طرح مفهومی از خیمه امام حسین

1401/05/14
نمایش: 2,147 پسند: 3 دیدگاه: 2 دریافت: 9
زمان خواندن: 3 دقیقه - جمعه 14 مرداد 1401

در مورد واقعه عاشورا توضیح و تفسیرهای بسیاری وجو د دارد اما به راستی اصلی ترین محور واقعه عاشورا چیست؟ چه چیزی باعث شده است تا امام حسین خود و خاندان خود را فدا کند. این طرح خلاقانه و مفهومی از خیمه امام حسین به مناسبت روز عاشورا طراحی شده است.

طرح مفهومی گرافیکی از خیمه امام حسین در روز عاشورا
طرح مفهومی گرافیکی از خیمه امام حسین در روز عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر، نماز، نپذیرفتن ذلت و... از مهمترین مباحث محوری روز عاشورا هستند. همه این مباحث، مفاهیمی عمیق هستند و دنیای بسیار بزرگی پشت خود دارند. اینکه بگوییم امام حسین بین این موراد خود را فدای کدامیک از آن‌ها کرد کار بسیار سخت و دشواری است اما می‌توان به صورت نسبی به مهمترین اهداف امام حسین در قیام عاشورا اشاره کرد. آموختن درس‌های مهم عاشورا ملاک نیست، بلکه ملاک آن است که از این درس‌ها در زندگی عادی و روزمره خود استفاده کنیم. در این مطلب قصد دارم به مهمترین درس‌هایی که از واقعه کربلا می‌گیریم اشاره کنم.


زیر بار ذلت نرفتن

مهمترین و اصلی ترین درسی که از واقعه عاشورا می‌گیریم، نپذیرفتن ذلت است. امام حسین (ع) وقتی میمون بازی، فحشا و اعمال نادرست یزید را دید نسبت به او اعتراض کرد و به هیچ عنوان زیر بار ذلت بیعت با یزید نرفت. چه خوب است که ما نیز در زندگی خود هیچگاه زیر بار ذلت نرویم و سعی کنیم در سخت‌ترین شرایط نیز عزیز و عزتمند زندگی کنیم. در واقع نباید برای رسیدن به خواسته‌هایمان دست به هر کار ناشایستی بزنیم و عزت خود را حفظ کنیم.


فدا کردن خانواده برای ارزش‌های والا

امام حسین (ع) تک تک اعضای خانواده‌اش را که نزدیک‌ترین افراد روی زمین به او بودند را برای هدف والایش فدا کرد. درسی که از این قسمت از قیام امام حسین و عاشورا می‌گیریم آن است که ارزش‌های والای معنوی (نه ارش‌های مادی) مهمترین بخش از زندگی ما هستند، به گونه‌ای که باید در زندگی اولویت آن‌ها را حتی از خانواده خود نیز بالاتر قرار دهیم و به آن‌ها توجه ویژه کنیم.


وابستگی خوب یا بد؟

وابستگی انواع مختلفی دارد، مانند؛ وابستگی به مال، وابستگی به اعضای خانواده، وابستگی به خواب و... همه انواع وابستگی ها برای انسان بد هستند و در زمان دیگری می‌توانند برای انسان تبدیل به درد شوند. امام حسین (ع) وقتی نزدیک‌ترین اعضای  خانواده‌اش را فدا کرد، این بدین معناست که ایشان خود را مبرا از هرگونه وابستگی به دنیا، خانواده و مال کردند. چه خوب است که ما نیز در زندگی خود سعی کنیم وابستگی‌های زندگی خود را به حداقل رسانده و کمتر به چیزی وابسته شویم تا در آینده دچار درد و ناراحتی کمتری بشیم.


نظر شما چیست؟

به نظر شما  از قیام امام حسین (ع) در کربلا دیگر چه درس‌هایی می‌توان گرفت که استفاده از آنها در زندگی روزمره انسان خالی از لطف نیست؟ در کامنت‌ها اعلام بفرمایین. دوستان عزیزم در صورت علاقمندی به مسئله عاشورا و قیام امام حسین (ع) می‌توانید مرگ با عزت به از زندگی با ذلت را در سایت مشاهده بفرمایین. امیدوارم عذاداری‌های شما دوستان عزیزم در این شب‌ها و روزهای عزیز مورد قبول امام مظلومان حسین (ع) قرار بگیرد.


درباره این طرح گرافیکی

سادگی یکی از مهمترین ویژگی‌های یک طرح خلاقانه است. یک طرح زمانی در ذهن بیننده نقش می‌بندد که توام با خلاقیت، سادگی داشته باشد. مفهوم اصلی این طرح همانطور که از عنوان این مطلب مشخص است، مظلومیت و حقانیت حسین در میان لشکر دشمن است. در این طرح سعی کردم خیمه امام حسین را در میان فوج دشمنان به سادگی و خلاقیت و تنها با استفاده از رنگ‌ها طراحی کنم. در انتها این طرح را با یکی از زیباترین احادیث پیامبر مزین کردم. امیدوارم از این طرح بهره کافی رو برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 20 فروردین 1402نمایش هفته : 21