تایپوگرافی هیـــچ

انتشار : 1400/06/04
بازدید : 2,547 لایک : 8 کامنت : 11 ذخیره : 2
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

با تایپوگرافی سه بعدی شعر فوق‌العاده زیبا از حضرت مـولانا همراه باشید...

تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن

زیباترین تایپوگرافی‌ها از اشعار ساخته می‌شوند. زیبایی و غنی بودن شعر های مولانا تایپوگرافی‌هایم را هم تحت تاثیر خود قرارداده است، گویی نصف زیبایی این طرح‌ها به شعر زیبای درون آنهاست. شعرهای مولانا فوق‌العاده زیبا و مفهومی هستند که بنده اردات خاصی به ایشون دارم و همیشه به خودم افتخار کردم که توانایی‌هایم و انرژی‌ام را صرف پروداکت طرح‌هایی از شعرهای ایشان کرده‌ام ، شعر "ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ" برای همه ایرانیان کاملا نام آشناست. اما به حسب معمول بهتر است شعر را نیز اینجا بگذارم، باهم بخوانیم و لذت ببریم.

 

دنــیا همه هیچ و اهل دنــیا همه هیـچ

ای هـیچ برای هیـچ بر هیــچ مپیـچ

دانــی که پس از مـرگ چه باقی مانـد

عشــق است و محبت است و باقی همـه هیـچ

- حضرت مولانا

 

توصیه من دوستان عزیزم اینه که همیشه به صورت روزانه یا هفتگی زمانی را برای شعر و شعرخوانی درنظر بگیرین، واقعا لذت بخش و پندآموزه و ذهن رو فعال می‌کنه و ذهن ما را کاملا از چرت و پرت‌های رپ و موسیقی‌های معمول عصر حال حاضر  پاکسازی می‌کنه!

 

متریال تایپوگرافی :

بسیاری از طراحان بر این باورند که متریال تایپوگرافی باید چوب و فلز ساده باشد و متریال اصلا نباید پیچیده باشد، به گونه‌ای که معنا و مفهوم تایپوگرافی در متریالش گم نشود. من این تفکر که برام قابل احترام هست را قبول ندارم! اصولا هنر طراح است که یک متریال جذاب را برای تایپوگرافی‌اش انتخاب کند، گاهی یک متریال پیچیده بسیار عالی مفهوم را القا می‌کند‌ تا یک متریال ساده. من همه نوع تایپوگرافی را با متریال‌های شیشه ، فلز ، چوب و پلاستیک انجام داده‌ام که نتیجه هر یک از آن‌ها جذاب تر از دیگری شد. پس خود را در گیر جنس متریال نکنید، سعی کنید هر طور جذاب‌تر است طراحی کنید نه آنچه که تنها روی کاغذ بهتر است.

 

نکات تخصصی :

این طرح مثل همه تایپوگرافی‌های بنده ابتدا در ذهن ایده‌پردازی شده و فکر می‌کنم من این طرح رو روی کاغذ هم بردم ولی این، اون ایده روی کاغذم نیست و ایدم رو عوض کردم، میخواستم این رو عرض کنم که از کشیدن روی کاغذ هم می‌توان به ایده‌های خوبی رسید، بگذریم... سپس در نرم افزار محبوب ادوبی فتوشاپ به صورت تخت (فلت) و با استفاده از نرم افزار پن (Pen) طراحی و تایپوگرافی شده سپس به دنیای 3بعدی فتوشاپ رفته و در تنظیمات 3بعدی دیفرم شده است. بعد از این خروجی 3بعدی به نرم‌افزار ادوبی دیمنشن رفته و در اونجا متریال‌دهی، نورپردازی و در نهایت رندر شده و در مرحله آخر برای اصلاح نور و رنگ به نرم افزار فتوشاپ برگشته است. امیدوارم لذت برده باشین و این رو در نظر داشته باشین که فرایند ساخت تایپوگرافی 3بعدی صبر و حوصله زیادی می‌طلبه از شما میخوام قبل از هرچیز ذهن خودتون رو فعال و خلاق کنین و با صبر و حوصله زیاد می‌تونین طرح‌های خیلی زیباتر از بنده رو خلـق کنین انشالله.


گالـری تصاویـر
تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی هیچ در ادوبی دیمنشن
ویرایش : یکشنبه 1 اسفند 1400 ساعت 21:53 میانگین بازدید روزانه این مطلب : 11