بهترین فونت‌های مناسب وبسایت

1402/07/07
نمایش: 1,164 پسند: 4 دیدگاه: 2 نشانک: 0
زمان خواندن: 9 دقیقه - جمعه 7 مهر 1402

در گذشته تنها تعداد کمی فونت مناسب برای وبسایت وجود داشت اما امروزه تعداد بسیار زیادی فونت زیبا و مناسب برای وبسایت‌ها وجود دارد که انتخاب را برای طراحان وبسایت و مدیران سایت سخت کرده‌اند. در این مقاله قصد دارم به صورت کامل به مبحث انتخاب فونت فارسی مناسب وبسایت و بررسی انواع فونت‌ها و فرمت‌های آنها بپردازم. 

بررسی و مقایسه برترین و مناسب‌ترین فونت‌ها(قلم) فارسی برای وبسایت
بررسی و مقایسه برترین و مناسب‌ترین فونت‌ها(قلم) فارسی برای وبسایت

در گذشته به خاطر اینکه تعداد بسیار محدودتری فونت طراحی و تولید شده بود، انتخاب فونت برای طراحان گرافیک و مدیران وبسایت بسیار ساده‌تر از حال بود. امروزه به علت توسعه انواع فونت و طراحی تعداد زیادی فونت فارسی زیبا، کمی انتخاب سخت شده است. هرچند که تا حدودی انتخاب فونت سلیقه‌ای است، اما انتخاب فونت نامناسب بسیار اثر بدی بر مخاطب خواهد گذاشت. تا انتها همراه من باشید تا بتوانید مناسب‌ترین فونت را برای وبسایتتان انتخاب کنید.


دسته بندی کلی فونت ها

فونت‌های مناسب برای وبسایت را می‌توان به طور کلی به دو دسته؛ فونت‌های دوستانه و فونت‌های رسمی تقسیم نمود. همانطور که از اسم این دسته بندی نیز مشخص است، فونت‌های دوستانه فونت‌هایی هستند که نرم‌تر، گِردتر و صمیمانه‌تر هستند. در این نوع فونت‌ها عموما نقاط به صورت متصل و مشابه دست خط انسان هستند. در طرف مقابل یعنی فونت‌های رسمی؛ فونت‌هایی هستند که رسمی‌تر، خواناتر و تیز تر هستند. در دسته فونت‌های رسمی نقطه‌ها عموما به صورت جدا و مربع  هستند و منحنی‌های این فونت‌های رسمی نیز تند و تیز هستند.


فونت دوستانه یا رسمی؟ 

انتخاب بین این دو دسته بندی فونت بسیار وابسته به محتوای شماست. اگر محتوای شما جنبه سرگرمی و دوستانه دارد، بهتر است از فونت‌های دوستانه استفاده کنید و اگر وبسایتتان جنبه رسمی‌تری دارد و برایش انتقال پیام تنها مهم است(مانند سایت‌های فروشگاهی، خبری و تکنولوژی) بهتر است از فونت رسمی استفاده شود.


برترین فونت‌های فارسی رسمی (پولی و رایگان)

در ادامه فونت‌های پولی ایرانسنس، انجمن، کهربا، ایران یکان و راوی و فونت‌های رایگان ساحل و استعداد را در دسته بندی فونت‌های رسمی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • فونت انجمن
  • فونت کهربا
  • فونت ایران یکان
  • فونت راوی
  • فونت ساحل
  • فونت استعداد

فونت ایران سنس

معروف‌ترین فونت مورد استفاده در وب فارسی فونت ایران سنس است. این فونت بسیار خوانا، ساده و مناسب هر خواننده‌ای است. خالق این فونت مسلم ابراهیمی است. این فونت طی سالیان دراز آپدیت‌های بسیاری را تجربه کرده است و بهبود زیای پیدا کرده است. این فونت داری نسخه وریبل با قابلیت های فراوان است. این فونت پولی است.

نمونه متن فونت معروف ایران سنس
نمونه متن فونت معروف ایران سنس

فونت انجمن

فونت انجمن یکی دیگر از زیباترین فونت‌های رسمی فارسی است. این فونت تاکنون در تعداد بالایی اپلیکیشن و وبسایت استفاده شده است. خوانایی این فونت بسیار عالی است و میزان صمیمیت بشتری به نسبت ایران سنس دارد. این فونت نیز نسخه وریبل وب دارد، پولی  است و از وبسایت فونت ایران قابل خرید است.

نمونه متن فونت رسمی انجمن
نمونه متن فونت رسمی انجمن

فونت ایران یکان

فونت ایران یکان نسخه بروز شده فونت قدیمی و نام آشنای یکان است. این فونت در اصول مشابه یکان قدیمی است اما بهبودهای زیادی پیدا کرده است. در این فونت علاوه بر وزن‌های مختلف، نقاط پیوسته یا جدا نیز قابل انتخاب است. این فونت منحنی‌های نرم‌تری به نسبت فونت دانا دارد. این فونت  نسخه وریبل دارد و از سایت فونت ایران قابل خریداری است. فونت ایران یکان پراستفاده‌ترین فونت وب فارسی در وبسایت‌های فروشگاهی است.

نمونه متن فونت ایران یکان نسخه جدید
نمونه متن فونت ایران یکان نسخه جدید

فونت راوی

اگر دوست دارید فونت وبسایتتان در عین حالی که رسمی و خوانا است، حس دوستانه نیز داشته باشد و اصطلاحا خشک و ساده نباشد، فونت راوی بهترین انتخاب برای شماست. این فونت بسیار خاص است، شباهت زیادی به فونت معروف ری دارد و هماهنگی خوبی بین نسخه فارسی و انگلیسی این فونت وجود دارد. لازم به ذکر است که این فونت نیز مانند فونت های قبلی نسخه وریبل وب دارد، پولی است و  از وبسایت فونت ایران قابل خرید است.

نمونه متن فونت مشهور راوی
نمونه متن فونت مشهور راوی

فونت کهربا

فونت کهربا یکی از جدیدترین فونت‌هاست. این فونت وزن‌ها و فرم‌های بسیار بسیار زیادی دارد. با جرئت می‌توان گفت پُر وزن‌ترین فونت فارسی است. با توجه به این که این فونت در ابتدای راه است، بسیار خاص است و می‌تواند به سایت شما جلوه ویژه بدهد. منحنی‌ای این فونت بسته به سلیقه شما از گرد تا تیز متغییر هستند. این فونت نسخه متغییر  یا وریبل(Variable) با تنظیمات زیاد دارد. فونت کهربا بسیار زیبا و خاص، رایگان نیست و باید از سایت فونت ایران خریداری شود.

نمونه فونت زیبا و جدید کهربا
نمونه فونت زیبا و جدید کهربا

فونت استعداد

اگر می‌خواهید بدون هزینه کردن یک فونت کامل و چشم نواز رسمی داشته باشید، فونت استعداد یکی از بهترین انتخاب ها برای شماست. فونت استعداد هم خواناست و هم منحنی‌های نرم و چشم نوازی دارد. این فونت در عین حالی که رایگان است وزن‌های بسیار زیادی دارد، نسخه وریبل دارد و نسخه انگلیسی مناسبی نیز دارد. این فونت رایگان را می‌توانید از صفحه گیت هاب دانلود کنید.

نمونه متن فونت رایگان استعداد
نمونه متن فونت رایگان استعداد

فونت ساحل

معروف‌ترین فونت رایگان وب فارسی فونت ساحل است. فونت ساحل شباهت بالایی به فونت سانفرانسیسکو  گوشی‌های آیفون دارد. این فونت تاکنون 4 وزن دارد، نسخه وریبل دارد و تاکنون تعداد بسیاری آپدیت و بهبود را تجربه کرده است. نقطه ضعف کوچک این فونت، استفاده از یک فونت ساده انگلیسی برای نسخه انگلیسی آن است که می‌توانست یک فونت انگلیسی خاص‌تر داشته باشد. فونت ساحل را می‌توانید از این صفحه گیت هاب دریافت کنید.

نمونه متن فونت رایگان و معروف ساحل
نمونه متن فونت رایگان و معروف ساحل

برترین فونت‌های فارسی دوستانه(پولی و رایگان)

در ادامه فونت پولی و بسیار معروف پینار(فونت کنونی وبسایت کپل آرت)، فونت پولی ایران‌سنس دست نویس و فونت رایگان میخک را در دسته بندی فونت‌های دوستانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • فونت پینار
  • فونت ایران سنس دست نویس
  • فونت میخک

فونت پینار

فونت پینار یکی از زیباترین فونت‌های دوستانه خواناست. حتما تاکنون این فونت را بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام دیده‌اید. این فونت انواع حالات مختلف نقطه دارد. در فونت پینار  می‌توان با تغییر نقطه‌ها از متصل به  جدا حس  رسمی‌تری به فونت بخشید. این فونت تنظیمات بسیار خوبی در نسخه وریبل خود دارد، همچنین حجم بسیار کمی دارد و در پرفورمنس سایت تاثیر منفی ندارد. در انتها باید اشاره کنم که این فونت پولی است و باید از سایت فونتامین تهیه شود.


فونت ایران‌سنس دست نویس

این فونت نسخه بازسازی شده فونت ایران سنس معمولی است که دوستانه و نرم شده‌است. فونت ایران سنس دست نویس تنها سه وزن دارد و نسخه وریبل نیز ندارد. یکی از بزرگترین ایرادات این فونت، نبود هیچگونه تشابه بین نسخه فارسی و انگلیسی این فونت است. نسخه انگلیسی این فونت یک فونت معمولی رسمی انگلیسی است. طبق گفته سازنده این فونت(مسلم ابراهیمی) در بخش نظرات این فونت، نسخه وریبل فونت ایران سنس دست نویس بزودی منتشر می‌شود و بسیاری از ایرادات این نیز برطرف خواهند شد. با توجه به پیچیدگی این فونت بهتر است از این فونت تنها در سر تیترها به صورت محدود استفاده شود.

نمونه متن فونت ایران سنس دست نویس
نمونه متن فونت ایران سنس دست نویس

فونت میخک

با اختلاف نرم‌ترین و صمیمانه‌ترین و در عین حال خواناترین فونت فارسی ساخته شده تا به امروز فونت میخک است. فونت میخک در خوانا بودن مانند فونت‌های رسمی چون استعداد است اما بسیار نرم‌تر و دوستانه تر است. با وجود اینکه این فونت رایگان است، این فونت وزن‌های متعدد دارد، نسخه وریبل با قابلیت‌های فراوان دارد و در حال بهبود و توسعه است. این فونت را می‌توانید از صفحه گیت هاب دانلود نمایید.

نمونه متن فونت رایگان میخک
نمونه متن فونت رایگان میخک

تغییر فونت وبسایت از پینار به ابر

پس از حدود 2 سال، فونت وبسایت کپل آرت در فروردین 1403 به فونت اَبَر (ساخته آقای بختیاری) تغییر یافت. فونت پینار فونت بسیار چشم نواز، زیبا و با وزن‌های بسیار زیاد و عالی بود، اما این فونت زیاد مناسب متن‌های طولانی نبود و کاربران در مطالعه مطالب سایت دچار مشکل می‌شدند. فونت اَبَر فونت بسیار زیباییست که علاوه بر زیبایی، خوانایی بسیار بالایی نیز دارد. لازم به ذکر است که فونت اَبَر وزن‌های محدودی دارد و امیدوارم در آینده وزن‌های بیشتری دریافت نماید. 

تغییر فونت وبسایت کپل آرت پس از دو سال از پینار به فونت اَبَر در فروردین 1403
تغییر فونت وبسایت کپل آرت از پینار به فونت اَبَر | نمونه فونت اَبَر و پینار

نتیجه گیری

انتخاب فونت مناسب برای وبسایت یکی از مهمترین مباحث طراحی سایت است که بر مخاطب تاثیر بسیار زیادی دارد. برخلاف باور عموم انتخاب فونت سایت، کاملاً سلیقه‌ای نیست و وابسته به محتوای وبسایت است. همانطور که بحث شد فونت‌ها به دو دسته دوستانه و رسمی تقسیم می‌شوند که مفصلا به این دو دسته بندی پرداخته شد. همچنین به نسخه وریبل فونت که در واقع نسخه‌ای از فونت است که همه وزن‌ها در یک فایل قابل دسترسی است نیز  پرداخته شد. امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید. در مقالات آینده وبسایت به بررسی  فونت‌های مختلف دیگر خواهم پرداخت.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: دوشنبه 27 فروردیننمایش هفته : 24