تایپوگرافی سه بعدی غم روزگار

1403/03/14
نمایش: 94 پسند: 1 دیدگاه: 0 دریافت: 2
زمان خواندن: 2 دقیقه - دوشنبه 14 خرداد

در دنیای گرافیک تایپوگرافی هنری سه بعدی اشعار پنداموز قواعد و اصول خود را دارد. یکی از بهترین متریال‌ها برای تایپوگرافی، چوب است. در این مطلب قصد دارم به این نوع متریال در دنیای سه بعدی بپردازم.

تایپوگرافی سه بعدی شعر به تو حاصلی ندارد غم روزگار گفتن از سعدی | رندر سه بعدی نرم افزار ادوبی دیمنشن
تایپوگرافی سه بعدی شعر به تو حاصلی ندارد غم روزگار گفتن از سعدی | رندر سه بعدی نرم افزار ادوبی دیمنشن

اشعار صائب تبریزی از زیباترین اشعار برای تایپوگرافی هستند. اشعاری که پندآموز هستند بسیار دلنشین هستند و تاثیر زیادی بر ذهن کاربر می‌گذارند. شما را به دیدن تایپوگرافی سه بعدی غافل دعوت می‌کنم. تایپوگرافی‌هایی که سه بعدی هستند یک پله از دیگر تایپوگرافی‌ها بالاتر هستند. در تایپوگرافی‌های سه بعدی باید توجه ویژه‌ای به نوع متریال‌های سه بعدی کرد تا اثر بخشی آرت ورک بر بیننده بیشتر شود.

به تو حاصلی ندارد غم روزگار گفتن

که شبی نخفته باشی به درازنای سالی

سعدی


متریال چوب

یکی از هنری‌ترین متریال‌ها در دنیای سه بعدی متریال چوب است. چوب به خاطر رنگ کرمی و قهوه‌ای خود بسیار مینیمال و آرامش بخش است. استفاده از متریال چوب در اشعار پندآموز بسیار مناسب است. انواع بسیار مختلف و طیف‌های گوناگون رنگی از خانواده رنگ قهوه‌ای وجود دارد. استفاده از پس زمینه تیره قهوه‌ای و استفاده از رنگ کرمی روشن در آبجکت سوژه می‌تواند برای معرفی بهتر سوژه بسیار مفید باشد.


ویژگی‌های متریال چوب

یکی از متریال‌هایی که سریع‌ترین زمان رندر را دارد متریال چوب است. متریال چوب میزان Roughness بسیار بالایی دارد، و میزان Reflect آن تقریبا صفر است البته اگر چوب خیس و یا روغن اندود شده را فاکتور بگیریم. در متریال چوب هیچ شکست نوری نیز وجود ندارد و این متریال هیچ نوری را تولید و یا بازتاب نمی‌کند.


متریال چوب روغن اندود

هرگاه متریالی از چوب به مانند پارکت بسازیم باید توجه کنیم که این متریال باید صاف و سقلی باشد و نور را از خود بازتاب کند. متریال چوب روغن اندود هیچ تصویر واضحی را از محیط پیرامون خود نشان نمی‌دهد و تنها میزان اندکی از نور محیط را بازتاب می‌کند. نمونه‌ای از این متریال را می‌توانید در تایپوگرافی شعر سعدی ببینید.


مکمل‌های متریال چوب

استفاده از متریال فلز در کنار متریال چوب بسیار متداول است و ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کند. در بسیاری از آرت ورک‌های من در سایت این ترکیب متریال را مشاهده می‌کنید. از آنجایی که متریال فلز میزان بازتاب نور بسیار قوی  دارد، مقدار زیادی از نور صحنه را به پس زمینه چوبی می‌دهد و موجب زیبایی دوچندان صحنه می‌شود.


جمع بندی مبحث متریال چوب

در استفاده متریال چوب باید نکات مهمی را رعایت کرد که در این مطلب به آن پرداختیم. نکته‌ای دیگر که حائز اهمیت است این است که باید از چاشنی خلاقیت نیز در متریال‌ها استفاده کرد. حتما نباید در یک محیط سه بعدی از متریال‌های روتین و روزمره استفاده کرد. باید پا را فراتر گذاشت و موارد غیرعادی را نیز امتحان کرد.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 15 خردادنمایش هفته : 27