خاستگاه باگ برنامه نویسی

1400/05/24
نمایش: 1,504 پسند: 5 دیدگاه: 3 نشانک: 0
زمان خواندن: 1 دقیقه - یکشنبه 24 مرداد 1400

اگر در دنیای برنامه نویسی مشغول بوده باشید، حتما تا کنون لغت باگ را زیاد شنیده اید. در این مقاله میخوام به ریشه این کلمه بپردازم، با این مقاله جذاب همراه باشید.

کامپیوترهای عظیم جسته خلاء در دهه ۷۰ میلادی
کامپیوترهای عظیم جسته خلاء در دهه ۷۰ میلادی

همه افرادی که در حوزه برنامه‌نویسی فعالیت می‌کنند به خطاهای کوچک درون برنامه‌هایشان باگ (Bug) می‌گویند و برطرف کردن آن ها را دیباگ (Debug) می‌نامند.


تاریخچه کلمه باگ

قدمت کلمه باگ به بیش از 70 سال پیش باز می‌گردد، زمانی که اولین نسل از کامپیوترهای امروزی با نام کامپیوترهای لامپ خلاء سر کار بودند، این کامپیوترها فضای نسبتاً بزرگی (در حدود 1 سالن) را اشغال می‌کردند و از هزاران لامپ تشکیل شده‌بودند که از لحاظ علوم کامپیوتری روشن بودن آن لامپ‌ها نماد "یک" و خاموش بودنشان هم نماد "صفر" بود.


حشرات دردسرساز

این کامپیوترها به شدت گرمای زیادی تولید می‌کردند و به علت روشنایی هم که داشتند محیطی بسیار جذاب و لذت بخش برای حشرات و پشه‌ها (Bugها) فراهم کرده بودند!! از این رو سالن هایی که میزبان کامپیوتر لامپ خلا بودند، محل تجمع حشرات زیادی می‌شدند.

تجمع زیاد حشرات در این اتاق‌ها و برخورد آن‌ها با لامپ‌ها اختلالاتی را برای کامپیوترها ایجاد می‌کرد، به طوری که قرار گرفتن این حشرات و سوسک‌ها در میان لامپ های کامپیوتر، کامپیوتر را به طور کل از کار می‌انداخت! و مشکل آنجا بود که باید چند هزار لامپ و سیم برای پیدا کردن مشکل کامپیوتر جستوجو می‌شد!

فلاپی نماد ذخیره سازی!

همان طور که فلاپی‌ها یک دهه است که منقرض شده‌اند، اما همچنان نماد ذخیره کردن (Save) هستند، از آن روز تا کنون هر مشکلِ کوچکِ نرم‌افزاری، باگ نامیده می‌شود، این درحالی است که سالیان درازی از پایان عصر لامپ‌های خلاء می‌گذرد.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: پنجشنبه 21 اردیبهشت 1402نمایش هفته : 8