تایپوگرافی قدیمی کاغذی در فتوشاپ

1402/06/24
نمایش: 978 پسند: 3 دیدگاه: 0 دریافت: 7
زمان خواندن: 4 دقیقه - جمعه 24 شهریور 1402

تایپوگرافی‌هایی که بر روی کاغذ و با تم قدیمی در فتوشاپ ایجاد می‌شوند، حس بسیار زیبای نوستالژیکی به انسان می‌دهند. در این مقاله قصد دارم به روش ایجاد متن قدیمی کاغذی در فتوشاپ بپردازم، تا انتها همراه من باشید.

تایپوگرافی "چ" با تم کاغذ قدیمی و حس نوستالژی در نرم افزار فتوشاپ
تایپوگرافی "چ" با تم کاغذ قدیمی و حس نوستالژی در نرم افزار فتوشاپ

تایپوگرافی، یکی از زیباترین سبک‌های طراحی گرافیک است که طرفداران بسیاری در میان طراحان دارد. برای اینکه میان تایپوگرافی و شخص بیننده صمیمیت بهتری ایجاد شود و حس نوستالژی بهتری در او ایجاد شود، یکی از راه‌ها قدیمی و کاغذی کردن تایپوگرافی است.  در این روش حس یکنواخت زیبایی در کار ایجاد شده و بیننده را غرق در طرح هنری می‌کند. در ادامه قصد دارم به موضوع قدیمی سازی و کاغذی کردن یک تایپوگرافی در فتوشاپ بپردازم. پیش از شروع بررسی شما را به دیدن مطلب هر که طاووس خواهد که یک آرت ورک با تم کاغذی و قدیمی است دعوت می‌کنم.


ویژگی‌های یک طرح کاغذی قدیمی

در ابتدا باید به صورت اجمالی بررسی کنیم که یک طرح گرافیک با تم قدیمی و نوستالژی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.  یک تایپوگرافی با تم قدیمی و کاغذی باید اولاً به سبک قدیمی باشد، یعنی منحصرا با فونت‌های نستعلق و ثلث و... ایجاد شده باشد. دوماً باید تم قهوه‌ای و کرمی داشته باشد، زیرا بیننده چیزهای قدیمی را به این تم رنگی می‌شناسد. سوماً باید از یک پترن یا الگو با تم کاغدی و با پستی و بلندی استفاده کرد. چهارماً باید مقادیری کثیفی و خرابی در آن وجود داشته باشد تا قدیمی بودنش را بیشتر نشان دهد. یکی دیگر از تایپوگرافی‌های قدیمی بنده با تم کاغذی را در ادامه مشاهده می‌کنید که مربوط به مطلب  تایپوگرافی تنها است.

تایپوگرافی تنها با تم کاغذی و قدیمی در فتوشاپ
تایپوگرافی "تنها" با تم کاغذی و قدیمی در فتوشاپ

انتخاب فونت مناسب تایپوگرافی

برای اینکه در بیننده حس نوستالژی و قدیمی بودن بهتری ایجاد شود، اولین قدم آن است که باید از فونت‌های مرسوم قدمی همچون ثلث و نستعلیق استفاده شود. تأکیدی بر استفاده از این دو فونت نیست و هر فونتی را با سبک قدیمی می‌توان استفاده نمود. در صورتی که از فونت‌های جدید و نوین استفاده شود، حس قدیمی بودن و نوستالژی بودن کمتر منتقل می‌شود.


استفاده از تم قهوه‌ای و کرم

بسیاری از عکس‌ها و ویدئوهای قدیمی تم قهوه‌ای و کرم دارند، از این رو بسیاری از ما چیزهای قدیمی را به این تم رنگی می‌شناسیم و با این تم رنگی بهتر ارتباط می‌گیریم. رنگی که در یک آرت ورک با حس قدیمی و نوستالژی بودن استفاده می‌کنیم، باید تنها جزئی از خانواده طیف رنگ قهوه‌ای باشد و اصلا اجباری بر یک کد رنگی یا رنج خاصی نیست.


استفاده از یک پترن کاغذی

یکی دیگر از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم تا یک تایپوگرافی با حس نوستالژی و قدیمی بودن ایجاد نماییم، این است که باید از یک پترن با پستی و بلندی‌های کوچک اما زیاد(پترن کاغذی ) استفاده کنیم. برای ایجاد چنین حالتی می‌توانیم از پترن‌های آماده استفاده کنیم، یا اینکه عکس کاغذ را با حالت‌های Overlay و Multiply استفاده کنیم، یا اینکه از افکت Noise استفاده کنیم. همه این موارد می‌توانند یک تم کاغذی قدیمی برای ما به ارمغان بیاورند.


استفاده از  کثیفی و خرابی کاغذ

برای اینکه یک حس نوستالژی و قدیمی بودن بهتری در تایپوگرافی‌مان ایجاد کنیم، بهتر است چندجای آرت ورک‌مان را کثیف، دچار پارگی و خراب کنیم. این کار باعث می‌شود تا حس قدیمی بودن بهتر به بیننده منتقل شود. برای انجام چنین تکنیکی پیشنهاد می‌کنم روی یک لایه جدید و خالی از قلم‌های(Brush) پاششی فتوشاپ استفاده کرده و چندجای طرح گرافیکی اثر بگذارید و سپس آن لایه را با حالت Multiply بر روی تایپوگرافی اعمال کنید.


نتیجه گیری

یکی از زیباترین سبک‌‌های تایپوگرافی، تایپوگرافی قدیمی با تم کاغذی و حس نوستالژی است. در این مطلب مفصلاً به روش‌های ایجاد یک تایپوگرافی قدیمی در فتوشاپ پرداختیم که عبارت بودند از؛ انتخاب فونت مناسب تایپوگرافی، استفاده از تم قهوه‌ای و کرم، استفاده از یک پترن کاغذی و استفاده از  کثیفی و خرابی کاغذ. دوستان و همراهان عزیز کپل آرتی به نظر شما چه تکنیک‌های فتوشاپی دیگری وجود دارد که باید انجام دهیم تا یک تایپوگرافی قدیمی و کاغذی با حس نوستالژی در فتوشاپ ایجاد کنیم؟ در بخش دیدگاه‌ها اشاره کنید.


درباره تایپوگرافی چ با تم نوستالژی

تایپوگرافی این آرت ورک که تنها از یک حرف(چ) ایجاد شده است،  برگرفته از آهنگ محمد اصفهانی(چ کنم با دل تنها ) است . تمامی تکنیک‌های ذکر شده در این مقاله بر روی این تایپوگرافی در فتوشاپ اعمال شده‌اند تا آن را به سبک قدیمی و نوستالژی در بیاورند. دوستان عزیزم امیدوارم از این تایپوگرافی لذت برده و از این مقاله نیز استفاده لازم را برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: جمعه 24 شهریور 1402نمایش هفته : 22