پروژه سوریه سازی ایران

1401/08/26
نمایش: 1,850 پسند: 1 دیدگاه: 0 دریافت: 6
زمان خواندن: 5 دقیقه - پنجشنبه 26 آبان 1401

هنوز داغ حمله تروریستی حرم شاهچراغ خوب نشده بود که حمله تروریستی دیگری در ایذه و اصفهان رخ داد و داغ روی داغ دلمان گذاشت. حال و روز امروز ایران عزیزمان چیز خیلی عجیبی برای افرادی که تاریخ معاصر را دنبال کرده اند نیست. ایران کم کم و آهسته آهسته دارد به سوریه سال 2011 مبدل می شود. با این مقاله همراه من باشید.

طرح سه بعدی خلاقانه از تایپوگرافی Izeh (حادثه تروریستی ایذه)
طرح سه بعدی خلاقانه از تایپوگرافی Izeh (حادثه تروریستی ایذه)

اگر به اینترنت رجوع کنیم و درباره جنگ داخلی سوریه جستجو کنیم، به راحتی می توانیم اطلاعاتی را بدست بیاوریم. با کمی مطالعه در این اطلاعات به راحتی می توان به این نتیجه رسید که ایران امروز ما(ایران 1401 ) شباهت‌های بسیاری به سوریه سال 2011(سوریه قبل از جنگ داخلی ) دارد. درست که تفاوت‌های بسیاری نیز وجود دارد، اما شباهت‌ها نیز زیاد هستند و قابل چشم پوشی نیستند. در این مقاله قصد دارم به شواهدی اشاره کنم که نشان از پروژه سوریه سازی ایران هستند،  با من تا انتها همراه باشید.


شروع اغتشاش با یک جرقه

جنگ داخلی سوریه از یک جرقه آغاز شد، درست مانند وقایع اخیر ایران. خبری منتشر شد که در آن اشاره شده بود تعدادی از نیروهای حکومت بشار اسد چند بچه مدرسه‌ای دیوار نویس را شکنجه کرد اند! این خبر بدون هیچ مستندی پخش شد و افکار بسیاری از مردم سوریه را به هم ریخت. این اتفاق دقیقا در ایران رخ داد. عده ای بدون انتشار کوچکترین سندی از کتک خوردن #مهسا_کتلت اعم از یک ویدئو، عکس یا سند پزشکی مدعی شدند که حکومت این فرد را به قتل رسانده و بسیاری نیز باور کردند!


حمایت خارجی از تجزیه طلبان

اخوان المسلمین یکی از قوی‌ترین و قدیمی‌ترین دشمنان حکومت بشار اسد بود. با شروع اعتراضات مردمی در سوریه، این سازمان به شدت توسط موساد و خصوصا حکومت ترکیه حمایت شد. همچنین کردهای در مرز ترکیه با سوریه نیز آماده حمایت از تجزیه طلبان کرد سوری شدند. این اتفاقات در ایران نیز در سال 1401 رخ داد. عربستان، فرانسه، آلمان، سوئد و بسیاری دیگر از کشورهای دیگر به جای تروریستی خواندن گروه های کومله، الاهوازیه و... آن ها را مورد حمایت قرار دادند.


فاکتور کردن قتل های مختلف بر نظام

در زمان شورش‌های سوریه ، تعدادی زیادی از مردم توسط گروهای تروریست کشته شدند و به گردن بشار اسد انداختند. درست مانند امروز ایران که هر ساعت خون یک جوان که عمداتا دختر نیز هست را بدون هیچ سند و مدرکی برای نظام فاکتور می‌کنند. و از آن طرف خانواده‌های آنان نیز برای جلوگیری از آبروریزی فرزند ناخلف خود این تهمت را به نظام می زنند تا مبادا همه از کثافت کاری فرزندشان مطلع شوند.


انجام تحرکات تروریستی مختلف برای ترساندن مردم

در شورش سوریه گروه‌های افراطی زیادی از جمله سَلَفی‌ها ترورهای مختلفی را انجام دادند تا میان مردمی که موافق حکومت بشار اسد بودند یا میانه رو بودند را بترسانند و آن ها را با خود همراه کنند. مصداق بارز این عمل در ایران نیز انجام شد و می‌شود، برای مثال ترساندن افراد چادوری، ترساندن کسبه از عدم تعطیلی مغازه‌هایشان، ترساندن بسیجی‌ها و...


ورود مقادیر زیادی سلاح به کشور

در زمان شورش سال 2011 کشور سوریه، مقادیر بسیاری اسلحه و مهمات جنگی از مرز ترکیه، اسرائیل و خصوصا اردن وارد این کشور شد. هدف از ارسال این سلاح‌ها، تسلیح گروه‌های مخالف بشار اسد بود اما عموما این اسلحه‌ها به آن‌ها نمی‌رسید  به دست افراطیون سلفی می‌افتاد.  در کشور عزیزمان ایران نیز اگر اخبار را دنبال کرده باشیم متوجه شدیم که اخیرا نیروهای انتظامی از افزایش کشف اسلحه و مهمات جنگی خبر می‌دهند.


ایجاد یک جامعه کاملا دو قطبی

در سال 2011 در کشور سوریه، جامعه این کشور به دو قطب تبدیل شد. دو قطبی که یکی طرفدار بشار اسد بود و دیگری مخالف آن. جامعه امروزی جامعه ما نیز چنین است. بسیاری می ترسند تا میانه رو باشند، زیرا که با لفظ وسط باز بی شرف رو برو می‌شوند، از این رو جامعه ما تقریبا به طور 100 درصدی به دو قطب تبدیل شده است که یک سم بسیار مهلک برای ایران است.


نظر شما چیست؟

من تاکنون به شش مورد از شباهت‌های ایران 2022 با سوریه 2011 اشاره کردم. به نظر شما ایران 2022 دیگر چه شباهت‌های دیگری با سوریه در ابتدای جنگ داخلی‌اش دارد؟ به نظر شما ایران با سوریه قبل از جنگ داخلی اش چه تفاوت‌هایی دارد؟ در کامنت‌ها نظر خود را بیان کنید.


درباره این طرح گرافیکی

این آرتورک به طور صد در صدی در نرم‌افزار ادوبی فتوشاپ ساخته شده است. تکنیک ساخت این آرتورک به این صورت است که ابتدا یک تایپوگرافی سه بعدی شده است سپس به Smart Object تبدیل شده و افکت Find Edges به آن افزوده شده است، سپس با چند ثانیه ای رندر به شکلی که مشاهده می‌کنید در آمده است. برای رنگ و لعاب کار نیز به طرح یک افکت ColorOverlay با مود Multiply داده شده است تا طرح به رنگ سرخ دراید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 28 اسفند 1401نمایش هفته : 16