تم تیره بهتر است یا روشن؟

1400/05/27
نمایش: 2,135 پسند: 7 دیدگاه: 0 نشانک: 1
زمان خواندن: 2 دقیقه - چهارشنبه 27 مرداد 1400

یکی از مهمترین اجزای طراحی گرافیک و یا برنامه نویسی، انتخاب تم مناسب برای محیط برنامه نویسی یا طراحی است. متاسفانه کمتر کسی به این مورد اهمیت می دهد. با این مطلب با بررسی اهمیت انتخاب تم مناسب برای محیط برنامه نویسی یا طراحی گرافیک همراه باشید.

طرح مفهومی تم تیره و روشن
طرح مفهومی تم تیره و روشن

بسیاری از طراحان گرافیک و برنامه نویسان، انتخاب تم مناسب برای محیط کاری‌شان را کاملا سلیقه‌ای تلقی می‌کنند و آن را کاملا بی‌تاثیر در روند کاری‌شان و پیشرفت پروژه‌شان می‌پندارند. این باور کاملا نادرست است و می‌تواند حتی گاها عواقب بسیار بدی برای فرد به وجود آورد. مسئله تنها درد آمدن چشم و تاثیر بر آن نیست، بلکه این مورد تنها یکی از عیوب انتخاب نادرست یا سلیقه‌ای تم نرم‌افزار است. در ادامه با بررسی همه عواقب انتخاب تم نادرست در محیط برنامه نویسی یا گرافیک، همراه من باشید.


یک باور کاملا غلط

تم تیره در نرم‌افزارهای مختلف حس خیلی خفنی به آدم میده، پس من همیشه از تم‌های تیره استفاده می‌کنم! این جمله از بیخ و بنیاد اشتباه است! متاسفانه بسیاری از طراحان گرافیک و برنامه‌نویسان تم‌های موجود در برنامه‌هاشون رو کاملا به صورت سلیقه‌ای انتخاب می‌کنند که این کار بسیار اشتباه است. تم‌های موجود در نرم‌افزارهای کاری مثل فتوشاپ و ویژوال استودیو برای استفاده کاربر در شرایط مختلف نوری تعبیه شده‌اند، بر فرض مثال اگر کاربر در نور روز درحال کار است باید تم روشن استفاده کند و اگر در شب یا وقتی هوا ابری است که نور کمتری در اتاق او وجود دارد باید از تم مشکی استفاده کند.


عواقب انتخاب تم نامناسب

حال سوال اینجاست اگر این درست از تم مناسب استفاده نکنیم چه مشکلاتی گریبان‌گیر ما می‌شود؟ پاسخ: اگر مشکلاتی که استفاده از تم نامناسب برای چشم‌های ما ایجاد می‌کند که خود خیلی مشکل بزرگیست را کنار بگذاریم، نمی‌توانیم در شرایط نوری نامناسب رنگها  را درست تشخیص داده و همین باعث شده که رنگها در طرح‌های ما درست انتخاب نشوند و وقتی به این موضوع پی می‌بریم که از کار خروجی می‌گیریم، در زمینه برنامه نویسی اگر تم نرم‌افزار درست انتخاب نشود آسیب زیادی به چشم‌های ما وارد می‌شود، زیرا ساعتها مشغول خواندن کدها در تم نامناسب هستیم که آثارش در سال‌های آینده گریبان ما را خواهدگرفت.


پیشنهاد به عنوان یک دوست!

به عنوان یک دوست و همکار از شما دوستان خوبم تقاضا دارم؛ تم‌های نرم‌افزار‌های کاری خود را  مدیریت کنید و همیشه درست انتخاب کنید، مرسی که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید،  امیدوارم مثمر ثمر واقع شده باشه.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: چهارشنبه 10 اسفند 1401نمایش هفته : 32