تایپوگرافی سه بعدی فارسی شعر وفا

1401/06/06
نمایش: 2,190 پسند: 5 دیدگاه: 0 دریافت: 8
زمان خواندن: 6 دقیقه - یکشنبه 6 شهریور 1401

در زندگی ما انسان‌ها انواع مختلفی از وفاداری و خیانت وجود دارد. بسیاری از انسان‌ها بنا به دلایل متفاوتی وفاداری را زیر پا می‌گذارند و دست به خیانت می‌زنند. متاسفانه در عصر حاضر خیانت به سرعت در حال افزایش و وفاداری افراد روند کاهشی دارد. در این مطلب می‌خواهم به معقوله‌ی مهم وفاداری در زندگی روزمره بپردازم.

تایپوگرافی سه بعدی فارسی  شعر وفا در دیمنشن | شعر صائب تبریزی
تایپوگرافی سه بعدی فارسی شعر وفا در دیمنشن | شعر صائب تبریزی

همه انسان‌ها ذاتا خصلت وفاداری را دوست دارند و از خیانت بیزارند. در زندگی هر شخص ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که شخص را به طور ناخواسته به سمت خیانت سوق دهد. در واقع شخص می‌داند که اشتباه می‌کند اما به علت لذتی که از این اشتباه می‌برد، دوست ندارد اشتباه خود را متوقف کند. وفاداری دایره بسیار وسیعی دارد و به انواع مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها خواهم پرداخت. قبل از شروع بحث مفصل در مورد معقوله‌ی وفاداری که بشدت در عصر حاضر محدود شده است، شما دوستان عزیز را به خواندن دوبیتی بسیار زیبا از صائب تبریزی که تایپوگرافی پیش روی شما نیز مشتق از آن است، دعوت می‌کنم:

عمر با صد ساله الفت بی وفایی کرد و رفت

از که دگر در جهان چشم وفا دارد کسی

حکیم صائب تبریزی

دوستان عزیزم در صورتی که مایل به مشاهده تایپوگرافی سه بعدی فارسی با اشعار صائب تبریزی هستید، پیشنهاد می‌کنم تایپوگرافی سه بعدی تیغ را نیز مشاهده بفرمایید.


وفاداری یعنی چه؟

وفاداری به طور بسیار خلاصه یعنی، متمرکز کردن وقت، انرژی، توجه و... تنها بر روی یک چیز و عدم توجه به چیزهای مشابه به آن. برای مثال؛ وقتی می‌گوییم شخصی وفادار به شرکت سامسونگ است یعنی تنها به این برند توجه دارد و برای خرید گوشی به برندهای دیگر اهمیتی نمی‌دهد.


انواع وفاداری

وفاداری انواع بسیار مختلفی دارد، برای مثال وفاداری به همسر، وفاداری به یک تیم فوتبال بخصوص، وفاداری به برند خاص موبایل، وفاداری به یک رستوران، وفاداری به نوع خاصی از لباس و... این موارد با وجود تفاوت‌های بسیاری که دارند، یک نقطه مشترک به نام وفاداری دارند. یعنی شخص ذاتا دوست ندارد وفاداری را به خیانت مبدل کند.


دو بیتی صائب درمورد وفاداری

حکیم صائب تبریزی به زیبایی هرچه تمام تر در دوبیتی که چندی پیش خواندیم، به مفهوم وفاداری پرداخته است و از نبود وفا در زندگی گله کرده است. وفاداری در زندگی امروزه ما بسیار نایاب شده است و جامعه پر شده است از افرادی که دائما رنگ عوض می‌کنند و تغییر می‌کنند. صائب به زیبایی هر چه تمام تر خواننده را موعضه می‌دهد که به هیچ کس اعتمادی نیست و همانطور که عمر انسان با این همه طولش فانی می‌شود، وفاداری نیز در جامعه وجود ندارد و توقعی در این باره نیست.


وفاداری نایاب است اما...

همانگونه که حکیم صائب تبریزی در مورد وفاداری فرمودنند و همانگونه که همه در زندگی روزمره خود می‌بینیم وفاداری در جامعه مان نایاب شده است. اما این بدان معنا نیست که دیگر چنین صفت پسندیده‌ای در جامعه مان وجود ندارد بلکه وجود دارد اما بسیار محدود. افراد زیادی هستند که هموراه طرفدار یک تیم خاص بوده و هستند، همواره عاشق یک نفر بوده و هستندو... از نظر من کیمیت مهم نیست و تنها کیفیت است. بهتر است تعداد اندکی از جامعه وفادار درجه یک باشند تا اینکه عده کثیری نیمچه وفادار باشند! در مطلب کمیت را فدای کیفیت کنیم؟ مفصلا به موضوع کمیت و کیفیت پرداخته‌ام.


درس بزرگ از دو بیتی صائب

صائب تبریزی که سلطان اشعار پنداموز و آموزنده است به بهترین حالت ممکن با این دو بیتی خواننده را موعظه داده است. صائب به خواننده فهمانده است که وفاداری گوهری نایاب در زندگی شده است و بهتر است هر شخص به وفاداری دیگران به خودش اعتماد کامل نکند تا در ادامه زندگی‌اش دچار درد و غم و اندوه نشود. فرد باید تلاش کند تا وابستگی خود به دیگران را به حداقل برساند تا در موقع خیانت آسیب کمتری ببیند. تایپوگرافی سه بعدی پیش روی شما دقیقا مفهوم؛ پشت هر وفاداری، یک خیانت خوابیده است را منتقل می‌کند.


خیانت خوب است یا بد؟

حال که جامعه تهی از وفا شده است برای بررسی علت بهتر است به معقوله‌ی خیانت نیز بپردازیم. خیانت به طور کلی وجودی منفی بد است اما گاهی پسندیده و درست است. ممکن است ما راه اشتباهی را در زندگی برویم و سپس متوجه شویم که اشتباه کرده‌ایم و سعی کنیم وفاداری خود را تغییر دهیم(خیانت) در این صورت خیانت موجه است. برای مثال شخصی همواره از یک برند خاص موبایل استفاده می‌کند که موبایل‌هایش پر از ایراد هستند در این صورت بهتر است شخص وفاداری اش را تغییر دهد و برند دیگری را برگزیند. اما همین مورد خیانت اگر در زندگی زن و شوهر اتفاق بیوفتد، بسیار زشت و زننده است.


نظر شما؟

تاکنون در این مطلب به انواع وفادری‌های مختلف، بررسی مفهوم وفاداری و خیانت و ... پرداختم. اکنون نوبت شما دوستان عزیز است تا در مورد مفهوم وفاداری و خیانت نظر خودتون رو اعلام بفرمایین.


درباره این طرح گرافیکی

نرم افزار ادوبی دیمنشن برخلاف تبلیغاتی که صورت گرفته است، تنها مناسب برای کارهای تجاری و مینیمال نیست. گاهی می‌توان با این نرم افزار طرح‌های فوق سنگین و حرفه‌ای تایپوگرافی سه بعدی انجام داد. این آرتورک با فونت محبوب نستعلیق در فتوشاپ تایپوگرافی شده و سپس سه بعدی سازی شده است. مدل سه بعدی به نرم افزار دیمنشن منتقل شده است و در آن جا نوردهی و رندر شده است. لازم به ذکر است متریال فلز استفاده شده در این آرتورک، در فتوشاپ تولید شده است. مفهوم اصلی این تایپوگرافی خلاقانه، نمایش مفهوم شعر اصلی صائب تبریزی است که دیگر به وفاداری هیچ کس اعتمادی نیست و اصطلاحا پشت هر وفاداری یک خیانت بزرگ خوابیده است. امیدوارم از این آرتورک و این مطلب لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: جمعه 13 بهمن 1402نمایش هفته : 22