زلنسکی بازیچه دست آمریکا

1401/08/23
نمایش: 1,824 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 16
زمان خواندن: 5 دقیقه - دوشنبه 23 آبان 1401

از حوالی اسفند ماه سال 1401 بود که اوکراین و ایضا جهان وارد بحران بزرگی شد. روسیه با حمله به اوکراین ثابت کرد که با کسی بر سر امنیتش شوخی ندارد و از طرفی صبر و تحمل رجزخوانی زلنسکی را ندارد و قاطعانه عمل می کند. زلنسکی مه هیچ سواد سیاسی نداشته و ندارد، یکی از مهمترین عوامل بحران اوکراین است.

پرتره ای با طرح نقاشی از ولادیمیر زلنسکی
مدت: 13 ثانیه - تعداد نمایش: 16

از پاییز 1400 بود که کشمکش میان اوکراین و روسیه شدت بیشتری گرفت. این کشمکش مروبوط به امسال، پارسال یا 10 سال پیش نیست و بیش از یک قرن است که به طول انجامیده است. ولادیمیر زلنسکی که رییس جمهور اوکراین است، بدون داشتن هیچ سواد و علم سیاسی پا به قدرت گذاشت و اوکراین را بازیچه هیجانات جوانی خود نمود و به قهقرا فرستاد. در این مقاله قصد دارم به بزرگترین اشتباهات ولادیمیر زلنسکی که منجر به نابوی اوکراین شده است بپردازم.


فقدان سواد سیاسی

همانگونه که یک پزشک، برنامه نویس، هنرمند، معمار و... به علم کافی برای انجام کار خود نیاز دارند، سیاست نیز علم خود را می‌طلبد. از طرفی دیگر سیاست نیمه پنهان بسیاری نیز دارد که از دید همه مردم پنهان است. زلنسکی که یک بازیگر کمدی بود، وارد عرصه‌ای شد که هیچ تخصص و شناختی در آن نداشت و باعث شد تا اوکراین به ویرانه‌ای مبدل شود.

ادیت حرفه ای عکس پرتره ولادیمیر زلنسکی با تم نقاشی در نرم افزار فتوشاپ
ادیت حرفه ای عکس پرتره ولادیمیر زلنسکی با تم نقاشی در نرم افزار فتوشاپ

عدم کنترل هیجانات در صحنه سیاسی

سیاست چیزی نیست که بتوان در آن بر اساس هیجانات و قلب تصمیم گیری نمود و موفق شد. در سیاست باید همه هیجانات و عواطف و احساسات را کنار گذاشت تا به نتیجه مطلوب رسید. از همان ابتدای قدرت گرفتن زلنسکی در اوکراین بارها و بارها شاهد سخنرانی‌ها و تصمیمات هیجانی او بوده‌ایم. زلنسکی می‌دانست که در علم سیاست یک اتفاق کوچک می تواند سونامی مهیبی به دنبال داشته باشد، اما به آن توجی نداشت و دائما نطق سیاسی هیجانی می‌زد.


بازی با دم شیر

درست است که ارتش روسیه با ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی فاصله بسیار دارد، اما باز هم باید توجه کرد که روسیه یکی از بزرگترین ابرقدرت‌های نظامی جهان است. حداقل کشوری مانند اوکراین که در زمینه نظامی بسیار از روسیه عقب تر است و هم مرز نیز با روسیه است، باید با حسن نیت و دیپلماسی خوب با روسیه سخن بگوید و از هرگونه تنش‌آفرینی دوری کند. تند سخن گفتن مقامات اوکراین با روسیه که نشان از علم کم سیاسی آن هاست، بازی با دم شیر است.


معادلات غلط مقامات اوکراین

کشوری که دائما از جنگ با روسیه دم می‌زد، خود را باید برای هر شرایطی آماده می‌کرد و تا چند سال آینده‌اش را پیش‌بینی می‌کرد. اوکراین بدون هیچ آمادگی برای جنگ، تنها با اتکا به طناب پوسیده آمریکا به چاه ناتو رفت و اکنون دارد نابود می‌شود. مقامات اوکراین باید بدون جو گیری متوجه می‌شدند که آمریکا، اوکراین را بازیچه خود کرده است تا مهمترین رقیب خود یعنی روسیه را درگیر جنگ فرسایشی کند و از دور سیاست خارج کند. آمریکا با سرگرم کردن روسیه و تحریم آن بیشترین نفع را در جنگ اوکراین برد، که این مورد بر هیچ کسی پوشیده نیست. 


عذر بدتر از گناه!

با وجود حمایت‌های همه جانبه آمریکا و کشورهای اروپایی از اوکراین در جنگ با روسیه و ارسال میلیاردها دلار تجهیزات به این کشور، به علت نداشتن رهبری درست، اوکراین اکنون 25 درصد از خاک خود را از دست داده است. زلنسکی به جای آن که اشتباهات خود را  بپذیرد و عذرخواهی کند، دائما در حال بهانه‌گیری است و همه را متهم می‌کند. ایران به مانند هر کشور دیگری می‌تواند سلاح بفروشد و درآمد کسب کند و این ادعا که یک ایران فقط منجر به نابودی اوکراین شده است، مضحکه است.


مردم مظلوم اوکراین

بیشترین ضرر را در جنگ اوکراین را مردم این کشور متحمل شده‌اند. آن ها بازیچه کمدینی شده اند که چیزی از سیاست سر در نمی آورد و تصمیاماتش فقط از روی هیجانات و غرور جوانی او است. اگر زلنسکی به جای رجزخوانی برای روسیه، راه دیپلماسی دوستانه را پیش می‌گرفت، مردم اوکراین تا این مقدار زجر و بدبختی را متحمل نمی‌شدند.


نظر شما چیست؟

بنظر شما بزرگترین اشتباهات ولادیمیر زلنسکی چه بودند که منجر به جنگ اوکراین شدند؟ به نظر شما در جنگ روسیه با اوکراین، ولادیمر زلنسکی چند درصد مقصر بوده است؟ لطفا نظر خود را کامنت ها اعلام بفرمایید.


درباره این طرح گرافیکی

این آرتورک از یکی از عکس های ولادیمیر زلنسکی ایجاد شده است. ابتدا عکس اصلی ویرایش شده و اصلاح نور و رنگ شده است ناگفته نماد که این اصلاح نور و رنگ به صورت حرفه ای با ادجاستمنت Hue Saturation انجام شده است، سپس با استفاده از فیلتر Sponge در دنیای فتوشاپ به حالتی که مشاهده می کنید در آماده است. ویدیویی که در زیر مشاهده می کنید کاملا در فتوشاپ با استفاده از پنل TimeLine و  کی فریم دادن انجام شده است. روز خوش.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: چهارشنبه 3 خرداد 1402نمایش هفته : 12