تایپوگرافی هر کسی از ظن خود شد یار من

1402/09/10
نمایش: 724 پسند: 3 دیدگاه: 2 دریافت: 7
زمان خواندن: 3 دقیقه - جمعه 10 آذر 1402

تایپوگرافی سه بعدی زیبای این مطلب بر گرفته از شعر زیبای مولانا؛ هر کسی از ظن خود شد یار من، از درون من نجست اسرار من است. با من با بررسی زیباترین ترکیب‌های رنگی برای تایپوگرافی در این مطلب همراه باشید.

تایپوگرافی سه بعدی شعر زیبای مولانا هر کسی از ظن خود شد یار من، در نرم افزار ادوبی استیجر
تایپوگرافی سه بعدی شعر زیبای مولانا هر کسی از ظن خود شد یار من، در نرم افزار ادوبی استیجر

انتخاب تم رنگی مناسب برای طرح‌های گرافیکی تایپوگرافی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش‌های تولید تایپوگرافی‌های حرفه‌ای و جذاب است.  در صورتی که دقت مناسبی در انتخاب ترکیب رنگی تایپوگرافی‌های سه بعدی انجام شود، نتیجه آرت ورک بسیار زیبا و دل‌انگیز خواهد بود. در این مطلب به اصلی‌ترین نکات انتخاب پالت رنگی برای تایپوگرافی اشاره می‌کنم.

هر کسی از ظن خود شد یار من

از درون من نجست اسرار من

مولانا


توجه به نوع متریال انتخابی

انتخاب پالت رنگی مناسب برای یک تایپوگرافی سه بعدی، بسیار وابسته به نوع متریا استفاده شده در طرح سه بعدی دارد. بنا به تجربه شخصی بنده، استفاده از رنگ‌های روشن برای متریال فلز مناسب نیست و حداقل در نرم‌افزارهای ادوبی دیمنشن و ادوبی استیجر نتیجه مطلوبی خروجی نمی‌دهد. از طرفی دیگر استفاده از رنگ‌های روشن برای متریال‌های چوب و پلاستیک بسیار مناسب است.


رنگ مناسب عناصر سیاهی لشکر

اِلِمان‌هایی که در پشت صحنه قرار می‌گیرند و محو(Blur) می‌شوند نباید رنگ‌های جیغ  و روشن داشته باشند. این کار باعث می‌شود تا بیننده تمرکز بیشتری روی سوژه اصلی صحنه داشته باشد و نگاهش منحرف نشود. در تمامی تایپوگرافی‌‎های بنده این مورد رعایت شده و تمامی عناصر Fade در صحنه رنگ تیره و تاریکی به خود گرفته‌اند.

آرت ورک قدیمی من از شعر هرکسی از ظن خود شد یار من مربوط به سال 2020
آرت ورک قدیمی من از شعر هرکسی از ظن خود شد یار من مربوط به سال 2020

تضاد رنگی مناسب

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های افزایش جذابیت در دنیای گرافیک و خصوصاً دنیای سه بعدی، استفاده از رنگ‌های متضاد است.  از مهمترین رنگهای متضاد و پرطرفدار می‌توان به؛ بادمجانی و زرد، آبی و زرد، قرمز و سبز، بنفش و زرد، سبز و زرد و... اشاره کرد. می‌توانید دامنه بسیار وسیعی از رنگهای متضاد و مکمل را در پالت رنگ کپل آرت مشاهده بفرمایید.


تناسب تم رنگی با محیط پیرامون

پالت رنگی که برای تایپوگرافی سه بعدی خود انتخاب می‌کنید باید متناسب با رنگ‌های تصویر Environment شما در صحنه سه بعدی باشد. برای مثال؛ زمانی که تصویر پیرامون محیط سه بعدی رنگهای گرم دارد، باید پالت رنگ استفاده شده در محیط سه بعدی نیز گرم باشد تا تناسب رنگی و هماهنگی رنگها حفظ شود.


سلیقه شخصی در انتخاب پالت رنگ

سلیقه هر شخص نیز در انتخاب پالت رنگی یک تایپوگرافی سه بعدی، درصد بسیار بالایی  قابل تأثیر است. اینکه شخص طراح تنها بر اساس قواعد و اصول طراحی کند، اصل خلاقیت آسیب می‌بیند و نادیده گرفته می‌شود. طراح گرافیک می‌تواند بر اساس نظر شخصی خود در قواعد  و اصول خلاقیت و تغییر ایجاد کند.


نتیجه گیری

در این مطلب که با تایپوگرافی سه بعدی شعر بسیار زیبا و معروف مولانا ؛ هر کسی از ظن خود شد یار من، از درون من نجست اسرار من مزین شده است، به اصلی‌ترین نکات  انتخاب پالت رنگی مناسب برای استفاده در طرح‌‌های گرافیکی سه بعدی و به ویژه تایپوگرافی‌های سه بعدی پرداختیم. امیدوارم از این آرت ورک و این مطلب لذت و استفاده برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 1 اسفند 1402نمایش هفته : 10