طرح گرافیکی مذهبی شهادت امام علی

1402/01/20
نمایش: 1,809 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 6
زمان خواندن: 3 دقیقه - یکشنبه 20 فروردین 1402

طرح‌های گرافیکی مذهبی و مناسبتی همواره از پرطرفدارترین بخش‌های طراحی گرافیک هستند. بسیاری بر این باورند که اینگونه طرح‌ها باید بسیار سنگین و حرفه‌ای باشند و حتما در آنها تایپوگرافی نیز انجام شود تا زیبا شوند، اما اصلا اینگونه نیست و می‌توان با عامل خلاقیت، طرح‌های مذهبی ساده اما بسیار جذاب تولید کرد.

طرح گرافیکی خلاقانه مذهبی از شهادت امام علی(ع) | غروب خورشید و شمشیر ذوالفقار
طرح گرافیکی خلاقانه مذهبی از شهادت امام علی(ع) | غروب خورشید و شمشیر ذوالفقار

درست است که تایپوگرافی های مذهبی بسیار جذاب هستند و تاثیرگذاری زیادی در ذهن بیننده دارند، اما این بدان معنا نیست که هر طرح گرافیکی مذهبی یا مناسبتی که فاقد تایپوگرافی باشد، جذاب نیست. گاهی می‌توان با استفاده از عنصر مهم خلاقیت و استفاده از حداقل  اِلِمان‌های گرافیکی طرحی بسیار جذاب را پیاده سازی کرد. طرح گرافیکی که در این مطلب مشاهده می‌کنید، نمود این موضوع است. خلاقیت و سادگی دست در دست هم داده‌اند تا این طرح جذاب شده و تاثیرگذاری خوبی در ذهن مخاطب ایجاد نماید. تایپوگرافی علی(ع) یکی از طرح های گرافیکی مذهبی بنده است که در آن تایپوگرافی، خلاقیت و سادگی با یکدیگر آمیخته شده‌اند. در این مطلب قصد دارم به مهترین راهکارهایی که باعث دلپذیر شدن یک طرح گرافیکی مناسبتی می‌شوند بپردازم، تا انتها همراه من باشید.

شهادت مولای متقیان امام علی(ع) را خدمت همه دوستان و همراهان گرامی تسلیت عرض می‌نمایم.


خلاقیت در گرافیک

یک طرح گرافیکی زمانی در خاطر انسان ثبت می‌شود، یا فرد بیننده را وادار به گرفتن اسکرین شات می‌کند، که خلاقانه و متفاوت باشد. انسان ذاتا تفاوت را دوست دارد و از یکنواختی بیزار است. از این رو باید سعی کنیم برای طراحی‌های مناسبتی و مذهبی، مانند طرح‌های گرافیکی شهادت خلاقیت به خرج داده و از تایپوگرافی های تکراری و عامه دوری کنیم. باید سعی کنیم اگر هم تایپوگرافی کار می‌کنیم، خلاقانه، ساده و متفاوت کار کنیم.


طرح های دِلی!

یک طرح گرافیکی وقتی که صرفا برای کسب درآمد باشد یا صرفا بالاجبار طراحی شود، روح ندارد! وقتی شخص طراح یک طرح گرافیکی مذهبی را به قصد ارادت به آن شخص(مثلا امام علی(ع)) کار می‌کند، علاوه بر زیبایی ظاهری که آن به آن می‌بخشد، بخشی از جان و روح خود را نیز به آن طرح گرافیکی تزریق می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا طرح انرژی مثبت فوق العاده ای از خود ساطع نماید و بیننده‌های بیشتری را جذب کند. این مدل طرح‌های دِلی می‌توانند تبدیل به یک تخته شاسی شده، بر روی دیوار قرار گرفته و دائما به شما انرژی مثبت تزریق نمایند. تایپوگرافی مهدی(عج) از آن دست کارهای گرافیکی دلی بنده است که بر دیوار اتاقم نیز نقش بسته است.


اصل سادگی

پرداختن بیش از حد به شاخ و برگ و دوری از ریشه موجب می‌شود تا یک همگرایی در ذهن بینندگان یک طرح گرافیکی ایجاد نشود. اصل مهم سادگی موجب می‌شود تا اکثر بینندگان یک آرت ورک ، به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن معنا و مفهوم اصلی یک طرح را متوجه شده و آن را در یابند. استفاده بیش از اندازه از افکت‌ها و ادیت‌های فتوشاپی موجب می‌شود تا بیننده غرق افکت‌ها شده و از مفهوم اصلی آرت ورک فاصله بگیرد.


نتیجه گیری

در این مطلب آموختیم که طرح‌های گرافیکی مذهبی عمدتا نباید تایپوگرافی باشند و می‌توانند از المان‌های بسیار ساده ساخته شده و تاثیرگذاری بسیار بالایی داشته باشند. طرح گرافیکی این مطلب که مناسبت شهادت امام علی(ع) است از این قاعده مستثنا نیست و همانطور که مشاهده می‌فرمایید، با استفاده از ایده برداری از شمشیر امام علی (ذوالفقار) و غروب خورشید(نماد غم و اندوه) طراحی شده است. عذاداری‌های شما دوستان عزیزم در این شب‌های عزیز قبول، من رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید. یاعلی.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: یکشنبه 20 فروردین 1402نمایش هفته : 16