راهکارهای افزایش خلاقیت

1401/07/20
نمایش: 1,579 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 45
زمان خواندن: 5 دقیقه - چهارشنبه 20 مهر 1401

خلاقیت یکی از مهم ترین عناصر دنیای گرافیک است. یک طراحی گرافیک خلاقانه بیننده را مجذوب خود می‌کند و در ذهن بیننده باقی می‌ماند. برای فعالسازی قوه خلاقیت راه های بسیاری وجود دارد که قصد دارم در این مقاله به تعدادی از آنها بپردازم. با من تا انتها همراه باشید.

طرح گرافیکی خلاقانه سه بعدی در ادوبی دیمنشن
طرح گرافیکی خلاقانه سه بعدی در ادوبی دیمنشن

طرح‌های روتین معمولی عاری از خلاقیت هستند و نمی‌توانند بیننده را مجذوب خود کنند. یک طرح خلاقانه به مدت بسیار طولانی‌تری در ذهن انسان باقی می‌ماند. طرح‌هایی که بیننده را ترغیب به اسکرین شات گرفتن می‌کنند در اوج خلاقیت هستند. در این مقاله قصد دارم به بهترین روش‌های افزایش خلاقیت در ذهن برای طراحان گرافیک اشاره کنم. قبل از شروع مطلب شما را به دیدن خلاقیت نمک زندگی دعوت می‌کنم.


تعریف خلاقیت

خلاقیت به طور کلی یعنی نه گفتن به روتین ها. هرچیزی که روتین باشد و به چشم انسان آشنا بیاید، عاری از خلاقیت است. خلاقیت یعنی زیرپا گزاشتن قواعد روتین و معمول زندگی و دخیل کردن تضادها و تفاوت‌ها در زندگی انسان. خلاقیت در گرافیک نیز یعنی طراحی گرافیک با چاشنی تفاوت و خاص بودن. در زمینه معرفی بیشتر مفهوم خلاقیت می‌توانید بوم سفید و دیگر هیچ را مشاهده بفرمایید.


آیا روتین‌ها بد هستند؟

قوانین روتین و معمول زندگی انسان اصلا و ابدا بد نیستند و ایرادی بر آن‌ها وارد نیست. برای مثال پوشیدن یک پیرهن ساده و روتین اصلا و ابدا ناپسند نیست. روتین‌ها تنها در دنیای گرافیک ، هنر و برنامه نویسی بد هستند. اگر یک طرح گرافیک یا یک اپلیکشن کاملا کلیشه‌ای و روتین طراحی شود، به هیچ وجه نمی‌تواند در ذهن بیننده نقش ببند و در خاطر او ثبت شود. در دنیای برنامه نویسی زمانی یک برنامه در ذهن کاربر نقش می‌بندد که متفاوت از دیگر برنامه‌ها باشد.


خلاقیت غول بی شاخ و دم نیست

برخی بر این باورند که خلاقیت یکی از اصول فوق‌العاده حرفه‌ای طراحی گرافیک است و تنها در برخی از انسان‌های نخبه و درجه یک موجود است! اصلا این طور نیست. یک طرح خلاقانه از اِلِمان‌های فضایی تشکیل نشده است! بسیاری از طرح‌های خلاقانه بسیار ساده هستند و تنها از چند شکل بسیار ساده تشکیل شده‌اند. آرتورک این مطلب مصداق بارز این موضوع است...


راه‌های افزایش خلاقیت

افزایش قوه خلاقیت نیازمند توجه ویژه و برنامه خاصی دارد و اصطلاحا نمی‌شود مثلا یک شبه به بمب خلاقیت تبدیل شد! برای افزایش خلاقیت راه‌های بسیاری از جمله؛ ورزش منظم، خواب مناسب، پالایش موسیقی‌ها، خوراک سالم، اتاق مرتب و روشن و... وجود دارد که قصد دارم در ادامه این مطلب به برخی از آن‌ها بپردازم.


پالایش موسیقی‌ها

از آنجا که بیشتر ما جوانان روزانه تایم زیادی را صرف گوش دادن به موسیقی می‌کنیم، باید توجه ویژه‌ای به تک تک موسیقی‌های روی گوشی‌مان کرده و آن‌ها را پالایش کنیم. اگر به صورت 100 درصدی تنها به موسیقی‌های رپ و خشن گوش کنیم، ذهن ما مملو از انرژی‌های منفی شده و دچار خلا می‌شود. این انرژی‌های منفی به راحتی می‌توانند خلاقیت را از ذهن ما خلع کنند. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است موسیقی‌های خود را پالایش کرده و تعدادی از موارد منفی آن‌ها را با موسیقی‌های ملایم و آرامش بخش جایگزین کنیم.


خوراک مناسب و خلاقیت ذهن

مغز انسان علاوه بر اکسیژن به موارد مهمی چون فسفر برای فعالیت خود نیاز دارد. خوارکی‌های فستفود درصد بسیار بالایی انرژی دارند و تقریبا عاری از مواد معدنی مفید برای مغز هستند. بدیهی است که وقتی مواد مغزی به مغز نرسد مغز در بلند مدت فعالیت خود را از دست داده و عاری از خلاقیت می‌شود. صحبت من ابدا به معنی نخوردن هرگز فستفود نیست، صحبت من به معنای داشتن برنامه غذایی منظم و مصرف همه انواع غذاها در کنار هم است.


اتاق روشن و مرتب، خوراک ایده پردازی

یکی از بزرگترین گِلِه‌هایی که والدین از فرزندان نوجوان و جوان خود دارند، مرتب نبود اتاق آن‌هاست. جوانان نیز در پاسخ می‌گویند که ما در این اتاق راحتیم و مشکلی نداریم و عادت کرده‌ایم! اتاقی که نور مناسبی نداشته باشد و نامنظم نیز باشد دشمن شادی روح و آزادی روح است و این گرفتگی و ناراحتی روح به صورت کاملا مستقیم بر ذهن انسان اثر دارد و به مرور باعث بروز حس نا امیدی در فرد می‌شود. فردی که ناامید باشد نمی‌تواند به سان یک انسان شاداب و امیدوار فعالیت کند. پس برای افزایش قوه تخیل و فعالیت بیشتر مغز بهتر است اتاق خود را همیشه مرتب و روشن نگاه دارید.


پرورش گیاهان در محل زندگی

یکی دیگر از روش‌های بسیار ساده در افزایش فعالیت مغز و افزایش قوه خلاقیت انسان، پرورش گیاه است. گیاهان منبع شادابی، امید، رشد و طراوت هستند. انسان به راحتی می‌تواند با مشاهده  گیاهان سرسبز مملو از حس رشد و طراوت شده و ذهن خود را تقویت کرده و آن را اماده برای تخیل و ایده‌پردازی نماید. لازم به ذکر است که نگهداری از حیوانات نیز همین اثر را دارد، اما از آنجا که حیوان زبان بسته زندانی دست انسان می‌شود، این عمل اصلا پسندیده نیست.


درباره این طرح گرافیکی

این آرتورک که بسیار ساده است اما مملو از خلاقیت است در نرم افزار ادوبی دیمشن مدلسازی، نورپردازی، متریال‌دهی و رندر شده است. همانطور که مشاهده ‌می‌کنید این طرح تنها از دو حلقه، یک مخروط و یک کره تشکیل شده است که جز ساده‌ترین اشکال شناخته شده هستند. رنگ استفاده شده در این آرتورک از پالت رنگ بنفش و زرد انتخاب شده است. امیداوارم از این آرتورک و این مطلب لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: شنبه 26 فروردین 1402نمایش هفته : 10