تایپوگرافی شعر نفس عشق

1401/12/18
نمایش: 1,889 پسند: 4 دیدگاه: 2 دریافت: 9
زمان خواندن: 4 دقیقه - پنجشنبه 18 اسفند 1401

عوامل بسیار زیادی در جذاب شدن یک تایپوگرافی تاثیرگزارند. تایپوگرافی اشعار فارسی از آن دست تایپوگرافی‌هایی هستند که علاقمندان به خود را دارند. این مدل تایپوگرافی‌ها علاوه بر زیبایی که دارند، مفاهیم عمیق و بلند ادبی نیز در خود نهفته دارند.

تایپوگرافی سه بعدی شعر فارسی نفس عشق با فونت نستعلیق از انوری
تایپوگرافی سه بعدی شعر فارسی نفس عشق با فونت نستعلیق از انوری

یک تایپوگرافی برای اینکه جذاب شود به دل بنشیند نیاز به فاکتورهای مختلفی دارد. اساسا تنها زیبایی، ملاکی بر برتر بودن یک تایپوگرافی نیست و عوامل بسیار زیاد دیگری نیز در جذابیت آن تاثیر دارند. در این مطلب قصد دارم به مهمترین عوامل تاثیرگزار در جذابیت یک تایپوگرافی اشاره کنم. قبل از شروع بحث شما را به خواندن دو بیتی عاشقانه از انوری که تایپوگرافی فارسی این مطلب نیز از آن سرچشمه گرفته است دعوت می‌نمایم.

جرم رهی دوستی روی تو

آفت سودای دلش موی تو

دل نفس عشق تو تنها زند

در همه‌ی دلها هوس روی تو

- انـــوری


مفهوم عمیق

مهمترین فاکتور در زیبایی یک تایپوگرافی معنا و مفهوم آن است.در واقع باید از کلماتی برای تایپوگرافی استفاده کرد دارای معانی عمیق باشند و بتوان ساعتها در موردشان بحث کرد. باید از کلماتی استفاده نمود که خواننده و بیننده را به فکر فرو برده و آن شخص را به یاد تعدادی بیشمار کلمه دیگر اندازد. برای مثال کلمه عشق برای هر شخص می‌تواند موضاعات بسیار گوناگونی را تداعی نماید. در انتخاب کلمات مناسب تایپوگرافی سعی کنید زمان زیادی را صرف کنید و هیچگاه با عجله پیش نروید.


اصل سادگی

ویژگی دیگر یک تایپوگرافی جذاب، سادگی آن است. سادگی به این معنی نیست که طرح جذاب نباشد و خیلی اصطلاحا آبکی باشد، بلکه به این معناست که به صورت شسته و رفته معنا را به بیننده منتقل سازد. تایپوگرافی هر چند محیطش شلوغ باشد و پر از افکت‌های مختلف باشد، اما باید به سادگی موضوع اصلی را به بیننده منتقل کند. تایپوگرافی نفس عشق بنده نیز از این موضوع پیروی کرده است و در عین شلوغی اما مفهوم را به سادگی به بیننده منتقل می‌سازد.


توجه به رنگها

رنگها بسیار بیشتر از آن که ما فکر می کنیم در ذهن بیننده تاثیر گذارند. استفاده از رنگهای مناسب در یک تایپوگرافی می تواند اثربخشی آن را دوچندان نموده و برعکس استفاده نادرست از رنگ موجب می شود تا یک تایپوگرافی حرفه‌ای با مفهوم بسیار زیاد، اثر بخشی‌اش کم شده و در ذهن بیننده نشیند. برای مثال؛ بهترین رنگها برای تایپوگرافی های مذهبی، رنگ های سبز و قرمز هستند.


انتخاب فونت مناسب

بسیاری از طراحان بر این باورند که بهترین فونت برای تایپوگرافی فونت ایران نستعلیق است. این تفکر کاملا غلط است. هر فونت برای زمینه‌ای طراحی شده است و استفاده خاص خود را دارد. برای مثال استفاده از فونت ایران نستعلق برای تایپوگرافی اشعار فارسی بسیار مناسب است اما همین فونت برای آیات قرآنی مناسب نیست. پس سعی کنید متکی به یک فونت خاص نباشید و بسته به هدف مورد نظر خود در تایپوگرافی، فونت مناسب را انتخاب نمایید.


تغییر اشکال فونت

یکی از دیگر از عوامل تاثیرگذار بر جذابیت تایپوگرافی، تغییر حالت روتین فونت هاست. سعی کنید با استفاده از ابزار Pen تایپوگرافی مورد نظر خود را اصطلاحا Deform یا دست خوش تغییر کنید. این تغییرات هر چند کوچک موجب می‌شوند تا کلاس کاری شما چند پله بالاتر رفته، تایپوگرافی شما منحصر به فرد شده و بهتر در ذهن بیننده حک شود.


صبر و حوصله

آخرین عامل تاثیرگذار بر یک تایپوگرافی جذاب ، صبر زیاد و انگیزه بالاست. باید تعدادی بسیاری تایپوگرافی زشت و بد را تولید کرد تا به تجربه کافی رسید و حرفه‌ای شد. باید توجه کرد که یک تایپوگرافی جذاب نیازمند صبر و حوصله بسیار زیادی است. بخصوص اگر طرح شما یک رندر سه بعدی باشد که باید صبر و تحملتان دوچندان باشد. نمی‌توان با عجله و سرهم بندی یک طرح تایپوگرافی جذاب و تاثیرگزار را طراحی کرد.


نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردم به مهمترین فاکتورهای مهم در جذابیت یک تایپوگرافی اشاره کنم. به پنج مورد در این مطلب اشاره شد که عبارتند از؛ مفهوم عمیق، اصل سادگی، توجه به رنگها، انتخاب فونت مناسب، تغییر اشکال فونت و صبر حوصله. به نظر شما چه عوامل دیگری در زیبایی یک تایپوگرافی تاثیرگزارند؟ در بخش نظرات اعلام بفرمایید.


درباره این آرت ورک

این تایپوگرافی سه بعدی فارسی نیز، مانند همه تایپوگرافی‌های بنده در نرم افزار ادوبی فتوشاپ تایپ(فونت نستعلیق) و سه بعدی شده است و سپس به نرم افزار ادوبی دیمنشن رفته و در آنجا متریال دهی، نورپردازی، و رندر شده است. امیدوارم از این آرت ورک و مطلب لذت کافی را برده باشید، روز بخیر.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: شنبه 27 اسفند 1401نمایش هفته : 12