شارپینگ بیشتر، زندگی بهتر

انتشار : 1400/08/13
بازدید : 747 لایک : 6 کامنت : 2 ذخیره : 2
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

امروز می‌خوام یکی از تکنیک‌های سریع برای شارپ‌تر کردن تصاویر در فتوشاپ رو با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم...

فیلتر های پس روشی عالی برای افزایش جزئیات تصاویر
فیلتر های پس روشی عالی برای افزایش جزئیات تصاویر

قبل از هر چیز این مطلب رو بگم که عنوان این مطلب بیشتر جنبه طنز و اغراق داره...!

فرایند افزایش جزئیات در تصاویر و به اصطلاح شارپینگ (Sharping) یکی از مهمترین مباحث ادیت و اصلاح تصاویر است که برای اعمال آن، در فتوشاپ ده‌ها که نه‌، صدها راه مختلف وجود دارد که همه‌ی آنها به یک نتیجه ختم می‌شوند؛ تنها مهم این است که از کدام روش استفاده کنیم که در کمترین زمان ممکن، مطلوب‌ترین نتیجه را به ما بدهد.

 

فیلتر HighPass :

فیلتر High Pass یکی از آخرین فیلترهای دنیای فتوشاپ است که در منو Effects و زیر منو Others قرار گرفته است. ما کم و بیش با آن آشناییم اما بیشتر، از آن برای تولید تصاویر سورئال و هنری خاکستری استفاده کرده‌ایم و نمی‌دانیم که این افکت می‌تواند یکی از مؤثر‌ترین و کوتاه‌ترین راه‌ها برای افزایش جزئیات تصاویرمان باشد.

 

بلند مود اوورلی (Overlay) :

دربلند مود اوورلی رنگ‌های تصویر بالایی که با بلند مود اوورلی همراه است با تصویر زیرین خود ترکیب می‌شوند به گونه ای که هرچه رنگهای تصویر بالایی روشن‌تر باشد باعث روشن‌تر شدن تصویر زیرین و هرچه رنگهای تصویر بالایی تیره‌تر باشند موجب تیرگی بیشتر تصویر زیر می‌شوند، در این بلند مود (Blend Mode) وقتی تصویر بالایی از رنگ یکدست خاکستری میانه (127,127,127) ساخته شده باشد، این لایه هیچ تاثیری بر تصویر زیر خود نخواهد گذاشت؛ گویی این تصویر خاکستری اصلا وجود ندارد!

 

نحوه استفاده :

برای شارپتر کردن تصاوری با افکت HighPass باید یک کپی (Ctrl+J) از تصویرمان گرفته و به آن فیلتر HighPass را اعمال کنیم؛ با توجه به میزان اعمال افکت HighPass تصویر، خاکستری می‌شود؛ منتها در  لبه‌های تصویر (Edges) رنگ خاکستری کمی روشن‌تر است یعنی بین 127 تا 255 است، حال اگر این تصویر را به مود اوورلی (Overlay) ببریم، فقط در قسمت لبه‌ها یا همان اج‌های تصویر تاثیر می‌گذارد و آن قسمتها را روشن‌تر و جزئیات آنها را بیشتر می‌کند، درست مانند تصویر کاور این مطلب. این تکنیک بدون کوچکترین آسیبی به دیگر قسمتهای تصویر عمل می‌کند. میزان استفاده از این افکت بشدت به تصویری که روی آن کار می‌کنید و نتیجه‌ای که دنبال آن هستید بستگی دارد، اما به صورت کلی مقدار ۵ کفایت می‌کند. این افکت به خصوص در رندرهای خام ادوبی دایمنشن غوغا می‌کند زیرا که رندرهای خام این نرم افزار دوست داشتنی عمدتا تهی از جزئیات هستند.

امیدوارم تونسته باشم علمم رو به خوبی با شما دوستان خوبم به اشتراک گذاشته باشم.


ویرایش : پنجشنبه 19 اسفند 1400 ساعت 07:29 میانگین بازدید روزانه این مطلب : 5