انیمیشن مفهومی پروپاگاندای غربگرا!

1402/07/18
نمایش: 585 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 5
زمان خواندن: 3 دقیقه - سه‌شنبه 18 مهر 1402

در عصر حاضر هر روز شاهد عَلَم شدن  یک پروپاگاندای جدید هستیم. پروپاگانداهایی که غالباً غربگرا هستند چرا که قدرت رسانه در انحصار غربیهاست. با یک انیمیشن گرافیکی خلاقانه به مناسبت حمله حماس به اسرائیل و پروپاگاندای اسرائیل همراه من باشید.

انیمیشن خلاقانه پروپاگاندا سازی برای اوکراین و اسرائیل 2023
مدت: 7 ثانیه - تعداد نمایش: 60

در عصر کنونی بیش از اینکه سلاح‌های نظامی و فیزیکی در نتایج یک جنگ تاثیرگذار باشند، قدرت باور و جو سازی رسانه‌ای نقش تعیین کننده دارند. یکی از جنگ‌های روانی بسیار مفید و اصطلاحاً کارساز، ساخت و پرداخت پروپاگاندا برای جریحه‌دار کردن احساس مردم است. از آن جا که قدرت بزرگترین رسانه‌های دنیا، امروزه در دست غرب است، همه پروپاگانداها نیز غربگرا هستند و در این بین شرقی‌ها توفیقی ندارند. پیش از شروع مبحث جذاب پروپاگاندا ، شما را به دیدن مطلب باد بکاری طوفان درو می‌کنی دعوت می‌کنم.


پروپاگاندا چیست؟

پروپاگاندا یک قدرت روانی در دست حکومت‌هاست برای آوردن مردم به صحنه و استفاده از آن‌ها و جو سازی است. یکی از قدیمی‌ترین پروپاگانداها مربوط به دوران حکومت هیتلر است که همواره مردم آلمان را به کشتن یهودیان و ایجاد باور عمومی بر علیه آنها دعوت می‌کرد.  در پروپاگاندا مهمترین کار، جریحه‌دار کردن احساسات مردم است.


اهمیت قدرت رسانه

مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتور در ساخت و پرداخت پروپاگاندا ، قدرت رسانه‌هاست. هرچه قدرت رسانه فراگیرتر باشد، میزان تاثیرگذاری پروپاگاندا بیشتر است. همچنین می‌توان با استفاده از قدرت پروپاگاندا، پروپاگانداهای مخالف و متضاد را کنار زد و از دور خارج کرد. همه ما قدرت رسانه‌ها را در زمان حمله روسیه به اوکراین به یاد داریم. به یاد داریم که چگونه به یک آن همه به صورت یک طرفه به قضیه نگاه کردند و پشت اوکراین را در جنگ را گرفتند بدون آن که به طرف مقابل یعنی روسیه نگاه کنند.


قدرت رسانه های غربگرا

در این که رسانه‌های غربگرا در مقابل رسانه‌های شرقی و دیگر مناطق دنیا دست بالاتر را دارند هیچ شکی وجود ندارد. از بزرگترین مثال‌های قدرت رسانه‌های دنیا در بایکوت حقیقت و پروپاگاندا سازی می‌توان به جنگ ایران و عراق، جنگ ویتنام، جنگ اوکراین و حال نیز جنگ حماس و اسرائیل 2023 اشاره کرد.


غربگرا بودن بسیار مهم است!

در حادثه زلزله هرات 2023 که هزاران نفر از مردم افغانستان زیر آوار مردند، هیچ خبری در رسانه‌های غربگرا منتشر نشد اما در طرف مقابل در زلزله سال 2023 ترکیه تمام رسانه‌های دنیا به حمایت از مردم و کشور ترکیه پرداختند و پروپاگاندا سازی کردند. یا در زمان حمله عراق به ایران جای دفاع کننده و حمله کننده را تغییر دادند و برای عراق بعثی پروپاگاندا ساختند چه را که عراق یک کشور غربگرا بود!


پروپاگاندای حال حاضر

پس از حمله حماس به رژیم صهیونیستی تیتر یک همه رسانه‌ها در حمایت از مردم رژیم موقت اسرائیل از حمایت از مردم اوکراین تغییر کرد و در خدمت اسرائیل شد! انیمیشن این مطلب نیز به همین مفهوم ایجاد شده است که نشان از قدرت رسانه‌های غربگرا در پروپاگاندا سازی و تغییر در پروپاگاندا دارند. این آرت ورک در نرم افزار فتوشاپ به صورت بسیار ساده اما فوق العاده خلاقانه در محیط TimeLine ایجاد شده است. امیدوارم از این آرت ورک لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 18 مهر 1402نمایش هفته : 11