طرح خلاقانه یکی مرد جنگی به از صد هزار

1402/08/07
نمایش: 969 پسند: 3 دیدگاه: 4 دریافت: 4
زمان خواندن: 4 دقیقه - یکشنبه 7 آبان 1402

شعر زیبای سیاهی لشکر نیاید به کار، یکی مرد جنگی به از صد هزار یکی از ناب‌ترین شعرهای فردوسی است. با آرت ورک سه بعدی و خلاقانه بازتاب توپ در آینه با مفهوم شعر فردوسی همراه باشید. در این مطلب می‌خواهم به خاص‌ترین متریال‌های سه بعدی بپردازم.

طرح گرافیکی خلاقانه رندر توپ با متریال شیشه شکسته در جلوی آینه با مفهوم شعر یکی مرد جنگی به از صد هزار از حکیم فردوسی
طرح گرافیکی خلاقانه رندر توپ با متریال شیشه شکسته در جلوی آینه با مفهوم شعر یکی مرد جنگی به از صد هزار از حکیم فردوسی

همه ما ایرانیان با دوبیتی بسیار زیبا و مفهومی سیاهی لشکر نیاید به کار، یکی مرد جنگی به از صد هزار از حکیم فردوسی آشناییم و آن را حفظ هستیم. این شعر به این مفهوم است که کیفیّت مهمتر از کمیّت است. آرت ورک سه بعدی این مطلب نیز با همین مفهوم آماده شده است. این آرت ورک نشان دهنده یک توپ با متریال شیشه شکسته(مرد جنگی) در وسط تعدادی دیگر(سیاهی لشکر) در اطراف است. در این مطلب می‌خواهم مفصلاً به بررسی خاص‌ترین متریال‌ها بپردازم، با من تا انتها همراه باشید.

سیاهی لشکر نیاید به کار

یکی مرد جنگی به از صد هزار

حکیم فردوسی


اهمیت متریال در دنیای سه بعدی

متریال یکی از مهمترین پایه‌های طراحی سه بعدی است. متریال دادن به اجسام موجب می‌شود تا سایه‌ها و نورها، محیط و منابع نور اثر بخشی بسیار بهتری در محیط سه بعدی اعمال کنند. همچنین متریال یکی از مهترین فاکتورها برای انتقال مفهوم به بیننده است. برای مثال متریال شیشه شکسته قرمز می‌تواند نماینده یک قلب شکسته در آرت ورک سه بعدی باشد.


متریال‌های خاص دنیای سه بعدی

برخی متریال‌ها در یک طرح سه بعدی بسیار روتین و پرکاربرد هستند، مانند متریال چوب یا متریال پلاستیک و فلز. برخی دیگر از متریال‌ها مانند متریال شیشه شکسته، متریال فلز بسیار شفاف(یا آینه)، متریال کاشی آبی رنگ(مانند حوض) و... خاص هستند و استفاده خاص خود را دارند. این متریال‌ها به خاطر خاص بودنشان برای بیننده بسیار جذاب هستند.


متریال شیشه شکسته

یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین متریال‌های دنیای سه بعدی متریال شیشه شکسته است. این متریال به سادگی تولید نمی‌شود زیرا که بسیار خاص است و ظرافت خاصی در خود دارد، همچنین به علت ویژگی‌های بازتابی و شکست نوری که دارد، تولید آن مشکل است.  به هر حال این متریال می‌تواند هم معنا و مفهوم بسیار عمیقی برای بیننده داشته باشد و هم زیبایی و جذابیت خاصی.


متریال آینه

در نرم افزار ادوبی دیمنشن بین آینه و متریال فلز صیقلی تفاوت بسیار کمی وجود دارد. تنها تفاوت میزان زبری(Roughness) فلز است که کمی بیشتر از آینه است. این متریال خاص هر جسمی که مقابلش قرار بگیرد را در خودش نشان می‌دهد. از متریال آینه می‌توان برای تولید کارهای بسیار خلاقانه سود برد. آرت ورک سه بعدی این مطلب نیز با همین متریال ساخته شده است که منجر شده تا یک توپ در دو آینه بازتاب شده و به شکل 4 توپ نمایش داده شود.


متریال سنگ چین(کاشی) حوض

یکی دیگر از خاص‌ترین و مینیمال‌ترین متریال‌های دنیای طراحی سه بعدی، متریال کاشی‌های آبی رنگ  حوض است.  این متریال عموماً از یک پترین مربع شکل یا 6 ضلعی با رنگ آبی ساخته می‌شود. عموما این متریال بازتابی از محیط پیرامون نشان نمی‌دهد و اصطلاحاً Reflect ندارد. با استفاده از این متریال در مکانی غیر از حوض آب می‌توانید خلاقیت ایجاد کرده و طرح‌های نابی تولید کنید.


شبیه سازی متریال آتش

یکی دیگر زیباترین و خاص‌ترین متریال‌ها در یک آرت ورک سه بعدی متریال آتش یا شبیه سازی آن است. ساخت متریال آتش بسیار  کار دشواری است اما شبیه سازی کردن آن، آنقدر هم پیچیده و دشوار نیست. همانطور که در آرت ورک تعطیلات کرونایی مشاهده می‌کنید. با استفاده از متریال چشمه نور و استفاده از رنگ‌های قرمز و نارنجی، متریال آتش شبیه سازی شده است. درست است که این متریال با آتش بسیار تفاوت دارد، اما در کل مینیمال و خاص شده است.


درباره این آرت ورک سه بعدی

این طرح خلاقانه سه بعدی با استفاده از ساده‌ترین مدل‌های سه بعدی طراحی شده است. اما در عین سادگی که دارد بسیار خلاقانه   و شیک از آب در آمده است. این آرت ورک با مفهوم شعر  یکی مرد جنگی به از صد هزار از فردوسی، در نرم افزار ادوبی دیمنشن با رندر یک توپ با متریال شیشه شکسته در یک اتاق 4 گوش با متریال آینه(فلز براق و صیقلی) ایجاد شده است. در انتها کف این مدل سه بعدی نیز با متریال کاشی آبی رنگ حوض پوشانده شده است. امیدوارم از این مطلب و این آرت ورک سه بعدی مفهومی لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 7 آبان 1402نمایش هفته : 42