی وقتا همه چی خاکستریه، نه سفیده نه سیاه، نه آبیه و نه قرمز رو شنیدیم و به معنا و مفهوم آن هم پی برده‌ایم. تعدادی از ما این شرایط را تجربه کرده و می‌دانیم چقدر بد و مصیبت است به گونه‌ای که هیچ یک از ما دوست نداریم خاطرات چنین دورانی از زندگی‌مان را مرور کنیم. دوران خاکستری زندگی ویژگی‌ها و خصوصیت هایی و همچنین راه حل‌هایی دارد که در این مطلب قصد دارم آنها را بررسی کنم، پس تا انتها همراه من باشید.


بلاتکلیفی یا سردرگمی بدترین حالت زندگی

سردرگمی یکی از بدترین عواقب دوران خاکستری زندگی انسان است. در این دوران فرد نمی‌داند که باید چه کند و یا اینکه چگونه با مشکلاتش برخورد کند. به اصطلاح عامیانه فرد نه راه پس دارد و نه راه پیش! جایی معلق مانده است و توانایی کاری را ندارد. بلاتکیلفی شرایط بسیار بدی است که امیدوارم کسی در زندگی تجربه‌اش نکند. بله درست است، ما انسان‌ها حاضریم شرایط بدی را تجربه کنیم و تلاش کنیم آن را برطرف کنیم اما دوست نداریم بلاتکلیفی را تجربه کنیم.


گوشه‌گیری از دیگران

هنگامی که انسان اصطلاحا در چاله چوله‌های زندگی است، سعی می‌کند با درد و دل کردن و صحبت کردن با دیگران تلاش خود را در جهت رفع آن مشکل انجام دهد. اما هنگامی که انسان در دوران خاکستری و بلاتکلیفی زندگی خودش است، دوست ندارد با دیگران بحث داشته باشد زیرا که می‌داند نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت، از این رو سعی می‌کند از دیگران دور شده و تنهایی با این دوران زندگی‌اش سر کند.


خود خوری کردن

از آنجا که در دوران زندگی خاکستری زندگی انسان، انسان تمایلی با نشست و برخاست با دیگران را ندارد، فرد به خود خوری روی آورده و اصطلاحا از درون نابود می‌شود. هر انسانی وقتی چیزهایی را در خود نگه دارد و اصطلاحا خودش را خالی نکند، بی‌شک دچار خود خوری و یا حتی در ادامه آسیب به خود می‌شود که بسیار خطرناک است و می‌تواند نتیجه‌ای جبران ناپذیر به دنبال داشته باشد.


درمان دوران خاکستری زندگی

تا کنون به ویژگی‌های دوران خاکستری زندگی پرداخته‌ایم، اکنون وقت آن است که بدانیم در دوران برزخی زندگی خود باید چه کار کنیم تا این دوران را هم به سان همه فرازها و نشیب‌های زندگی خود پشت سر بگذاریم. در زمانی که ما در برزخ زندگی خود هستیم بهترین کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم عبارتند از؛ یاد خدا، سرگرم کردن خود، توجه به اینکه خود خوری چیزی را درست نمی‌کند، هر چیزی بالاخره می‌گذرد و... است که قصد دارم در ادامه این مطلب به آنها بپردازم.


یاد خدا

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردم، دوران برزخ زندگی دورانی است که انسان کاری از دستش بر نمی‌آید و در بلاتکلیفی به سر می‌برد. در این زمان تنها وجود و قدرتی که می‌تواند به انسان آرامش دهد و مشکل او را برطرف کند، وجود خدای متعال است. خدا وجودی وصف ناپذیر با قدرتی نامحدود است که یاد او و توکل به نام اعظمش می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما باشد و یا اینکه حدقل آرامش مطلقی را به قلب ما تزریق کند و قوت قلبی برای ما، در دوران سختی‌های زندگی باشد.


سرگرم کردن خود

افکار از قدرت بسیار بالایی برخوردارند که می‌توانند به روح ما انرژی و روحیه و نشاط بسیاری را تزریق یا در نقطه مقابلش، حس بغض و کینه و نفرت را به ما وارد کرده و روح روان ما را نابود سازند. در دوران برزخ زندگی باید از فکر کردن دوری کرد زیرا که کاری از دست ما ساخته نیست و این فکر کردن می‌تواند تنها موجب آسیب به خود ما شود. پیاده روی، گوش کردن به موسیقی، دوش گرفتن و...  از بهترین راهکارها برای سرگرم نگه داشتن مغز هستند.


جز وجود خدا هیج چیز پایدار نیست

تنها وجود پایدار و نامحدود در دنیا وجود خداست. غیر از خدای متعال دیگر هیچ چیز ابدی و پایدار نیست و بالاخره می‌گذرد. توجه به این نکته که همانگونه که سختی های گذشته گذشتند و این هم حتما چه دیر یا زود می‌گذرد می‌تواند به انسان امید ببخشد و او را تسلی دهد. بزرگترین مشکلات هم بالاخره می‌گذرند و هیچ چیزی جز وجود خدا پایدار نیست.


درس گرفتن و پندآموزی از گرفتاری‌ها

در زمان گرفتاری های زندگی که جزئی جداناشدنی از زندگی ما هستند، مهمترین چیز تنها عبور از آنها و حل آنها نیست بلکه درس گرفتن یا عبرت آموزی مهم‌تر است.حل کردن یک مشکل بسیار خوب اما عبرت گرفتن عالی است. عبرت‌ها به ما کمک می‌کنند تا پخته تر شویم و در زندگی اشتباه گذشته را تکرار نکنیم، همچنین موجب می‌شوند اگر با مشکلات دیگری در زندگی روبرو شدیم سنجیده و عقلانی با آنها برخورد کنیم.


درباره این طرح گرافیکی

این آرتورک که تایپوگرافی سه بعدی کلمه Barzakh است، به صورت کاملا در نرم افزار محبوب ادوبی فتوشاپ پیاده سازی شده است. این صحنه به صورت رنگی رندر شده و در انتها با ادجاستمنت‌های (Adjustment) دنیای فتوشاپ به حالت خاکستری در آمده است. مهمترین مفهوم این آرتورک بزرح و دوران بلاتکلیفی انسان است که با رنگ خاکستری (میانه سفید و سیاه) اجرا شده است. این مطلب این مطلب را در خاکستری ترین دوران زندگیم نوشتم،بماند به یادگار...

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 28 اسفند 1401نمایش هفته : 9