انسان همواره مغلوب طبیعت

1401/05/05
نمایش: 2,157 پسند: 4 دیدگاه: 0 دریافت: 42
زمان خواندن: 5 دقیقه - چهارشنبه 5 مرداد 1401

پس از گذشت دو سال از همه گیری ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی مردم، همه فکر کردند که کرونا تمام شده است. اما کرونا همچنان دارد اوج می گیرد و انسان های بیشتری را قربانی می کند. این مسئله به ما ثابت می کند که انسان هیچگاه نمی تواند جلوی انتقام طبیعت را بگیرد.

اوج گیری دوباره کرونا و عاجزی انسان در مقابله با آن
اوج گیری دوباره کرونا و عاجزی انسان در مقابله با آن

اسفند سال 98 بود که ویروسی عجیب در سرار دنیا سر در آورد و شروع به گسترش کرد. این ویروس توانست در مدت بسیار کوتاه جان بسیاری را بگیرد. همه دانشمندان سخت تلاش کردند تا راهی برای مقابله با این ویروس منحوس پیدا کنند. خوشبختانه موفق شدند و تعداد زیادی واکسن موثر برای مقابله با کرونا ایجاد شد. اما این پایان ماجرا نبود و اکنون پس از واکسیناسیون عمومی کرونا و درست زمانی که همه فکر می‌کردند کرونا به پایان خود رسیده است، دوباره شاهد شیوع گسترده کرونا و عجز و ناتوانی انسان در مقابله با آن هستیم. در این مطلب قصد دارم درباره طبیعت و قدرت نامحدود آن و عجز و ناتوانی همیشگی انسان در برابر آن بحث کنم. پیش از آغاز این مطلب شما را به دیدن طبیعت همواره پیروز بر انسان دعوت می‌کنم.


زمین تنها پناهگاه انسان

ما بر روی سیاره‌ای زندگی می‌کنیم که در جهانی هستی که وسعت بینهایت دارد، تنهای جای امن و مناسب برای زندگی ماست. تعدادی زیادی سیاره کشف شده که شبیه زمین هستند، اما هیچ کدام آنها صدر درصد مانند زمین نیستند و شرایطی به مناسبی زمین ندارند. هر عقل سلیمی می‌گوید که باید از چیزی که جایگزینی ندارد، به خوبی محافظت کرد اما انسان از همان ابتدای آفرینش سعی در نابودی زمین و طبیعت پیرامون خود که تنها مامن او نیز بودند داشت. این تخریب امروزه به شکل گسترده درحال انجام است و مسئله گرمایش جهانی یکی از معضلاتی است که به واسطه نادانی انسان در کره خاکی ایجاد شده است.


سیری ناپذیر بودن انسان

انسان ذاتا موجودی بینهایت طلب است که اصلا به محدودها و اندک‌ها راضی نمی‌شود. انسان در بهره برداری از طبیعت پیرامون خود به شکل وحشیانه عمل کرده و می‌کند و با وجود اینکه امروزه تاثیر گرمایش جهانی برای هر انسانی روشن و واضح است اما باز هم انسان دنبال استفاده نامحدود از طبیعت تنها برای رسیدن به خود است. گویی انسان مسخ شده است و عقلش از کار افتاده است.


طبیعت هم طاقتی دارد

یکی از مهمترین دلایلی که موجب شده است در دهه‌های اخیر بلایای طبیعی چون سیل و زلزه و البته اپیدمی و... بسیار بیشتر اتفاق بیوفتد، دستکاری و دست اندازی بیش از اندازه انسان به طبیعت بوده است. طبیعت با تمام اجزایش به سان یک اتومبیل است. وقتی در یکی از اجزای آن اختلالی به وجود آید، درست مانند ماشین، دچار مشکل می‌شود. این بلایای طبیعی نتیجه دست اندازی انسان به طبیعت و بنا به تعریفی دیگر، انتقام طبیعت از انسان هستند.


طبیعت قانون خود را دارد

هر سیستمی در سراسر این گیتی بزرگ،قوانین خاص خود را دارد. طبیعت نیز قوانین خود را دارد که البته این قوانین در برابر همه انسان‌ها و حیوانات و... یکسان هستند. اولین قانون طبیعت این است؛ طبیعت قدرت مطلق است و هیچ موجودی توانایی ایستادگی در برابر آن را ندارد. اگر انسان تلاش کند طبیعت را نابود کرده یا در برابر آن ایستادگی کند، قطعا برای نابودی خود تلاش کرده است. آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی با این هیبت و بزرگی‌اش، همواره در کتاب نبرد من بارها به قدرت طبیعت اشاره کرده است و دربرابر آن سر تعظیم فرود آورده و گفته است که انسان هیچگاه نمی‌تواند در برابر قوانین طبیعت ایستادگی کند و باید هموراه به آنها احترام بگذارد.


کرونا انتقام طبیعت

اپیدمی یا همه گیری بیماری‌ها یکی از انواع انتقام‌های طبیعت است. کرونا ویروس یکی از بزرگترین انتقام‌های طبیعت از انسان در طول تاریخ بوده است که تا به امروز منجر به مرگ چند میلیون نفر شده است. با مرگ هر انسان بر اثر کرونا، طبیعت نفس راحتی می‌کشد و طعم خوش انتقام را احساس می‌کند. انتقامی که باعث و بانی آن خود انسان و دستکاری‌های بیش از حد او در طبیعت بوده است.


نظر شما چیست

در انتهای این مطلب قصد دارم از شما دوستان عزیزم در مورد عقیده‌تان در مورد ویروس کرونا سوال کنم. به نظر شما آیا کرونا انتقام طبیعت در انسان است یا منشا دیگری دارد؟ در کامنت‌ها نظر خودتون رو اعلام بفرمایین، من بسیار خوشحال می‌شوم که نظر شما عزیزان را هم بدانم.


درباره این طرح گرافیکی

قبل از هرچیزی به مفهوم این آرتورک باید اشاره بکنم؛ مفهوم این آرتورک همان تیتر این مطلب یعنی انسان همواره مغلوب طبیعت است. این آرتورک که ما را به یاد ویندوز ایکس و ارورهای پی در پی و لاینحلش می‌اندازد، مفهوم ناتوانی انسان در مقابله با کرونا (طبیعت) را به کاربر منتقل می‌کند. این آرتورک در نرم افزار محبوب ادوبی ایلوستریتور ساخته و در ادوبی فتوشاپ پرداخته شده است، به خاطر اینکه قسمت اعظم آن در ایلوستریتور انجام شده است، در دسته بندی ایلوستریتور قرار گرفته است. امیدوارم این مطلب مسمر ثمر قرار گرفته باشد.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: دوشنبه 25 اردیبهشت 1402نمایش هفته : 5