اصول پیشرفت در برنامه نویسی

1401/06/21
نمایش: 2,534 پسند: 5 دیدگاه: 0 دریافت: 7
زمان خواندن: 6 دقیقه - دوشنبه 21 شهریور 1401

برنامه نویسی یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های دنیای دیجیتال است که امروزه طرفداران بسیاری دارد. برنامه نویسی شامل بی شمار زبان برنامه نویسی و فریمورک است. نکته ای که حائز اهمیت است این است که پیشرفت در کد نویسی ساده نیست و برای پیشرفت باید از اصول مهمی پیروی کرد.

طرح گرافیکی خلاقانه از روز جهانی برنامه نویس
طرح گرافیکی خلاقانه از روز جهانی برنامه نویس

برنامه نویسی با تعداد بی شمار فریمورک و زبان برنامه نویس وسعت نامحدودی دارد که سنگ بنای دنیای دیجیتال را می‌سازد. درست مانند حرفه‌های دیگر، که برای پیشرفت در آن‌ها باید برنامه داشت و اصولی عمل کرد، در دنیای برنامه نویسی نیز باید برای پیشرفت از اصول مهمی تبعیت کرد. با تلاش و پشتکار و بدون اصول هم می‌توان پیشرفت کرد اما این پیشرفت بسیار اندک است و زمان و انرژی زیادی را از شخص می‌گیرد. در این مقاله که به مناسبت روز جهانی برنامه نویس (13 سپتامبر) آماده شده است، قصد دارم به مهمترین اصول پیشرفت در کد نویسی بر حسب تجربه شخصی‌ام اشاره کنم، بامن همراه باشید.


علاقه، مهمترین اصل!

مهمترین اصل در پیشرفت در هر زمینه‌ای، نیروی انگیزشی است. انگیزه صرفا زمانی به وجود می‌آید که شخص علاقمند به کاری باشد. در صورتی که علاقه‌ای در کار نباشد، در واقع موتور انگیزشی نیز خاموش است و شخص محال است که بتواند بدون انگیزه در کاری پیشرفت کند. از آنجا که سختی های دنیای کدنویسی بسیار زیاد است، اگر شخص علاقه کافی به حرفه و شغلش نداشته باشد بی‌شک نمی‌تواند در برنامه نویسی پیشرفت کند.


پشتکار و تلاش

دنیای برنامه نویسی دائما با ذهن و فکر و انسان بازی می‌کند. در واقع شخص علاوه بر زمان کد نویسی‌اش در زمان های دیگر نیز دائما به برنامه‌اش و باگ‌هایش فکر می‌کند. اگر شخص تلاش و پشتکار خوبی داشته باشد، با دیدن چند ارور مایوس نمی‌شود و با تمام تلاش خود به مسیرش ادامه می‌دهد. اگر پشتکار وجود نداشته باشد شخص با دیدن 3 ارور قید برنامه نویس شدن را می‌زند.


ذهن خلاق

برای پیشرفت در برنامه نویسی داشتن ذهن خلاق یک اصل مهم است. یکی از برترین راه‌ها برای افزایش خلاقیت ذهن، عدم استفاده از کدهای آماده است. بهتر است همیشه وقتی به اروری بر می‌خوریم یا می‌خواهیم بخشی را به کدهایمان اضافه کنیم اول سعی کنیم خودمان این کار را با ذهن خود و پشتکارمان انجام دهیم. نهایتا در صورتی که موفق نشدیم به StackOverflow مراجعه کنیم. در صورتی که فقط به این مدل سایت‌ها متکی باشیم و هر گاه به مشکلی خوردیم بدون تلاش و تفکر فورا آن را در گوگل جستجو کردیم، تنها ذهن خود را تنبل کرده و جلوی پیشرفت خودمان را گرفته‌ایم.


روحیه تعاملی

برنامه نویسان باید روحیه تعامل خوبی با دوستان و همکاران خود داشته باشند و دائما در مورد موضوعات روز برنامه نویسی بحث و گفتگو داشته باشند. همچنین باید نظر همکاران خود را نیز در مورد اپلیکیشن یا وبسایتشان جویا شوند تا بهتر به ضعف‌ها و مشکلات آن پی ببرند. یکی از بهترین مکان‌ها برای بحث‌های تخصصی برنامه نویسی و باز شدن ذهن، شبکه اجتماعی لینکدین است که همه کاربرانش تخصصی هستند و درصد بالایشان نیز برنامه نویس هستند. علاوه بر لینکدین بی‌شمار انجمن برنامه نویسی پرسش و پاسخ وجود دارد که شخص می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.


داشتن To Do List

ذهن یک برنامه نویس آنقدر درگیر کد نویسی است که ممکن است شخص موارد مهمی را که باید در ادامه کد نویسی‌اش انجام دهد فراموش کند. ضروریست که همه برنامه نویسان از اپلیکیشن های رایج لیست بندی فعالیت‌ها استفاده کنند و همه موارد کد نویسی‌شان اعم از باگ‌ها و کمبودها و... ذخیره کنند تا در ادامه  آن ها را رفع کنند.


داشتن نقشه راه

از آن جا که دنیای برنامه نویسی دنیای بسیار بسیار گسترده‌ای است و شامل بی‌شمار زبان برنامه نویسی و فریمورک است، شخص برنامه نویس حتما باید نقشه راهی برای خود و آینده کاری‌اش در نظر بگیرد و هموراه در آن راه قدم بگذارد. برای تهیه این نقشه راه بهترین راه استفاده از تجربیات دیگران و مشورت با آن هاست. نکته ای که حائز اهمیت است این است که بهتر است یک زبان را خیلی خیلی خوب بلد باشید تا اینکه تعداد زیادی زبان برنامه نویسی را متوسط بلد باشید.


تفریح فراموش نشود

پیشتر نیز اشاره کردم که برنامه نویسی دشواری‌های زیادی دارد و بیش از هر چیز دیگر ذهن شخص را درگیر می‌کند. در صورتی که برنامه نویس تفریحات سالمی نداشته باشد و مدام پشت یک میز بنشیند و یک بند کد بزند، دچار بیماری های روحی روانی چون افسردگی و پرخاشگری خواهد شد که جلوی پیشرفت او را می‌گیرند. از آن جا که برنامه نویسی یک شغل کاملا نشستنی است، علاوه بر تفریح شخص برنامه نویس باید همواره ورزش را در برنامه خود قرار دهد و به تناسب اندام خود نیز توجه داشته باشد.


ز گهواره تا گور دانش بجوی

دنیای برنامه نویسی و فریمورک‌هایش دائما در حال گسترده شدن است و در لحظه آپدیت می‌شود. شخصی حرفه‌ای که همپای دنیای دیجیتال پیش برود و دائما در حال یادگیری نکات جدید باشد. همواره سعی کنید، یاد گیری را نیز در برنامه خود قرار داده و سعی کنید همواره با خواندن حتی یک مقاله بر دانش برنامه نویسی خود بیافزایید.


نتیجه گیری

تاکنون با موارد مختلفی برای برنامه ریزی اصولی برای پیشرفت در برنامه نویسی آشنا شده‌ایم. همه این موارد در کنار هم تاثیر گذارند و عمل کردن تکی به یکی از آن ها دردی را دوا نمی‌کند و اثر بخشی ندارد. به نظر شما علاوه بر موارد ذکر شده دیگر چه چیز هایی می‌توانند در پیشرفت برنامه نویسان موثر باشند؟ در کامنت‌ها اعلام بفرمایین.


13 سپتامبر روز جهانی برنامه نویس

آرتورک این مطلب به مناسبت روز جهانی برنامه نویس طراحی شده است. ایده این طرح چند روزی زمان از من گرفت اما بسادگی تمام عملی شد. این طرح نمایانگر قلب برنامه نویسان است که از صفر و یک ها پر شده است. از آن جا که باگ‌ها جزئی جدایی ناپذیر از کد هستند، به این قلب نیز افزوده شده‌اند. امیدوارم از این طرح و این مقاله لذت برده باشید.

با خرید فنجانی قهوه، از کپل آرت پشتیبانی کنید.
واپسین‌ دگرگونی: سه‌شنبه 16 اسفند 1401نمایش هفته : 36