تایپوگرافی سه بعدی خیال

1403/04/17
نمایش: 82 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 2
زمان خواندن: 2 دقیقه - یکشنبه 17 تیر

تایپوگرافی یکی از پرطرفدارترین زمینه‌های طراحی گرافیک است. تایپوگرافی فارسی از اصول و قواعد خاصی پیروی می‌کند. در این مطلب قصد دارم به مهمترین ویژگی‌های یک تایپوگرافی حرفه‌ای اشاره کنم.

تایپوگرافی سه بعدی فارسی خیال با فونت نستعلیق در نرم افزار ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی فارسی خیال با فونت نستعلیق در نرم افزار ادوبی دیمنشن

یکی از گسترده‌ترین جنبه‌های طراحی گرافیک،  تایپوگرافی است. سبک‌ها و روش‌های گوناگونی برای تایپوگرافی وجود دارد که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. یک تایپوگرافی حرفه‌ای و چشم‌نواز ویژگی‌های بخصوص خود را دارد که مهم‌ترین آن طریقه دفورمه کردن تایپ است که در این مطلب به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازم. پیش از شروع مطلب شما را به دیدن تایپوگرافی "ظن" در کپل آرت دعوت می‌کنم.


فونت  مناسب تایپوگرافی

اصلی‌ترین بخش در تایپوگرافی فارسی، انتخاب سبک مناسب فونت است. درصورتی که فونت با دقت بالایی انتخاب شود، بقیه مراحل تایپوگرافی به خوبی طی شده و  نتیجه بسیار مطلوب خواهد بود. فونت‌های فارسی متنوعی برای تایپوگرافی وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها فونت ایران نستعلیق است که همه آن را می‌شناسند.


دفورمه کردن در تایپوگرافی

 دفورمه کردن تایپوگرافی و فونت عبارت است از خارج کردن یک تایپ از حال اصلی و ثابت فونت آن  به  سمتی که شخص طراح گرافیک انتظار دارد. دفورمه کردن حروف یک تایپ در زمینه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد، از جمله؛ دفورمه کردن نقاط، دفورمه کردن  منحنی‌ها و دفورمه کردن چینش حروف برای ساخت کلمات.


دفورمه کردن نقاط

ابتدا باید شخص طراح گرافیک، درک درستی از انواع سبک‌ها و مدل‌های نقاط فارسی و چینش آن‌ها داشته باشد، سپس اقدام به تغییر شکل نقاط کند. سبک‌های متنوع محبوب تغییر شکل نقاط عبارتند از؛ استفاده از نقاط گوشه دار، نقاط گرد، نقاط پیوسته و جمع کردن تمام نقاط کلمه در یکجا. این موارد می‌توانند به صورت ترکیبی درکنار یکدیگر نیز استفاده شوند. در تایپوگرافی خیال در این مطلب، همه نقاط در یک جا به صورت متصل و گوشه‌دار مرتبط شده‌اند.


دفورمه کردن حروف

جابه‌جایی و تغییر محل قرار گرفتن حروف در تایپوگرافی باید به صورتی باشد که علاوه بر حفظ تناسب همه حرفو کلمه، کلمه مربوطه خوانا باقی بماند. از انجا که در رسم‌الخط فارسی حروف به یکدیگر متصل هستند، دفورمه کردن حروف کار آسانی نیست و نیاز به دقت و تلاش فراوانی دارد تا علاوه بر حفظ تناسب در تایپوگرافی، خوانایی نیز حفظ شود.


تایپوگرافی سه بعدی فارسی "خیال"

در این مطلب به انواع تغییر شکل و دفورمه سازی حروف در تایپوگرافی‌های سازی پرداختیم. در آرت‌ورک سه بعدی تایپوگرافی "خیال" 3 مدل دفورمه سازی استفاده شده است که عبارتند از؛ دفورمه سازی حروف و پیوسته سازی نقاط. امیدوارم از این مطلب آموزشی و تایپوگرافی سه بعدی آن لذت و استفاده برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 17 تیرنمایش هفته : 82