تایپوگرافی سه بعدی دست از طلب ندارم

1402/11/13
نمایش: 633 پسند: 2 دیدگاه: 0 دریافت: 5
زمان خواندن: 3 دقیقه - جمعه 13 بهمن 1402

تایپوگرافی های سه بعدی اشعار فارسی همواره جز یکی از زیباترین زمینه‌های طراحی گرافیک و تایپوگرافی هستند. با مطلب تایپوگرافی سه بعدی شعر دست از طلب ندارم تا کام من برآید از حافظ همراه من باشید.

تایپوگرافی سه بعدی شعر دست از طلب ندارم تا کام من برآید از غزلیات حافظ شیرازی در نرم افزار ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی شعر دست از طلب ندارم تا کام من برآید از غزلیات حافظ شیرازی در نرم افزار ادوبی دیمنشن

حافظ شیرازی یکی از بزرگترین شاعران فارسی زبان است که با غزل‌های ناب و زیبایش زبان‌زد تمام مردم فارسی زبان است. یکی از زیباترین کارهایی که می‌توان برای پاس‌داشت این شاعر پرآوازه ایرانی انجام داد،  تولید تایپوگرافی‌های سه بعدی زیبا از اشعار و دوبیتی‌های ناب این شاعر نامدار ایرانی است. تایپوگرافی آرت ورک این مطلب از غزل  233 حافظ است که با عبارت دست از طلب ندارم تا کام من برآید شروع می‌شود.

دست از طلب ندارم تا کام من برآید

یا تن رسد به جانان یا جان ز تن برآید

حکیم حافظ شیرازی


ایده اصلی تایپوگرافی طلب

اولین بار که ایده این تایپوگرافی به ذهن من رسید، زمانی بود که موسیقی طلب از محمد اصفهانی را می‌شنیدم. این موسیقی و تصنیف، به زیبایی هرچه تمام‌تر یکی از غزلیات حافظ را به شکل موزون و آهنگین در آورده است. این موسیقی برای دهه هشتاد است اما همچنان زیبا و شنیدنی است. ایده اصلی تایپوگرافی طلب از این موسیقی به ذهن من خطور کرد و با جستجوی ساده توانستم به غزل زیبای حافظ شیرازی دست یافته و آن را به صورت تایپوگرافی پیاده سازی کنم.


شاه بیت شعر برای تایپوگرافی

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تایپوگرافی این است که شسته رفته و مختصر باشد تا بیشترین تأثیرگذاری را بر ذهن بیننده بگذارد. به منظور پیدا کردن نقطه اصلی و اساسی یک شعر، ابتدا باید شاه بیت یک شعر با پیدا کنیم. شاه بیت باید در بر دارنده مفهوم اصلی و هدف نهایی شاعر از  شعر باشد که می‌تواند در هر کجای شعر اعم از ابتدا، وسط یا انتهای شعر قرار بگیرد.


واژه کلیدی شاه بیت برای تایپوگرافی

همانظور که پیش‌تر اشاره کردم، تایپوگرافی باید مختصر و مفید باشد تا بیشتر در ذهن بیننده تأثیر بگذارد. پس باید از شاه بیتی که انتخاب کرده‌ایم، یک بخش یا واژگان اصلی و اساسی را انتخاب کرده و اقدام به تایپوگرافی کنیم. در آرت ورک این مطلب، عبارت طلب به معنای خواسته، مهمترین واژه و بخش است. برای مثال عبارت چ در تایپوگرافی چه کنم با دل تنها، مهمترین بخش است.


تضاد در متریال های صحنه سه بعدی

یکی از کارهایی که می‌توان انجام دارد تا زیبایی تایپوگرافی  را دو چندان کرد این است که در تایپوگرافی سه بعدی استفاده مناسب از متریال است. متریال‌های متضاد یا متفاوتی مانند فلز و چوب(تایپوگرافی شعر صائب) یا شیشه و فلز(تایپوگرافی دل من شیشه‌ایه) و... همواره اثر بخشی بهترین بر ذهن بیننده دارند.


درباره این آرت ورک

این تایپوگرافی سه بعدی نیز مانند تمام تایپوگرافی‌های بنده، ابتدا در نرم‌افزار ادوبی فتوشاپ به صورت تخت تایپ و سپس سه بعدی  شده و با تنظیمات مختلف Bevel و Cap در محیط سه بعدی فتوشاپ همراه شده است. خروجی سه بعدی این تایپوگرافی به نرم افزار  ادوبی دیمنشن رفته و در آن جا نورپردازی، و رندر شده است. گفتنی است متریال فلز این تایپوگرافی سه بعدی در فتوشاپ طراحی شده است.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: جمعه 13 بهمن 1402نمایش هفته : 8