تا سگ نشوی کوچه و بازار نگردی...

1401/05/22
نمایش: 4,155 پسند: 4 دیدگاه: 2 دریافت: 21
زمان خواندن: 6 دقیقه - شنبه 22 مرداد 1401

شعر تا سگ نشوی کوچه و بازار نگردی، هرگز نشوی گرگ بیابان حقیقت را همه شنیده ایم اما تعداد کمی از ما به این شعر وزین و مفهومی اعتقاد داریم. در این مطلب که به مناسبت سالگرد تولد وبسایت کپل آرت است قصد دارم به این شعر زیبا و سختی هایی که در این مسیر متحمل شدم تا کپل آرت به شکلی که مشاهده می کند برسد، بپردازم.

آرتورک خلاقانه تولد یک‌سالگی وبسایت کپل آرت
آرتورک خلاقانه تولد یک‌سالگی وبسایت کپل آرت

بسیاری از ایرانیان بر این باورند که در عصر حاضر برای پیشرفت و ترقی و کسب درامد بالاتر بهتر است بیشتر از ذهنمان کار بکشیم و سعی و تلاش در این مسیر فایده‌ای ندارد. اما شور بختانه اصلا اینطور نیست و همچنان سعی و تلاش بسیار مهم‌تر از ذهن فعال است. در این مطلب قصد دارم به مواردی اشاره کنم که ثابت می‌کنند تا وقتی فرد سختی و ریاضت نکشد، موفق نمی‌شود. تا انتهای این مقاله همراه من باشید.


باد آورده را باد می‌برد

از قدیم گفته‌اند باد آورده را باد می‌برد، به این معنی که؛ چیزهایی که به سادگی به دست می‌آیند به سادگی هرچه تمام نیز از دست می‌روند. اما چیزهایی که فرد با ریاضت و سختی آن‌ها را به دست می‌آورد، به راحتی از دست نمی‌روند و پایدار باقی می‌مانند. فرد به راحتی اجازه این را نمی‌دهد که حاصل تلاش و کوشش فراوانش از بین برود و برای حفظ آن‌ها تمام تلاشش را به کار می‌بندد. در مقابل شخصی که برای داشته‌هایش تلاشی نکرده است به راحتی آن‌ها را بر باد داده و برای حفظ آن‌ها نیز تلاشی نمی‌کند.


پایداری بیشتر

اساسا هر چیزی که فرایند تولید و تبدیلش بیشتر زمان ببرد، پایدار‌تر است. هر چه فرد در زمینه فعالیت خودش اعمم از گرافیک، برنامه نویسی، روانشناسی، پرستاری و خلاصه هر زمینه کاری بیشتر ریاضت بکشد، در آن زمینه موفقیت پایدارتری خواهد داشت. برای مثال تصور کنید شخصی گرافیک را تنها با طرح‌های آماده یاد می‌گیرد، این فرد تنها می‌تواند طیف محدودی از خواسته‌های کارفرما را انجام دهد و هیچگاه نمی‌تواند موفقیت خود را گسترش دهد و مثلا با شرکت‌های بزرگ همکاری داشته باشد.


تجربه بیشتر

فردی که در راه سیدن به هدفش مشکلات و سختی‌های بسیار زیادی را هموار کرده است در ادامه پیشرفتش بسیار موفق‌تر از کسانیست که سختی در کار خود نداشته‌اند. در اصطلاح عامیانه این فرد را گرگ باران دیده می‌نامند. در دنیای برنامه نویسی هرچه یک فرد به ارورها و باگ‌های بیشتری برخورد کند، تجربه‌اش بیشتر می‌شود و در ادامه بسیار راحت تر از گذشته می‌تواند از پس مشکلات برنامه نویسی‌اش بر بیاید.


معقوله‌ی مهم صبر

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی، تنها یک جمله نیست بلکه دنیایی از پندهاست. گاهی در راه موفقیت تنها سعی و تلاش چاره کار نیست و نیاز است که فرد مدتی را بی نتیجه صبر کند تا نهایت به نتیجه مطلوب خود برسد. در دنیای واقعی می‌توان مثال پرورش گل و گیاه را زد، گل بیشتر از آن که نیاز به کود و آب دارد، نیاز به زمان دارد تا رشد کند. بهترین مثال برای صبر در دنیای دیجیتال، سئو است. سئو کردن یک وبسایت برای اینکه به نتیجه برسد، به زمان زیادی حتی تا چند ماه و چند سال نیاز دارد اما خب نتیجه هم به همان میزان صبر دلپسند می‌شود.


هر شکست کلاس درس است

در اینکه شکست در یک کار بسیار بد و نابود کننده است، شکی نیست. ضرر و زیان جزئی جدایی ناپذیر در شکست‌ها هستند اما همین ضرر و زیان می‌توانند برای ما اصطلاحا یک کلاس درس باشند و نکات مهمی را به ما بیاموزند. شکست خوردن هیچ ایرادی ندارد اما، اینکه فرد دو بار به یک صورت شکست بخورد بد است. باید حسابی از این شکست‌ها درس گرفت و در تمام طول عمر به خاطر داشتشان.


تولد یک‌سالگی وبسایت کپل آرت

تابستان 1400 بود که سخت در گیر کدنویسی کپل آرت بودم. آن روز بسیار کم تجربه بودم و دانش بسیار محدودی داشتم، اصطلاحا در صفر مطلق بودم. از صفر شروع کردن اصلا ایرادی ندارد، در صفر باقی ماندن ایراد است. یک سال با تمام سختی‌ها اعم از شب بیداری‌ها، زدن از خواب و خوراک، حرص خوردن، بیرون نرفتن، تفریح نکردن و... گذشت تا وبسایت کپل آرت به شکلی که الان مشاهده می‌کنید رسید. قدیمی‌های وبسایت می‌دانند که کپل آرت در ابتدای فعالیت خود با نسخه‌ای که پیشروی شماست فرسنگ‌ها فاصله داشت و پر از کمبود و عیب و ایراد بود. اکنون نیز وبسایت کپل آرت خالی از مشکل نیست و تنها در ابتدای مسیر توسعه است. بیش از این، این پاراگراف رو بسط نمی‌دهم و فقط به این مورد اشاره می‌کنم که، موفقیت نیاز به ریاضت و سختی دارد و به راحتی به دست نمی‌آید.


تشکر از همراهان همیشگی کپل آرت

از ابتدای راه اندازی وبسایت کپل آرت افراد زیاد در سایت عضو شدند و فعالیت داشته‌اند اما تنها تعداد کمی از این افراد همواره در هر شرایطی همراه من حقیر و وبسایت کپل آرت بوده‌اند. من از همه دوستان و عزیزان همیشه همراه کمال تشکر را دارم و سعی می‌کنم با سعی و تلاشم هر روز کپل آرت رو بهبود ببخشم و بتونم دوستان عزیزم را راضی نگه دارم.


درباره این طرح گرافیکی

این طرح مفهومی و خلاقانه که در اوج سادگی که دارد بسیار جذاب شده است برای تولد یک‌سالگی کپل آرت طراحی شده است. این طرح بیش از چند شکل دایره و مربع چیز دیگری ندارد اما سرشار از خلاقیت و ایده است. من می‌توانستم برای تولد یک‌سالگی کپل آرت طرح بسیار خفن سه بعدی کار کنم اما، ترجیح دادم بیشتر تمرکزم را بر روی خلاقیت و سادگی طرح بگذارم تا طرح بیشتر در ذهن بیننده نقش ببندد. امیدوارم از این مطلب و این آرتورک لذت کافی رو برده باشد. یادتون نره همیشه تو قلب من جا دارید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 18 بهمن 1401نمایش هفته : 65