تایپوگرافی سه بعدی خسته

1401/11/08
نمایش: 1,936 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 12
زمان خواندن: 6 دقیقه - شنبه 8 بهمن 1401

با تایپوگرافی سه بعدی بسیار زیبا از شعر "هزار شکر که از رنج زندگی آسود، وجود خسته و جان ستم کشیده من" با عنوان رنج زندگی از رهی معیری شاعر قرن معاصر و بررسی این دو بیتی وزین و مفهومی همراه من باشید.

تایپوگرافی سه بعدی فارسی خسته | شعری از رهی معیری
تایپوگرافی سه بعدی فارسی خسته | شعری از رهی معیری

خستگی در زندگی معانی و مفاهیم متفاوتی به دنبال دارد. گاهی خستگی به خاطر کار و فعالیت زیاد است و جنبه جسمی دارد، گاهی نیز خستگی به خاطر روح و جان در عذاب و تحت فشار ماست و جنب روحی و روانی دارد. خستگی جسمانی بسیار راحت قابل درمان و رفع و رجوع است اما خستگی روح و جان به این راحتی ها پاک نمی‌شود و از بین نمی‌رود. رهی معیری در دوبیتی بسیار زیبا به مفهوم خستگی و آزادی و رهایی از آن پرداخته است که در ادامه به آن می پردازم، تا انتها همراه من باشید. قبل از شروع بحث شما را به دیدن در ناامیدی بسی امید است دعوت می‌کنم.

هزار شکر که از رنج زندگی آسود

وجود خسته و جان ستم کشیده من

به روی تربت من برگ لاله افشانید

به یاد سینه خونین داغ‌دیده من

رهـــی معیــری


خستگی جسمانی

خستگی جسمانی زمانی حاصل می‌شود که فرد بیش از توان جسمانی‌اش فعالیت کند. این فعالیت به معنای تحرک فیزیکی نیست، گاهی فکر کردن زیاد مثلا به امور شغلی نیز جسم انسان را خسته می‌کند. یکی دیگر از عواملی که منجر به خستگی جسمانی می‌شود، این است که فرد به کاری مشغول شود که علاقه ای به آن ندارد. نگرانی درباره این مدل خستگی وجود ندارد و راه درمان این مدل خستگی تنها تقویت بدن و استراحت و خواب است.


خستگی روحانی 

زمانی ما دچار خستگی روحی می‌شویم که امید خود را در زندگی از دست بدهیم، یا اینکه در بلاتکلیفی بمانیم. اگر همواره به آینده امیدوار باشیم، روحمان به این سادگی ها خسته نمی‌شود. بلاتکلیفی یکی از بدترین شرایط برای زندگی انسان است، در این شرایط انسان نه امیدوار است و نه ناامید و گویی در برزخی گیر افتاده است که نه می تواند پیش برود و نه به عقب بازگردد. این نوع از خستگی بسیار پیچیده است و اصلا به طور کلی با خستگی جسمانی متفاوت است و برای درمان آن باید تلاش فراوان کرد. در ادامه به بهترین راه های درمان خستگی روحی می‌پردازم.


توجه به گذر زمان

سعی کنید گذشته خود را مرور کنید، متوجه می شوید که چه بسیار موقعیت‌ها و شرایط بدی را تجربه کرده‌اید که اکنون دیگر برایتان اهمیتی ندارند و بلکه خنده دار نیز هستند. باید سعی کنید همواره به این موضع فکر کنید که هر مسئله کوچک و بزرگی بلاخره می‌گذرد، هیچ چیز جز خداوند پایدار نیست و همه چیز چه خوب و چه بد و چه کوتاه و چه بلند گذراست.


توکل به خدا

اگر در میان خیل عظیمی از مشکلات قرار گرفته‌اید، در بلاتکلیفی هستید یا اینکه امیدی به آینده ندارید؛ باید توجه کنید که شما با وجود تمام نداشته‌هایتان یک داشته‌ای دارید که به تمام دنیا می‌ارزد، شما خدایی دارید که بر همه چیز قادر تواناست و هیچ گره‌ای وجود ندارد که او نتواند آن را چاره‌جویی کند. توکل به خدا و ذکر خدا در زمان خستگی روحی و روانی منجر می‌شود تا هم روح انسان آرامش بگیرد و هم اینکه دریچه‌ای از امید به سوی او باز شود. خداوند حکیم  در قرآن می فرماید؛ "أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ" به راستی که به یاد خدا دل ها آرامش یابند.

پروردگارا

من در کلبه حقیرانه خود چیزی دارم 

که تو در عرش کبریایی‌ات نداری 

من چون تویی دارم 

که تو چون خودت نداری


ورزش مهمترین درمان خستگی روح

بسیاری از ما به علت اینکه در زندگی شهری خود غرق شده‌ایم و ورزش را از زندگی خود حذف کرده‌ایم، دچار خستگی جسمانی هستیم. این خستگی جسمانی به مرور بر روح ما نیز تاثیر می‌گذارد و تبدیل به خستگی روح می‌شود. یکی از بهترین راه برای دور کردن خستگی از جسم و روح انسان، پیاده و روی ورزش در فضای باز پارک‌ها و بوستان هاست. ورزش نه تنها جسم ما را سالم می کند، بلکه روح ما را نیز پاکسازی می‌کند و به ما انگیزه و روحیه می‌دهد.


گوش دادن به موسیقی آرام

موسیقی یکی از اقسام هنر است که تاثیر بسیار بسیار زیادی بر روی روح ما می گذارد. گوش دادن به یک موسیقی سبک امروزی مثلا رپ در بلند مدت به مراتب می تواند بسیار مخرب تر از اعتیاد به گوشی موبایل، مواد مخدر و ... باشد. همانقدر که یک موسیقی ناهنجار می تواند روح ما را تخریب کند، یک موسیقی وزین و سنتی می تواند درمانی برای روح خسته ما باشد و آن را پاکسازی کند.


بررسی دو بیتی رهی معیری

رهی معیری به زیبایی هر چه تمام‌تر به خستگی ها و رنج زندگی پرداخته است و به این نکته اشاره کرده است که مرگ نقطه رهایی از مشکلات است. دنیا دار المکافات است و سرشار از مصائب و سختی‌ها و رنج‌هاست که دائما وجود ما را خسته می‌کنند. درست است که باید با این خستگی روح و جسم مقابله و ایستادگی کنیم اما باید توجه کنیم که راحتی و آرامش مطلق در آن دنیاست و این دنیا جز یک بازی ساده با مصائب و مشکلات فراوان چیزی نیست.


جمع بندی

در ابتدای این مقاله به انواع خستگی انسان پرداختیم، سپس به چندین مورد از مهمترین راه‌های غلبه بر خستگی روح جان پرداختیم. در انتها نیز به دوبیتی بسیار زیبای رهی معیری با عنوان رنج زندگی پرداختیم. از شما دوستان عزیزم تقضا دارم نظر خودتون رو درباره این مقاله در بخش نظرات اعلام بفرمایید.


درباره این طرح گرافیکی

این تایپوگرافی سه بعدی فارسی تنها با نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ و ادوبی دیمنشن طراحی شده است. طرح فلت این تایپوگرافی(2 عبارت خسته به صورت قرینه و با فونت ایران نستعلیق ) ابتدا در فتوشاپ تایپ شده است. سپس این طرح فلت در همان فتوشاپ سه بعدی شده است و حجم سه بعدی گرفته و پیچ و تاب خورده است. سپس خروجی این آبجکت سه بعدی در ادوبی دیمنشن وارد شده است و در آن جا نورپردازی ، متریال دهی و رندر شده است. گفتنی است برای طراحی متریال چوب این آرتورک در فتوشاپ زمان بسیاری صرف شده است. امیدوارم از این آرتورک لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: شنبه 27 اسفند 1401نمایش هفته : 17