فیلترینگ اینستاگرام؛ خیلی دور خیلی نزدیک

1401/06/16
نمایش: 2,480 پسند: 3 دیدگاه: 0 دریافت: 18
زمان خواندن: 8 دقیقه - چهارشنبه 16 شهریور 1401

پس از فروکش کردن طرح جنجالی صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، همه بر این باور رسیدند که فیلترینگ اینستاگرام غیر ممکن است. اما از چند هفته گذشته شاهد کندی بسیار زیادی در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی هستیم که بوی قضیه فیلترینگ را به مشام ما می‌رسانند.

طرح گرافیکی خلاقانه از فیلترینگ اینستاگرام در ایران
طرح گرافیکی خلاقانه از فیلترینگ اینستاگرام در ایران

از همان ابتدای انتخابات 1400 بود که بحث فیلترینگ بالا گرفت و فکر بسیاری از مردم را مشوش کرد. در ادامه بحث طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی مطرح شد و جنجال بسیاری به پا کرد. با اعتراض عموم مردم این طرح مسکوت ماند اما روند آن در خفا ادامه یافت. همین چند وقت پیش بود شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و واتساپ بشدت کند شده و همه را بر این باور رساند که به زودی این شبکه های اجتماعی نیز به لیست بلند بالای فیلترینگ در ایران اضافه می‌شوند. در این مقاله قصد دارم به مزایا و معایب فیلترینگ شبکه محبوب اینستاگرام در ایران بپردازم.


بررسی شبکه اجتماعی اینستاگرام

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بر پایه عکس و ویدئو است که از سال 2010 فعالیت خود را آغاز نموده و در مدت کم فعالیت خود طرفداران بسیاری در دنیا پیدا کرده است. جالب است بدانید این شبکه اجتماعی بیش از هر کشوری دیگری در دنیا در ایران کاربر دارد. این شبکه در ایران چیزی حدود 40 الی 50 میلیون کاربر روزانه دارد که عدد بسیار بزرگی است و اقشار مختلف جامعه را شامل می‌شود. از آن جا که جامعه اینستاگرامی ایران بسیار زیاد است، فیلترینگ این شبکه اجتماعی برای عده بسیاری خوشایند و برای عده‌ی زیاد دیگری نیز ناخوشایند است.


بررسی مزایا و معایب فیلترینگ اینستاگرام

درصورتی که قطع دسترسی به اینستاگرام در ایران عملی شود، این عمل مزایا و معایب بسیاری زیادی برای اقشار مختلف جامعه خواهد داشت و باعث خواهد شد تا عده زیادی در ایران مجبور شوند سبک زندگی خود را متناسب با نبود اینستاگرام تغییر دهند. در ادامه با بررسی مزایا و معایب این فیلترینگ بزرگ همراه من باشید.


الف) جلوگیری از هدر رفت وقت جوانان

همه ما خود این موضوع را باور داریم که سرگرمی اینستاگرام موجب هدر رفتن وقت بسیاری در زندگی ما می‌شود. درست است این سرگرمی جذاب و باحال است اما به تنهایی می‌تواند وقت ارزشمند بسیار زیادی از جوانان را بدون سودی که به آن وقت بیارزد، هدر دهد. از طرفی دیگر اینستاگرام پر از مطالب فیک و زرد و زشت شده است که باعث می‌شوند وقت انسان به صورت صد درصدی از بین برود. وقت گوهر گرانبهاییست که هیچ جایگزینی ندارد. این وقت در دوران جوانی که انسان پویایی و انرژی زیادی دارد بسیار ارزشمند تر دیگر دوران های زندگی اوست.


ب) جلوگیری از خلاف در جامعه

درست مانند چاقو که هم استفاده خوب دارد و هم بد، اینستاگرام هم، هم خوب است هم بد. عده‌ای هستند برای فروش محصولات معقولشان، آموزش و... از این پلتفرم استفاده می‌کنند و عده‌ای هم متاسفانه برای فحشا، فروش مواد مخدر و اسلحه، فروش جعل اسناد و... از اینستاگرام استفاده می‌کنند. در صورتی که اینستاگرام فیلتر شود، درست است که افراد خوب نیز متضرر می‌شوند و در آتش کنار دیگر افراد می‌سوزند اما این فیلترینگ باعث می‌شود تا افراد خلاف به راحتی دیگر نتوانند خلاف خود و فساد را گسترش دهند و به دردسر بیوفتند.


ج) جلوگیری از جاسوسی اطلاعات دشمنان

دوران جنگ فیزیکی و نظامی خیلی وقت است که پایان یافته است. امروز دور دوره جنگ نرم و سایبری است. اولین قدم برای پیشبرد جنگ نرم، بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد جامعه هدف است. یکی از برترین روشها برای جمع آوری اطلاعات، استفاده از بانکهای اطلاعاتی شبکه های اجتماعی است. دشمن می‌تواند با چند کوئری ساده همه اطلاعات ایرانیان در اینستاگرام را استخراج کند و به راحتی بتواند به علایق، نقطه ضعف ها و... قشرها و سن‌های مختلف جامعه ما پی برده و برای هر قشر جامعه ما مخصوصا برنامه ریزی کند.


د) رونق کسب و کارهای فیزیکی

با فیلترینگ اینستاگرام، درست است که کسب و کارهای مجازی زیای نابود می‌شوند، اما این امر به خودی خود باعث می‌شود تا فروشگاه‌های محلی و غیر اینستاگرامی رونق بگیرند و وضعشان از حالت کنونی بسیار بهتر شود.


و) رونق گرفتن شغل طراحی وبسایت

با فیلترینگ اینستاگرام که زیاد دور از انتظار هم نیست، بسیاری از کسب و کارها به فکر استفاده از بستر سایت  برای کسب و کارشان می‌افتند تا دیگر آینده شغلی شان وابسته به یک شبکه اجتماعی خاص نباشد و متضرر نشوند. این امر موجب می‌شود تا جامعه برنامه نویس ایران بسیار پرکارتر شده و پروژه‌های بسیار بیشتری داشته باشند.


ه) کاهش مصرف اینترنت و افزایش پهنای باند

از آن جا که اینستاگرام در ایران بیش از 40 میلیون مخاطب دارد، بزرگترین خورنده اینترنت کشور است. درصورتی که این پلتفرم فیلتر شود موجب می‌شود تا پهنای باند اینترنت کشور بسیار باز شده و مردم از سرعت اینترنت بسیار بالاتری برخوردار شوند. البته لازم به ذکر است که اپراتورهای اینترنت کشور حتما دچار ضرر و زیان هنگفتی خواهند شد.


ی) کاهش کلاه برداری های سایبری

از آنجا که ثبت نام در اینستاگرام بدون شماره همراه نیز ممکن است و دسترسی به شماره شخص در اینستاگرام بر خلاف واتساپ ممکن نیست. این پلتفرم محل بسیار مناسبی برای کلاه برداران سایبری شده است تا با نگذاشتن هیچ ردی از خود کلاه برداری خود را انجام دهند. درصورت فیلترینگ اینستاگرام دیگر افراد نمی‌توانند به سادگی و بدون گزاشتن ردی از خود دست به کلاه برداری بزنند.


معایب فیلترینگ اینستاگرام

فیلترینگ در هر پلتفرم و نرم‌افزاری علاوه بر مزایایی که به دنبال دارد، معایب بسیاری نیز دارد. در ادامه قصد دارم به عمده معایب فیلترینگ اینستاگرام بپردازم، پس با من همراه باشید.


الف) نابودی کسب کارها

در اینستاگرام کسب و کارهای زیادی از جمله فروش محتوای آموزشی، فروش انواع لباس و لوازم دیجیتال و... وجود دارد. فیلترینگ اینستاگرام بدون داشتن پشتوانه و جایگزین موجب نابودی صد در صدی این کسب و کارها خواهد شد. بسیاری از این فروشنده ‌ها پشتوانه سایت ندارند و صرفا در اینستاگرام کسب کار دارند که بسته شدن این پلتفرم، کسب و کار خود را به کلی از دست می‌دهند.


ب)رونق گرفتن فیلترشکن‌ها

با فیلترینگ اینستاگرام بسیاری از افراد به پلتفرم‌های داخلی روی می‌آورند اما بسیاری دیگر مقاومت می‌کنند و ترجیح می‌دهند تا از فیلترشکن ها و انواع vpn ها استفاده کنند. استفاده از این نرم افزارها علاوه بر اینکه می‌تواند بسیاری را به بیراهه و مسائل غیر اخلاقی سوق دهد، باعث گسترش انواع باج افزارها و تروجان‌ها و کلاهبرداری‌های سایبری می‌شود.


ج) بدبینی مردم نسبت به دولت

از آنجا که مسئولین دولت محترم سیزدهم بارها و بارها چه در مناظرات تلویزیونی و چه در فضای مجازی گفته‌اند که خودشان از اینستاگرام استفاده می‌کنند و قصدی برای فیلترینگ آن ندارند، اگر نسبت به فیلترینگ آن اقدام کنند، موجب می‌شود تا مردم دید بدی نسبت به آن‌ها پیدا کنند.


نظر شما چیست؟

تاکنون به چندی از موارد مثبت و منفی فیلترینگ اینستاگرام پرداخته‌ام. اکنون نوبت شما دوستان عزیز است که نظر خودتون را در مورد فیلترینگ اینستاگرام و مزایا و معایب آن اعلام بفرمایین. همچنین نظر خود را در مورد اظهارات بنده حقیر نیز در بخش کامنتها اعلام بفرمایین.


جمع بندی

با فیلترینگ اینستاگرام که دیگر زیاد دور از انتظار هم به نظر نمی‌رسد باعث می‌شود تا اقشاری از جامعه دچار ضرر و عده‌ای نیز سود ببرند. در این مطلب سعی شد بدون جهت گیری خاصی به طور کاملا عادلانه و عقلانی به نکات مثبت و منفی فیلترینگ اینستاگرام پرداخته شده و آگاهی مردم در این زمینه افزایش یابد.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 13 دی 1401نمایش هفته : 25